| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti dintre fericire si bani, ce ati alege? Eu as alege banii, pentru ca daca ai bani, automat esti si fericit, eu consider ca banii aduc fericirea, stiu ca acum o sa imi sariti in cap, pentru ca am spus ca aleg bani, dar asta consider eu, fiecare alege ce vrea, eu consider ca banii aduc fericirea. Voi ce ati alege?

43 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

E foarte, foarte mult de aprofundat aici. Hai sa zicem ca as alege banii pentru ca, dupa cum ai spus, aduc intr-o oarecare masura si fericirea.

| KodrutZ a răspuns:

Fericire. Asta cu banii si fericirea e de ****. Ai bani si iti crapa toata familia sau afli ca ai cancer terminal. Banii suficienti pot intretine fericirea, dar depinde foarte mult de om. Unii nu se mai satura cu ce au, altii sunt super-fericiti cu putin.
P.S. Am bani peste medie, dar de multe ori ma doare fix in pix de ei. Important e sa pot sa petrec niste momente cu familia sau prietenii, nu sa ne facem poze in Bora-Bora sa moara dusmanii.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu ai confundat fericirea cu sanatatea, eu ziceam intre bani si fericire, nu intre bani si sanatate, ma refeream ca sa fii sanatos tun, dar sa alegi intre bani si fericire, ca sanatate s-ar presupune ca ai avea din plin.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu, am dat doar un exemplu. Chiar daca crapi de sanatate, prea multi bani iti pot aduce mai multe probleme. Fix agitatia aia gen "ce sa imi cumpar" pe care nu o ai atunci cand iti satisfaci necesitatile si din cand in cand te mai uiti sa vezi ce s-a adunat si in loc sa iti iei vreo tichie de margaritar decizi sa faci un cadou cuiva apropiat sau sa ajuti un necunoscut. Si cum zicea si Onu... ai fericire, de acolo vin si banii. Banii pot furniza niste iluzii, dar e un gol al celor nefericiti pe care banii nu il pot umple de cele mai multe ori.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti total gresit!
Banii nu aduc fericirea si nici nu o pot cumpara!
Sunt miliardari care se sinucid sau cad in depresii, tocmai pentru ca nu sunt fericiti.
Daca esti fericit, inseamna ai deja tot ce vrei, inclusiv bani.

| OnuOnulică a răspuns:

Aș alege fericirea. Dacă ai fericire ești împlinit și de asemenea poți face bani. Poți fi fericit și să ai bani în același timp.

| Drimmero a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, niciodata! Doar te intretin, aia fiind cu totul altceva. Pot sa ma distrez si daca stiu ca n-am 1 miliard de euro in conturile bancare. Optez pentru fericirea mea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru mine banii aduc fericirea, daca as avea suficienti bani sa ma duc o saptamana in USA si apoi o saptamana in japonia si poate inca o saptamana in Ecuador, nici nu as mai sta pe ganduri, maine bagajele ar fi deja gata, iar eu as exploda de fericire ca am bani si pot sa calatoresc unde vreau si pot sa imi cumpar ce vreau si pot sa stau la un hotel de lux cat vreau. Dar evident ca asta nu se intampla, era doar un exemplu, dar ca idee, daca as putea sa fac asta, maine deja as fi in avion. Pentru mine banii aduc fericirea, unii nu sunt de acord cu asta, dar eu imi mentin parerea. Exista si persoane care sunt fericite si fara bani, dar eu fara bani nu sunt fericit, pentru ca eu sunt "pofticios" de fel, si nu ma refer la mancare, ma refer la orice se poate cumpara, daca vad intr-un magazin ceva si imi place, nu ma las pana nu il am, si simt ca faca acel obiect nu pot sa traiesc, chiar daca nu imi trebuie acel obiect. Si asta a fost tot un exemplu, ca sa iti arat de ce eu consider ca banii aduc fericirea.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

E desigur doar parerea ta, eu imi mentin parerea mea. Asta nu inseamna neaparat ca ce crezi tu sau ce cred eu este neaparat si corect.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Hai lasa-ma. Nu te-ai bucura sa castigi la loto? Cateodata iti ies niste prostii pe gura, vai vai.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Tu nu stii nimic, nu vrei sa intelegi ca banii din moment ce vin, pleaca. Ma voi bucura, iti dai seama, dar nu asta imi pompeaza mie fericirea. Hai sa-ti dau un exemplu, Manchester City, o echipa din Anglia unde e finantata de arabi cu miliarde de euro, ce-a facut? A luat-o-n bot in fiecare an, cu toti banii din lume n-a reusit sa castige o prapadita de cupa importanta, exemplele sunt cu duiumul. Prost sa fii, noroc sa ai. Trebuie sa ai noroc in viata ca sa dai de multi bani. Eu unul nu ma consider sluga unei hartii, in realitate acea hartie nu valoareaza nimic, totul e pe baza de virtualitate. Omul i-a pus valoare, dar tot hartie ramane.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Asta asa este!

