| BAd-RoMaNcE a întrebat:

Hey all
Trebuie sa merg la denist pentru a-mi curata dintii de piatra si sa-mi faca o albire mai slaba, adica tot ce necesita pentru a curata si a albi dintii cat de cat.
Tot ce va face va avea vreo legatura cu smaltul (v-a curata dintii de smalt pentru a-i albi?) sau daca dintii vor deveni mai sensibil dupa toate acestea?

1 răspuns:
| BruneTTe a răspuns:

Curatarea dintilor e de fapt detartrajul [asa se numeste] si da, intr-adevar dupa detartraj dintii sunt mai albi putin [ pentru ca sunt curati]
Prin detartraj nu se inlatura smaltul. doamne! Dintii sunt doar curatati... faza mai aiurea de dupa un detartraj e ca gingiile sunt mai moi si mai sensibile urmatoarele 2 zile si le simti asa mai ciudat. Dar nu doare si nici nu e un motiv de grijahee hee
In ceea ce priveste albirea... DA... dintii devin mai sensibili. dar o albire pe an nu face rau nimanui. asta in cazul in care nu ai dintii foarte sensibili [ in cazul aceasta medicul tau stomatolog iti va interzice albirea]. Si de asemenea albirea nu se face in cazul in care ai plombe la dintii din fata [ care sunt la vedere] deoarece plombele nu pot fi albite si ai ramane cu pete inestetice happyhee hee

Sper ca te-am ajutathappy