| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Am procedat corect că am întrerupt prietenia cu un băiat (fost coleg) având în vedere că eu ii tot spuneam sa vina in zona eu jucând la păcănele, pur și simplu aveam nevoie de un om alaturi, adică el spunea că nu intra in agentie (se ferește in ultimă vreme) și l-am înțeles că tentația e mare când intri in agentie, i-am zis doar să mă aștepte afara, eu în momentul ăla pierdusem 280 de lei și eram foarte nervos, așa că am mai luat 600 și ceva (toți banii mei pe care îi aveam,voiam sa ii recuperez) el nu a vrut să vina,sa stea nici măcar sa mă aștepte afara! Până la urmă nu a venit și eu din nervi m-am reîntors cu toți banii,am tot pierdut, m-am enervat și mi-am zis în gând până aici mi-a fost, eu azi sau zilele astea o sa îmi pun capăt zilelor, deci eu efectiv rămâneam fara nici un leu, muream in pana mea de foame că părinți nu mai am și nici loc de muncă! Eu deja ma gândeam la suicid când am ajuns de la cat am pus la 150 de lei și deodată vine norocul peste mine și prind șeptarii la shining, am prins 1840 de Ron, cam dublu cat băgasem,nu mi-o venit sa cred,eram tot entuziasmat pe acolo laughing
Am procedat corect că i-am zis să nu mai mă caute și scrie și să uite de mine? Deci eu îmi puneam capăt daca pierdeam toți banii aia,i-am zis să vina că îmi poartă noroc (chiar îmi purta jigodia).
Menționez că de la el m-am pricopsit,învățat cu așa ceva,eu în viața mea nu am jucat la păcănele, tot mă chema afara când era la cazinou,o știut psihologic că o să devin dependent, îmi tot spunea că o să vii tu singur și o sa bagi fara sa fim amândoi!

I-am scris că tu mă cauți doar la bine, nesimțitul tot el îmi spunea că pentru vorbele ce i le-am spus luam o pauza la prietenie, când am văzut ce tupeu are moldoveanul i-am zis încă o dată să nu mai îmi scrie și să mă caute și să aiba o viață frumoasă! Și mi-am dezactivat Facebook-ul și așa nu prea vb cu nimeni și e boring, stau pe Tiktok mai mult!

Puteți fi sinceri că nu o sa mă supăr, dar fiți obiectivi.

Acord funda și voturi

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Avea dreptate sa nu vina, un proeten bun te ajuta sa scapi de depsndente nu e complice la ele. Dumnezeu ti -a dat o viata ca sa o traiesti pentru El, nu sa fii sclavul celir de la pacanele.

| Mosotti a răspuns (pentru ania):

Il durea pe ala in pix de dependenta lui, n-ai vazut ca a facut si altele de genu? Fara leg cu pacanelele.
Viata o traim pentru noi, nu pentru dzeu ala sau pentru altcineva, avem dreptul sa fim si sclavii pacanelelor daca dorim asta, avem libera alegere, asta e democratie.

Si ne asumam tot, aia e.

| ania a răspuns (pentru Mosotti):

Ai spus ca putem fi sinceri, ca nu te superi.Asa e avem libertate de alegere dar avem si cinstiinta cate ne avertizeazs cand ne risipim viat si traim fara sens.Creatorul ne-a creat ca sa traim pentru El si csnd nu facem asta ratam tinta pentru care am fost creati si constiinta ne aduce aminte dureros de acest lucru. Daca un prieten te parasea in timp ce erai pe cale sa te ineci, nu scriai sa intrebi daca trebùia sa te superi sau nu, era evident.

| Mosotti a răspuns (pentru ania):

Pai asa e normal sa fim sinceri, sinceritatea nu trebuie sa supere.
Dar de ce sa hotarasca altcineva ce are sens sau nu?! Sa ne lase sa hotaram noi, ca daca nu, nu e libera alegere.
Daca mie imi place sa stau la calculator, are sens pentru mine, nu ma intereseaza ce crede altul, sa aplice pentru el ce gandeste el.
Faptul ca cineva imi zice mie ce are sens si ce nu, e dictatura.

Si de ce daca nu traim pentru acela, e dureros? Iara dictatura, lasa sa traiesc pentru cine si ce vreau eu. Tinta mi-o aleg eu, asa e democratic.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Ăla nu era prieten de nici un fel

| Mosotti a răspuns:

Pai bine ai facut, ala nu era prieten, eu veneam, ca nu ma deranja. Vorba ta, venea doar la bine, da-l dracu.
Toti fug ai dracu, cand e ceva. Il durea la basca ca te sinucideai tu, n-a inteles nimic din starea ta.
In situatiile astea vezi care ti-e prieten si care nu!