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca chiar vrei sa faci ce ai zis tu, poti! Cauti sponsori, iti programezi zborurile cu vreo sase luni-un an inainte ca sa prinzi preturi foarte mici, la fel si cu cazarea. Sint straini care calatoresc de bubuie cu maxim 1500 eur pe luna, daca nu chiar mai putin. Se intampla sa aiba si bloguri respectivii, tot dadeam peste cate unul.
P.S. Legat de ce zici tu cu "vad ceva, trebuie' sa am" aia nu are nimic de-a face cu fericirea. E slabiciune si predispozitie catre dependente de toate genurile. Eu de multe ori fac cate un exercitiu de vointa si NU imi satisfac poftele desi mi-as permite bine-mersi. E pur si simplu chestie de disciplina. Si, ca sa detaliez pana la capat, ma face mult mai fericit sa imi inving predispozitia de a ceda unui impuls de moment pe care o avem mai toti decat a imi satisface o pofta de scurta durata si dupa aia sa regret sau sa alunec spre alta pofta.

| OldSoul a răspuns:

" "Banii n-aduc fericirea" se mint cei săraci
Păi n-o aduc dacă nu-i ai... ia vezi după ce-i faci! "
Eu unul as renunta la tot ce am pentru a fi mereu fericit, dar sincer, fericirea e cam greu de obtinut, cu atat mai mult daca vrei sa folosesti banii pentru asta.
Da poate ca o sa o obtii daca ai bani, dar cel putin la mine nu dureaza mult.
Chiar zilele trecute citeam un articol despre "placerea lucrurilor simple" si constat ca fericirea se ascunde in spatele lucrurilor simple, doar ca in ziua de astazi aceste placeri simple nu prea mai au farmec in fata placerilor sofisticate.
"Suntem prea puțin atenți când vine vorba de plăceri simple și prea mult cu mintera ocupată să săpăm după cele mai bune căi de-a trăi niște plăceri cu adevărat sofisticate.".
Cum sa fii tu fericit cand poti dormi cat de mult vrei cand te trezesti si vezi pe Facebook, check-in-uri in diferite locatii care de care mai extravagante...
Adevarul este ca nici acele persoane care-si dau check-in in locatii care mai de care mai extravagante nu sunt fericite, ele traiesc in realitatea virtuala, fericirea lor se numara in like-uri si uita sa se bucure cu adevarat de acel moment.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OldSoul):

"Adevarul este ca nici acele persoane care-si dau check-in in locatii care mai de care mai extravagante nu sunt fericite" Aia sunt idiotii de pe Facebook care au avut pana atunci mereu excursii de genul. Cum ai zis tu "" si constat ca fericirea se ascunde in spatele lucrurilor simple, doar ca in ziua de astazi aceste placeri simple nu prea mai au farmec". Sa ii dam unuia care nu iesit din tara 10000 de euro pentru o vacanta de vis. Oare nu o sa moara de placere? E nu

| Mayhem666 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cred ca tu esti singurul care esti de acord cu mine, ca vad ca toti ceilalti sunt de alta parere.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu sunt mereu pe aceeasi unda cu Conquina dar ea a spus exact ce este adevarat. Problema lor. Mereu am fost realist, nu optimist sau negativist.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ce sa mai zic de faptul ca mai nou daca sunt ateu sunt materialist laughing. Desigur, prostul se bucura cand se duce in biserica si il pupa in fund pe popa. "Materialistul " asta se bucura daca ar manca un croissant sus pe Turnul Eiffel.

| OldSoul a răspuns (pentru UnBroken2016):

Da, ai deplinda dreptate, dar acea fericire nu este accesibila tuturor, iar daca i-ai oferi 10.000 euro pentru o vacanta unii ar aprecia-o cu adevarat si nu ar sta sa-si impartaseasca"fericirea"lor pe Facebook, dar alti cel mai probabil s-ar bucura de oportunitate pentru moment, dar mai apoi ar fi ceva gen "Ce risipa de bani, de bani aia facem *aia* sau imi cumparam *cealalta*"."
Si pana la urma asta e tot acea fericire de scurta durata pe care o cumpara banii.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca una o excude pe cealalta mai bine nu alegi nimic. Daca alegi doar bani si nu esti fericit, degeaba. Si daca alegi doar fericire si nu ai bani, probabil o sa fii nebun.

