| lusinda99 a întrebat:

Hey! Profesorul de cultura civica ne-a dat un rebus sa-l completam acasa si nu gasesc raspuns la cateva intrebari(profu' a zis ca putem sa cautam si in carte si pe internet asa ca nu incalc regula): 1.Ales de popor(9 litere) 2. Apara legile (8 litere) 3.Valoare democratica(8 litere) 4. Legea fundamentala(11 litere) 5.Promovate de legi(6 litere) 6. A adopta o lege(4 litere) 7.Membru al guvernului(8 litere) 8.Garantate de legi(9 litere) 9. Ceea ce corespunde realitatii(6 litere)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Parlament; 2.Procuror; 3.Nu stiu; 4.Constitutie; 5.Reguli; 6. Vota; 7. Ministru; 8.Libertati; 9.Adevar.

1 răspuns:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Uita-te in constitutie si afli toate raspunsurile