Ca si aia, daca prietenu meu m-a rugat sa-l acopar ca se ducea cu una, si cand aia a lui ma intreba ceva, eu ziceam ce zicea prietenu, si ii ziceam "daca e ceva ma bagi pe mine la inaintare, ca nu e problema", ca oricum mie nevasta-sa si famila ei nu avea ce sa-mi faca la o adica, deci imi sustineam prietenu pana la capat, n-a fost cazul, dar zic ca idee daca era sa il prinda.

Altii "aaaa, nuuu, nu ma baga pe mine", pai aia is prieteni? Dar daca le dai de baut gata, sunt prieteni.
Bine, n-as participa la infractiuni, aia e altceva, acolo sa fie sanatos, dar atat timp cat nu-mi face rau, il sustin.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De suicid nu i-am zis,in schimb i-am zis să stea afara nu trebuie sa intre înăuntru daca nu ii face plăcere,eu îl chemasem că știam că o să fac o prostie daca pierd toți banii, i-am zis că îmi poartă noroc, și că am nevoie de el, și zice : ce mai nevoie și rade ca o nevatuica, dar dacă îl chemăm la băut venea sau sa ii fac cinste. Oricum i-am trimis o imagine cu câștigul sa ii stea putin in gat, el de când joacă nu a prins niciodată atât, eu care joc de 3 luni i-am arătat cum sta treaba,am câștigat numai mega win in fata lui și el pl,se vedea că e frustrat,nu mai avea curaj să bage că știa că eu câștig și el pierde,dar dacă era invers ii convenea nu mai făcea fuguri. Dupa el m-am luat și un tovarăș de-a lui,că eu nu jucam in viața mea la așa ceva,eu mai băgăm la fotbal dar foarte puțin nu milioane.
Cred că îmi puneam capătul daca pierdeam că nu mai aveam nimic,nici ce manca,job nu am,și nici nu pot deocamdata lucra,nu pot dormi noaptea deloc aproape! Dar era o tragedie daca pierdeam, că pusesem toți banii la bătaie, ori la bal ori la spital, trebuia să fac ceva măcar să îi recuperez, când în colo i-am dublat laughing Nici eu nu mai îmi dădeam nici o șansă când deja ajunsesem la 150 de lei. Și acum mă simt rău de la infecțiile alea. Da,îl mai chemasem o data să vina cu mine sa cumpăr PC,aveam o anxietate gravă, și îmi era puțin dificil sa merg atâția kilometrii,și nu a vrut să vina,găsea scuze,dar dacă îl chemam sa ii fac cinste imediat venea! Odată eram cu el într-un parc,stăteam la discuții,ieșisem sa ne plimbam și văd că tot statea pe telefon,vorbea cu o tipă,și deodată îl vad că se duce,ma lăsat amanet acolo, cică sa îl aștept, olae că nu a mai venit laughing Pe atunci aveam probleme serioase rău cu anxietatea, dar tot tu mi-a venit de hac! A preferat să se vadă cu o tipă, măcar de făcea ceva dar nu a făcut nimic!

Tot o baga pe aia ca e cald și așa, dar ieșisem cu o zi înainte și tot așa era!
Decât să am pseudo-prieteni de genu' mai bine singur.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa se duca tare, eu ma mir cum de abia acum l-ai dat dracu! E nesimtit, esti alaturi de prietenu tau, nu fugi si vi doar la baute.
F bine ca i-ai aratat castigu ca sa moara de necaz.
Ca vad ca a facut mai multe, nu doar asta cu staul afara la jocuri.

Nu jucai inainte, dar uite ca te-a prins.

E chestie grea si asta cu jocurile, ce sa zic, inteleg f bine, dar sa ai grija dracu, ca...situatia aia ca pierzi tot, nu e departe, nu se pune problema daca, ci cand se intampla.
Stiu ca nu prea poti controla.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Dupa cum se vede aia era trasatura de caracter, nu doar la pacanele nu s-a dus sa astepte afara, cand era sa ia de baut, venea!
Nu accepta nici la altceva, ca a zis omu, dupa ce am postat eu primul mesaj.

Eu am intrat in cazinou, nu simteam nevoia sa joc, deci nu asta e buba. Insa nu toti suntem la fel.
Nu stiu daca sa astepte ore, ca nimeni n-ar sta ore afara, banui ca in 30 min gata, nici nu ai bani sa stai 2-3 ore.