| syd2 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cred ca ai dat, cel mai valid raspuns, toti sunt de extrema la intrebarea asta si nimeni nu tinde la armonie. Dar mai ales ma enerveaza ca tuturor le pasa prea mult de parile altora.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu e asa simplu. Sunt oameni care au milioane de dolari dar sunt mizerabili, sunt prosti care nu au ce sa manance dar sunt fericiti ca se trezesc dimineata.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu mai stiu care babeta a declarat ca oamenii saraci sunt saraci din vina lor pentru ca sunt lenesi, dar ea saraca a avut avere, n-a muncit in viata ei. Banul il schimba pe om, aia daca nu avea averi de unde doar neamul ei stie de pe unde l-a ciordit, umbla in zdrente si nu mai stia cine erolling on the floor)))).

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Stiu ca banul schimba omul. Mereu ma amuz cand citesc despre maimutele care castiga la loto. Multi ajung cu datorii mai mari decat au castigat la loto, ajung betivi, drogati si altele. Cred ca de aia majoritatea sunt la un nivel mai mic de castig, nu ar stii ce sa faca cu banii.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Fii atent, Steve Jobs ce avere avea el de miliarde de dolari? Era al doilea cel mai bogat om de pe pamant, in vremea respectiva, dupa maretul Bill Gates. El saracul suferea de cancer la gat, crezi ca traia fericit cu acei bani, cand cancerul ii scruta viata pe zi ce trecea? Cu toti banii din lume, nu a putut sa se faca bine, a fost neputincios in fata mortii/

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu ce varsta ai dar esti naiv rau. Poate te luam mai in serios daca nu dadeai exemplul ala tampit cu echipa de fotbal. Cine stie daca Jobs era sau nu fericit, dar totusi banii ii aduceau mult mai mult decat au aia din Africa care merg pe jos in picioarele goale si mor de boli care aici cu 5 euro cumperi pastilele. Tot timpul cei ca tine dau exemple idioate ca sa aprove ideile lor. Sa luam 2 persoane sanatoase tun, una cu bani si alta fara. Care e mai fericit? Ala care moare de foame sau ala care are burta plina? Ala care nu iese din tara deloc sau ala care are 3 vacante pe an? Ala care se uita la poze pe google sau ala care vede lumea? NU e ca te iau prea in serios, multi pe aici spun doar ce vor sa auda altii asa ca nu stiu cand cineva zice in serios sau nu. Asa cum erau si raspunsurile patetice la intrebarea acelei fete legata de balcoane. (pentru nu stiu ce motiv retardat nu ma lasa sa scriu sa & ni laughing )

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

City e exemplu de lectie de viata... nu e exemplu de desene animate. Somalezii nu stau bine nici cu sanatatea, acolo e focar de infectii. Legat de persoanele tale, nu ai de unde sa stii care e mai fericit sau nu. Nu zic ca banii nu inseamna nimic, inseamna prea mult, totul e pe baza de vanzare-cumparare. Ce spui tu acolo, e legat doar de necesitati. Cati mari bogatasi nu sfarsesc prin a ajunge boschetari pe strazi, pentru ca si-au dat toti banii la jocuri de noroc, sau pur si simplu i-au cheltuit in timp record. Aici ai dreptate, unii spun doar ce le convin altora, cu alte cuvinte : l.i.n.g.ai, nu suport asta, eu mereu am spus ce-am gandit si voi continua sa spun! Si cel sarac, dar si cel bogat e plin de stres, cel sarac pentru lupta cu saracia, iar cel bogat pentru faptul ca e indecis si se streseaza unde sa plaseze banii. Am ajuns la concluzia ca fericirea dureaza a dracului de putin, foarte putin. Nu vezi si tu, nu vedeti si voi ca suferinta a ajuns sa domine peste tot?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Prefer sa imi vad de ale mere nu de altii.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Corect si aici, persoana ta e cea care conteaza pentru tine, egoismul e in floare de aceasta data. Nu ar trebui sa duci grija bogatului/saracului, tu trebuie sa-ti vezi de ale tale si gata.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Cand cobor din masina unii se intreaba " de ce asta are masina? mami si tati sunt plini de bani? DESIGUR ". Pe nimeni nu doare sa stie cat si cum am muncit sa am si rabla aia. Mananca rahat lumea. De ce as da 2 bani pe ei? Asta e doar un motiv banal. Sunt altele mai mari dar nu are rost sa vobesc,.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Bine, tu ca tu, om normal. Sa coboare un burtos de politician din Romania, ca ala chiar n-are scuza, pana si el e constient de faptul ca lumea a aflat de hotia lui. Mai ma uit din cand in cand la politica, vad ca DNA ii ridica pe burtosi, dar unul nu face puscarie, apoi ne intrebam de ce ne merge noua rau, pai d-aia, coruptia si buna-ziua/

| Deaad a răspuns:

Uita-te la toți copiii ăștia răsfățai ce ajung pentru ca au bani multi.
Si toți oamenii de afaceri miliardari care se sinucid.

