| kkkk a întrebat:

Hey.imi spune si mei cineva ce inseama termenii astia in fotbal : ( nu stiu cum se scriu laughing. ie scriu cum se aud laughing ) ofsaid sau ceva de genu, out de poarta, out, penalti, corner laughing. PS: decat sa va bateti joc mai bine nu raspundeti.winking. funda

2 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Ofsaid (din engleză offside), sau poziția afară din joc, este un termen din fotbal, care desemnează o poziție neregulamentară de joc în terenul advers, constând în depășirea fără minge a ultimului jucător din echipa adversă, de către un fotbalist care, când este pus în posesia mingii, se găsește mai aproape de linia porții decât oricare din jucătorii din formația opusă, cu excepția portarului.
La fotbal, out (din limba engleză, cuvânt care înseamnă afară), scris și aut este ieșirea mingii în timpul jocului în afara terenului. Întrucât, conform regulamentului jocului de fotbal, liniile de demarcație a terenului de joc fac parte din acesta, pentru ca un out să fie sancționat, mingea trebuie să depășească liniile de margine cu toată circumferința ei.
În fotbal de fotbal, penalty inseamna o sancţiune împotriva unei echipe numit pentru o încălcare a normelor, numit un fault.
corner este atunci cand centrezi din coltul terenului happy

| kkkk explică:

Nu prea am inteles la ofsaid... puppy dog eyes