| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi.
Cum as putea sa imi fac prieteni?
O persoana importanta pentru mine mi-a spus mai de mult timp ca ar trebui sa imi fac prieteni, si ma gandesc, ca poate are dreptate, singura problema este ca nu stiu cum sa imi fac prieteni. Nu stiu ce trebuie sa fac, ca sa am prieteni.
Dar vreau prieteni adevarati, nu prieteni falsi.
Pana acum putini s-au dovedit a fi prieteni adevarati, restul au fost doar prieteni falsi, de fapt, nici nu stiu daca au fost prieteni.
As vrea sa schimb asta, si sa imi fac prieteni adevarati. Cum pot face asta?
Trebuie sa avem multe lucruri in comun ca sa fim prieteni?
Nu sunt bun la chestii gen prietenie, si nu stiu sa imi fac prieteni in afara de mediul virtual. Nu sunt bun la socializare, si nu stiu cum se incepe o prietenie.
Cum pot face sa am prieteni si in lumea reala, nu doar in mediul virtual?
Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu exista o reteta perfecta pentru a gasi o prietenie adevarata. Prietenia este ceva de genul trial & error. Nu ai cum sa iti dai seama din prima ce persoana va fi langa tine la nevoie.

Poti sa incepi o relatie de amicitie oriunde, pe internet, la facultate, la un curs, la lucru etc. Important este sa continui sa cauti. Da, vor fi persoane care te vor dezamagi. Si eu am avut multi prieteni "adevarati" care ulterior m-au dezamagit. Pe parcusul vietii mele cred ca am avut in jur de 12 prietene foarte bune. Patru in scoala generala, patru in liceu si patru in facultate. Din acestea doar cu doua am ramas prietena. Cu una dintre ele sunt prietena de peste zece ani, iar cu cealalta in jur de sase. Cu restul fie am pierdut legatura, fie ne-am certat. Cred cu tarie in faptul ca un prieten adevarat este ca un trifoi cu patru foi si sunt foarte recunoscatoare ca am ajuns sa am si eu doua relatii de prietenie atat de longevive si pentru ca am fost pana acum intotdeauna una langa cealalta atunci cand aveam nevoie de suport.

Eu valorez prietenia foarte mult. Poate ca este vorba si de mediul din care provin pentru ca mama are doua prietene foarte bune pe care le cunoaste de peste patruzeci de ani, iar tata la fel. Am vazut cum sunt astfel de relatii si cum este sa ai pe cineva pe care sa te bazezi. Si nu financiar vorbind, pentru ca de cand ma stiu nu s-au imprumutat niciodata cu bani, insa pentru un sfat sau pentru o urgenta, pentru ca se cunosc de atat timp si cand se intalnesc isi amintesc chestii de cand erau la liceu, au atatea amintiri impreuna si mi se pare pur si simplu o chestie foarte frumoasa.

Cum sa legi prietenii? Incearca sa fii deschis cu toti oamenii. Porneste de la premiza ca ai de invatat ceva de la fiecare om pe care il intalnesti. Fiecare om te poate influenta pozitiv in cel mai ridicol si neasteptat mod. Incearca sa vezi ce este bine in oameni si nu te gandi ca te vor dezamagi. Si eu am fost dezamagita de foarte multi oameni, oameni chiar apropiati. Iti voi da un exemplu. La sfarsitul clasei a opta am fost batjocorita si numita "cu'rva" de o scoala intreaga pentru ca baiatul pe care il placea cea mai buna prietena a mea s-a intamplat sa ma placa pe mine si nu pe ea. Desi eu nu i-am raspuns niciodata la flirturi, ea a considerat ca este vina mea si a inceput sa arunce tot felul de zvonuri neadevarate despre mine despre cum mi-am tras-o cu toti, ca fumez, ca ma droghez, ca beau alcool, sa-mi scrie numarul de telefon si adresa de messenger pe peretii scolii si pe banci prin parcuri. Timp de luni bune s-a prefacut ca nu stie cine a inceput zvonurile si a zis ca vrea sa ma ajute sa gasesc responsabilul. Imagineaza-ti surprinderea mea cand am aflat ca de la ea au pornit toate cele. Iar la vremea respectiva nici nu am inteles de ce a facut chestia asta. Cand am confruntat-o nu a negat nimic insa nu mi-a spus niciodata de ce a facut ce a facut. Abia peste cativa ani mi-am dat seama ca a fost din cauza acelui baiat.

