| shorty93 a întrebat:

Heii :*

Funda pentru. cine imi poate da informatii despre geneza operei "calin file din poveste " de M. Eminescu! happy

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Geneza: Calin (file din poveste) a aparut la 1 noiem brie 1876, adica in epoca deplinei maturitati artistice a poetului, si este un poem de dragoste patruns de spirit popular, avand izvorul in basmul versificat Calin Nebunul. Povestea Calin Nebunul a fost notata de Eminescu foarte de timpuriu (1871) intai in proza; titlul este dat de Ilarie Chendi, in 1902, cand se tipareste intaia oara. Cand a fost versificat, "i s-a pastrat tot izul poporan" (G. Calinescu, Opera lui M. Eminescu, voi. 1).
Mai multe detalii gasesti aici http://www.referate-romana.com/......re-rom.php

4 răspunsuri:
| AndreeaTicovschici a răspuns:

Cauta in cartii si citeste ca eu am citit`o si nu`i lungabig grin

| leryka3 a răspuns:

Calin - file din poveste a aparut la 1noiembrie 1876.In 1902, se tipareste intaia oara.

| BogdanmoroeanU a răspuns:

Geneza: Calin (file din poveste) a aparut la 1 noiem brie 1876, adica in epoca deplinei maturitati artistice a poetului, si este un poem de dragoste patruns de spirit popular, avand izvorul in basmul versificat Calin Nebunul. Povestea Calin Nebunul a fost notata de Eminescu foarte de timpuriu (1871) intai in proza; titlul este dat de Ilarie Chendi, in 1902, cand se tipareste intaia oara. Cand a fost versificat, "i s-a pastrat tot izul poporan" (G. Calinescu, Opera lui M. Eminescu, voi. 1).
Mai multe detalii gasesti aici http://www.referate-romana.com/......re-rom.php

| barosanflorin a răspuns:

Nu am habar.
si asa mai departe esti multumita?