| TDGMeebu a întrebat:

Hello!

Poate sa`mi spuna si mie cineva niste superstitii legate de 1 Martie?

Mersi mult kiss

5 răspunsuri:
| L a răspuns:

In functie de zone, culorile snurulului ce alcatuiesc martisorul au mai multe semnificatii. Astfel, in timp ce in unele locuri culoarea alba simbolizeaza Divinitatea, in alte locuri, albul este specific intelepciunii barbatilor. In ceea ce priveste culoarea rosie, ea este atribuita vietii, adica femeii sau iubirii. Conform superstitiilor legate de snurul de martisor se cred ca cel ce il va purta va fi o persoana puternica si sanatoasa tot timpul anului.
O alta superstie ne vorbeste despre semnificatia daruirii martisoarelor. Se cred ca martisoarele daruite din inima te fac sa iti apropii soarele, ti-l faci binevoitor sa-ti dea ce-i sta in putere, frumusete, veselie si sanatate, cinste si iubire.
In anumite zone, fetele poarte la gat modene de aur. Fetele care isi impodobeau, timp de 12 zile, gatul cu acesti banuti ramaneau frumoase tot anul.
Si florile daruite de 1 martie sunt date in functie de superstitii. Astfel, se cred ca numai florile cu noroc trebuie daruite cu ocazia acestei sarbatori. Printre acestea se numara trandafirii albi si rosii, garoafele albe si rosii, crinii, vascul, liliacul, trifoii si floarea de nu ma uita.
In unele locuri mamele trebuie sa nu fie vazute de femeile insarcinate atunci cand puneau martisor copilului. Sper ca te-am ajutat kiss

| viki a răspuns:

De cand sunt mica, obisnuiesc sa leg snurul martisorului de creanga unui pom,(fac asta la sfarsitul lunii martie)pentru a da roade bogate.

| LauraSpataru a răspuns:

Conform unei credinte populare, martisorul alunga deochiul deoarece acesta este considerat un talisman norocos, nu o bijuterie. Dupa purtare, martisorul nu se arunca. Talismanul se leaga de un trandafir sau de un pom inflorit, ca sa aduca noroc. Se spune ca pasarile vor veni sa il desfaca din pom si se vor inalta cu el la cer, ducandu-l Domnului si aducandu-ti in schimb noroc.

| LauraSpataru a răspuns:

In plus, dupa cum a spus Lory, mamele, cand puneau martisorul copilului, trebuiau sa aiba mare grija sa nu fie vazute de femeile insarcinate. Explicatia este ca se considera ca viitoarea mama va naste un copil patat pe fata. O alta credinta populara vorbeste despre faptul ca martisorul are proprietatea de a-l apara pe purtator de diferite boli. Copilul trebuie sa fie rumen la fata si sa nu aiba pete de la vint. Pentru asta trebuia sa poarte martisorul. Si fetele, se spunea, erau aparate de razele soarelui de catre martisor, sa nu se bronzeze. Exista credinta ca martisorul pazeste de razele orbitoare ale soarelui.
Firele martisorului trebuiau neaparat impletite pentru ca nodurile sau impletiturile tin ghinionul in loc, iar cine purta martisor nu se imbolnavea peste vara.
O alta superstitie este legata de "babe". De pe 1 pina pe 9 martie, se alege o zi din acest interval, o "baba" adica. Cum va fi vremea in acea zi, asa ii va merge tot anul celui care si-a ales-o.

| LauraSpataru a răspuns:

In plus, dupa cum a spus Lory, mamele, cand puneau martisorul copilului, trebuiau sa aiba mare grija sa nu fie vazute de femeile insarcinate. Explicatia este ca se considera ca viitoarea mama va naste un copil patat pe fata. O alta credinta populara vorbeste despre faptul ca martisorul are proprietatea de a-l apara pe purtator de diferite boli. Copilul trebuie sa fie rumen la fata si sa nu aiba pete de la vint. Pentru asta trebuia sa poarte martisorul. Si fetele, se spunea, erau aparate de razele soarelui de catre martisor, sa nu se bronzeze. Exista credinta ca martisorul pazeste de razele orbitoare ale soarelui.
Firele martisorului trebuiau neaparat impletite pentru ca nodurile sau impletiturile tin ghinionul in loc, iar cine purta martisor nu se imbolnavea peste vara.
O alta superstitie este legata de "babe". De pe 1 pina pe 9 martie, se alege o zi din acest interval, o "baba" adica. Cum va fi vremea in acea zi, asa ii va merge tot anul celui care si-a ales-o.