| anonim_4396 a întrebat:

dau funda deci eu vreau sa ma fac traducator in afara adica sa lucrez la o firma si as dori sa stiu daca ma pot face daca nu fac facultatea de litere pentru ca eu scartai la gramatica [timpuri parti de vorbire analiza sintactica si morfologica.] dau funda

1 răspuns:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Adevărul e că la nivel de Facultate e chiar grea partea de Gramatică.Dar dacă vrei la un moment dat să te întorci? Trebuie să ai o bază.Şi Facultatea te ajută să găseşti un loc de muncă şi cu un salariu să spunem decent.Nu pleci cu munca de bază.Ai un viitor asigurat.E chiar grea Facultatea.Eu tocmai am terminat Facultatea de Litere.Şi îţi spun. Dacă ai un document în mână, eşti altfel văzut.Ai mai multe avantaje.Şi după cum am spus, mereu există posibilitatea să te întorci.Niciodată nu se ştie la ce te poţi aştepta.Şi e mai bine să te pregăteşti din timp pentru orice eventuală situaţie.