Fericit ești când ai prieteni si familie.
Nu suport pe nimeni care au părerea ta.
Eu stiu ce fac banii sin om.
Vrei tot mai mult si tot mai mult.
E o adicție.

E bine sa ai fix cat îți lipsește.

Banii te fac scârbos la caracter si eu sunt foarte recunoscător soartei ca nu am si nu am avut bani multi.

| Theo94 a răspuns:

Depinde, nu toti percep la fel realitatea, eu unul as fi foarte fericit daca as avea foarte multi bani. Poate ca banii nu aduc fericirea dar o intretin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era un citat, zicea ca fericirea nu consta in a avea mai mult ci in dezvoltarea capacitatii de a aprecia mai putin.
Stii, cu bani nu poti cumpara prietenie, dragoste de la absolut nimeni.
Deci nu neaparat daca ai bani esti fericit.Dar contribuie si ei, iti dai seama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Echilibrul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e adevarat, banii nu aduc fericirea.
Foarte multi oameni care au castigat la loto au sfarsit singuri si saraci.
https://www.youtube.com/watch?v=xZ-E-WbnmGQ
Gandeste-te cati oameni ar vrea sa profite de tine, cat de greu e sa iti gasesti un prieten adevarat in ziua de azi, cat de greu e sa-ti gasesti sufletul pereche.Te-ai gandit? E perfect. Acum inmulteste asta cu cateva mii.
Cand se va afla ca ai bani mii de oameni vor vrea sa fie prietenii tai, mii de fete vor vrea sa fie impreuna cu tine, mii de oameni vor vrea sa te pacaleasca.
Pedeapsa mai mare ca asta nu cred ca exista.
Gandeste-te cum te vor percepe cei care iti sunt deja prieteni si familia nu te va lasa sa le dai un leu. Familia ta va pune presiune pe tine sa imparti,, castigul'' cu ei.
Gandeste-te ca banii iti vor schimba mentalitatea.
99% dintre oamenii care primesc avantaje nemeritate ajung sa creada ca pozitia lor e meritata.Ca banii aia sunt produsul geniului lor.Ca nu e doar o intamplare.Incep sa-si atribuie calitati imaginare doar ca sa-si explice succesul, tocmai pentru ca e foarte frustrant sa stii ca ai bani, dar nu ii meriti, ca nu esti mai bun ca inainte.
Sa nu mai vorbesc despre satisfactia de a face ceva.Scopul celor mai multi e sa faca bani, dar cand au facut deja bani?
Ce rost mai are sa se mai dea jos de pe canapea?

| UzOm a răspuns:

Dacă se poate în dolari.

Mulțumesc!

| Kira5854 a răspuns:

Degeaba ai bani, daca esti singur si degeaba esti fericit, daca nu ai bani, tot devi trist...deci fericirea ar trebui sa le includa pe toate. Vine la pachet cu banii + altele, deci fericire.
P.S: asta e gandire de egoista, dar hai sa facem abstractie de astalaughing

| LostInPark a răspuns:

Le doresc unora sa fie bogati, sa se plictiseasca de toate chiciurile, de toti prietenii sau prefacutii oratori talentosi, de femeile care te vad ca pe scadenta unor facturi si de transpunerile in saracie unde ai cantari sa vezi daca ar sta pentru tine, de minciuni, de influente, toata viata in garda, niciodata relaxat cu adevarat.
My dear friend, if lay my head on a homeless cardboard stash, i could feel my stress go away.

| Ripley a răspuns:

"daca ai bani automat esti fericit"
Daca ai bani si ai vreo boala incurabila si o sa mori peste vreo 2 saptamani cu toti banii din lume in buzunar mai esti fericit?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Ripley):

Ai spus ca ai citit toate comentariile, nu-i asa? Pai ai fi vazut ca i-am spus cuiva, ca daca ar fi sanatos tun, ce ar alege dintre bani si fericire. Trebuia sa specific asta si in intrebare. Greseala mea.

| Ripley a răspuns:

Am citit commenturile dupa ce am postat, vad ca si altii au avut aceeasi idee laughing