| alexmihailul a întrebat:

Salutare TPU am nevoie mare de ajutor maine dau test la romana din fraza toate tipurile subiectiva colpletiva atributiva... toate dar nu stiu cum sa fac diferenta intre ele adica cum imi dau seama ce propozitie este fiecare? help pls

3 răspunsuri:
| MoonWolf a răspuns:

Spre inceput, ai putea inceta in a vorbi : 2 cuvinte in romana, unul in engleza.
Dupa, sa te uiti de 2 ori inainte de a scrie/posta ceva.
Si nu in ultimul rand,aici postezi cand nu mai ai alternative.

Tu ai incercat ceva?

In fine,te-as sfatuii sa le inveti si sa faci teste/exercitii,sincer, parerea mea e ca tu, daca stiai ca tu nu te prea descurci la materia respectiva, de ce nu ai incercat sa inveti, sau sa iti mai petreci macar 30 de minute din timpul tau liber pe invatat.
Tu acum faci cum spune zicala aia veche,,Ingrasi porcul de Craciun''

Alex, tu trebuia sa te pregatesti din clipa cand nu le-ai inteles.
Nu prea am cu ce te ajuta, nu iti stiu stilul de invatat, nici notele, nici profesorul/ara. Inafara de sfatul de mai sus.

Asta primesti cand nu iti dai interesu' si te gandesti ca tu le stii pe toate sau creezi ca le vei invata din prima(exista exceptii)...

| alexmihailul explică (pentru MoonWolf):

Ok da nu vad rostul raspunsului eu am cerut ajutor cu tema nu sa imi zici mie ce sa fac

| MoonWolf a răspuns (pentru alexmihailul):

Ti-am dat un sfat ce ai putea face.

Apropo, ai sa intelegi de ce ti-am zis asta, mai rapid decat crezi.