F bine ca te-ai lasat, chiar am intrat sa vad cum reactionez, si nu odata am intrat.
Deci genetica rules, aia dicteaza catre ce ai tentatii.
Mi s-a zis "NU intra ca te prinde, daca intri de 3 ori, esti mancat".
Insa am eu altele la care ma prinde.

Si pana la urma asta e ideea, sa intri si sa nu iti vina sa joci, nu sa ocolesti, asa si la mancare, sa intri la cofetarie si sa iesi, nu sa o ocolesti ca sa nu mananci.
Dar daca nu merge asa, e bine sa ocolesti.

Dar la faza cu acoperitu ca prietenu sa se f cu una, e formidabil cata lasitate la "prietenii" unora am vazut.
Si daca sa zicem ca-l prinde nevasta si vine sa zica ca de ce am mintit-o ca eram cu el nu stiu unde ziceam:

"Ia zi care e treaba? Da, l-am acoperit, e prietenu meu, si?", si cu asta basta, nu sa fug ca lasu.
Dar ala care fuge, cand avea nevoie, se ducea la celalalt "ba, ajuta-ma cu...".
Ce era sa zica si celalalt "nu ma baga pe mine, nu te ajut, e problema ta".

Asta am dat ex ca sa scot in evidenta cum sunt "prietenii".
Unii nu fug, se baga si la bataie pentru prietenii lor la o adica.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Eu am citit tot ce a scris, in general citesc tot, ca sa-mi fac o idee despre subiect.

Eu in general iau de bun ce se scrie aici, raspund ca si cum e corect ce se zice, ca n-o fi, e altceva.

Au sens topicuri de genul asta, ca multi nici nu stiu cum sa gestioneze o situatie din asta, e bine ca intreaba.
Uneori alte pareri te fac sa vezi si din alt unghi treaba, si sa te ajute, ca realizezi ceva, ai termen de comparatie cu ce ai gandit si facut tu.
Si cantaresti beneficii-dezavantaje, ca poate nu le vezi tu singur.

Consideri, dar poate consideri singur destul de prost, ca nu vezi si altfel treaba.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

M-am întâlnit fara sa vreau cu el, ce tupeu pe gunoi, cică sa ii fac cinste cu o shaorma că acum am bani laughing ferească sfântullaughing apoi ne-am certat puțin și i-am zis : am văzut ce prieten mi-ai fost ieri! Și am luat-o în altă parte! Tot el de laudă că ma ajuta laughing ce oameni! Bine că nu ne-am luat la bătaie dar nici mult nu mai e! Nu statea degeaba afara că i-am zis și acum că nu stătea degeaba că îi dădeam ceva acolo!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

El vrea oamenii să fie la cheremul lui,dar cu mine nu ii merge,când are el chef atunci căuta lumea, când are altul se da lovit,căuta pretexte, fabulații. O mai făcut muianul faze de astea când îl chemasem sa vina cu mine sa îmi iau calculator, sau când s-a dus să se vadă cu una și mi-a zis sa îl aștept și nu a mai venit! Nu am nevoie de fake Friends, mai bine singur. Trebuia de mult sa închei prietenia, moldovenii ăștia tare perverși sunt, cam ca țiganii

| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Nu stătea degeaba afara ii dădeam ceva, m-am întâlnit întâmplător cu el azi și i-am zis că degeaba nu statea, nu venea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Exactlaughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa, sa nu cedezi, nici daca vine sa iti faca el cinste cu ceva, ca te joaca cum vrea, si daca va impacati, o sa-ti faca la fel cu prima ocazie, da-l dracu, auzi, sa-i faci cinste cu shaorma, f tare, ce tupeu nesimtit.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu știu cum naibii m-am intersectat cu el laughing Nu, ieri când am fost in cel mai horror moment am văzut ce hram poarta. Oricum eu știu că nu am prieteni și nici nu am avut, și când am avut fiecare s-a dus pe drumul lor. Aiurea, oricum nu venea degeaba
Tot ce contează e sa nu mai joc naibii la alea, că cu prietenii am văzut eu cum sta treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu daca nu o sa mai joci, zici din gura, asa zic toti, si iar baga banii de rup. Macar sa nu mai joci, dar oare poti? Dar nu doar din gura sa poti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi incerca din răsputeri să nu mai joc la inepțiile astea, 2 luni jumate aproape zilnic jucam, eu niciodată nu deveneam dependent de la nimic, nici măcar de la țigări, când ziceam stop așa era!