Insa am avut experienta respectiva, iar apoi am inceput liceul. Cand am inceput liceul, nu l-am inceput cu o atitudine de genul "Ce ranita am fost, ce naspa sunt oamenii, n-am nevoie de prieteni". Nu. L-am inceput cu o atitudine de genul "In sfarsit, pot sa cunosc oameni noi". Iar atitudinea asta m-a facut sa cunosc una dintre prietenele de care am vorbit mai sus. Deci cred ca cel mai important sfat pe care ti-l pot da este sa fii deschis la orice om iti iese in cale. Pentru ca daca incepi sa il judeci dinainte sa il cunosti si te gandesti ca este naspa nu vei putea lega nicio relatie cu el. Nu il judeca pentru ca asculta alta muzica decat tine, nu incerca sa il impresionezi, insa fii curios si cunoaste-l si asteapta-te sa descoperi ceva frumos. Daca nu descoperi ceva frumos, asta este, viata merge mai departe, asta nu inseamna nimic si nu inseamna ca urmatoarea persoana te va dezamagi din nou.

| Mayhem666 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Multumesc frumos, o sa incerc sa iti urmez sfaturile.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru putin, ma bucur ca te-am putut ajuta. Mersi pentru funda. happy

13 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Cei mai buni si adevarati prieteni sunt parintii tai, sora sau fratele tau! Nu poti sa ai incredere in nimeni, deoarece nu poti sa stii care sunt prieteni adevarati care sa fie langa tine tot timpul!

| GoldenZenith a răspuns:

Buna! Problema asta am regasit-o la mai multe persoane.

In primul rand, stop being scared of people! Nu te mai speria de oameni, nu musca, nu omoara etc (bine, asta e discutabil. GLUMESC) si pana la urma, poti sa faci si tu la fel.

Poti incepe prietenii in mediul virtual si sa le continui in realitate.

Cauta oameni care au lucruri in comun cu tine, care sunt dispusi sa asculte si sa fie intelegatori.

Ideea e ca am tot auzit despre prietenii "desfacute" din diferite cauze. Stii vorba aia, "cu asa prieteni, cine are nevoie de dusmani".

Toata lumea a avut parte de persoane de genul, prietene in fata si opusul pe la spate.

Selectia trebuie facuta corect. Dar, nu ajungi sa cunosti un om cu adevarat niciodata, si e posibil ca multi prieteni sa vina si sa plece din viata ta.

P.s incearca doar sa te faci placut de persoane cu care crezi tu ca te-ai completa, comunica mult si cam atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

"Nu sunt bun la socializare, si nu stiu cum se incepe o prietenie. "
Nici eu nu ma omor.

Prietenia pentru mine nu e nici pe ultimul loc cel putin acum.
Chiar nu inseamna nimic pentru mine.

| KanezuY a răspuns:

Pai,mai intai incepi sa discuti cu o persoana si vedeti ce aveti in comun. Tineti legatura prin telefon sau messenger.Mai intai fa-i complimente si iti va face si el/ea. Asa incepe o prietenie buna.

| KenNine a răspuns:

Nu pot sa te ajut ca si eu am probleme cand vine vorba de prieteni.

| AdrianTzar a răspuns:

Trebuie doar să te bucuri că îi vezi, de fiecare dată să te bucuri, e atat de greu ce ți-am spus eu acum!

| Kenzo1234 a răspuns:

Iesi din casa sa vezi ce de-a prieteni itit faci!

| Anonim202225 a răspuns:

De unde ești și câți ani ai? Și eu am nevoie de asa ceva?

| FirciucIoana a răspuns:

Pai poti lasa o adresa de mail, si un oras si ce fel de persoane doresti sa te contacteze adica de gen fem. Sau masculin si cuprinse intre ce varste.e simplu happy
Stiu ca e cam greu pentru ca pe Facebook, in general, daca esti baiat iti dau add doar fetele; si daca esti fata, iti dau add doar baietii.

| Badea_Maria_Gabriela_1992 a răspuns:

Daca vrei, putem fi prieteni/prietene.
Scrie mi pe Instagram (@heartxirene)