| anonim_4396 a întrebat:

O persoana nebuna, se naste nebuna, sau poate sa devina nebuna pe parcurul vietii in anumite conditii?
Daca sunt ambele variate corecte, puteti sa imi spuneti la a doua varinata care ar fi acele conditii?

40 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde la ce te referi cand numesti nebuna.
Daca te referi de exemplu la schizofrenie, ea este conditionata genetic, unii se nasc cu predispozitia respectiva. Daca si factorii de mediu ii ajuta, in adolescenta sau in perioada de adult tanar, vor dezvolta boala.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ma refer neaparat la schizofrenie, ma refer la nebunie in general.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu exista nebunie in general. Exista anumite boli psihice, exetrem de diferite intre ele, cu cauze diferite si comportament diferit. Unele sunt conditionate genetic, altele sunt determinate de factori externi, pe fondul unei sensibilitati speciale, altele sunt determinate de supunerea la conditii de stres extrem (tortura, detentie, etc), altele sunt induse de consumul anumitor substante, altele au cauze necunoscute. Unele se amnifesta de la nastere (ca autismul sau retardul mental), altele au semne de la nastere, care adesea nu sunt recunoscute si se manifesta in adolescenta sau in perioada adulta, altele se manifesta numai daca individul este supus anumitor conditii (daca nu, el va fi sanatos toata viata), altele sunt episodice, se petrec in anumite momente, apoi dispar de tot sau revin dupa o vreme, unele apar la batrnete (dementa)

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

O persoana poate sa innebuneasca din cauza stresului, a grijilor si a depresiei?

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Depresia este o forma de boala psihica.
In alta ordine de idei, o persoana poate avea o problema psihica din cauza stresului, de obicei cand stresul este urias (detinuti, persoane torturate, prizonieri de razboi, soldati expusi frontului prea mult). Alteori, un stres obsnuit (rate la banca, un serviciu prea dificl, moartea unei rude) poate declansa o problema psihica la un individ care inainte era sanatos dar avea o sensibilitate speciala.
Unii dintre pacientii cu schizofrenie leaga debutul bolii de stresuri minore, care de fapt doar o evidentiat boala care era latenta si se agrava progresiv (adesea exista adolescenti care acuza luarea unei note mici, pierderea telefonului, refuzul parintilor de a le cumpara ceva scump, o deziluzie sentimentala), dar cand verifici cu atentie, afli ca ei aveau probleme mai vechi care treceau nebagate in seama.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am suferit de depresie de multe ori si sufar si de anxietate sociala, asta inseamna ca am o boala psihica? De multe ori am crezut ca am si tulburare bipolara, mai ales ca am facut o gramada de teste online, diferite unele de altele si obtineam acelasi rezultat la toate, stiu ca aceste teste online nu sunt prea bune si adevarate, dar erau diferite si mi-au aratat aceleasi rezultate, iar cand am cautat pe internet simptomele tulburarii bipolare, am gasit ca ma regasesc in mare parte acolo.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca ai diagnostic de depresie si anxietate sociala pus de medic, inseamna ca ai o boala psihica grava (psihoza). Daca ti se pare tie ca ai depresie si ao anxietate sociala minora, autodiagnosticata, nu inseamna nimic. Poti avea o nevroza depresiva, boala psihica usoara sau poti fi doar ipohondra si sa iti exagerezi o trasatura de personalitate.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt sigur ca le am pe ambele, chiar daca nu am fost diagnosticat de medic, pentru ca nu vreau sa ma duc la medic, pentru ca nu vreau sa afle parintii mei ca am anxietate sociala si ca am suferit de depresie si ca am avut ganduri sinucigase. Chiar vreau sa le tin secret fata de ei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Adevarul e ca nici un medic nu poate fi 100% sigur de un diagnostic pe care il pune, sungurul care poate fi sigur de ce are este cel care are problema, pentru ca el se cunoaste mult mai bine decat ceilalti, el e singurul care stie ce gandeste.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Dupa toate probabilitatile nu ai nimic grav, ci doar o personalitate usor mai depresiva care combinata cu adolescenta si cu rasfatul extrem duc la autodiagnosticari. Un psihiatru trebuie sa te examineze uneori de cateva zeci ed ori ca sa fie sigur ca ai o boala psihica si tu poti fi sigura fara nici un fel de studii medicale? Iti dai si tu seama ca asta este ilar, daca nu glumesti, inseamna doar ca esti extrem de ipohondra si nu ai informatiile necesare sa iti dai seama. daca ai facut o gluma, sa stii ca e cam morbida.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Daaaaa, se stie ca cei mai buni diagnosticieni sunt cei fara studii medicale. Este demonstrat desigur. Ce naiba, tu pari a fi mers la scoala, ai calculator, stii sa scrii, nu esti analfabeta si complet neinformata, cum poti sustine ceva atat de prostesc? Inteleg de la o femeie traita toata viata la cort, in satra, care nu stie sa scrie, de la o mamaita cu doua clase care a muncit toata viata la camp si nu a vazut o carte de 60 de ani sa aiba asemenea idei, dar de la o persoana care stie sa scrie si sa citeasca si are si acces la informatii, nu mi se pare acceptabil.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt baiat, nu fata, si vorbesc serios, nu am glumit, desi imi cam plac glumele morbide, ma fac sa ma simt bine, dar asta nu a fost deloc o gluma, am vorbit cat de poate de serios.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt baiat, nu sunt fata.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Scuza-ma, nu stiu ed ce am gresit, imi pare rau.
Daca nu ai glumit, inseamna ca marea ta problema este ca ai impresia ca lumea este prea simpla si usoara. ca sa diagnostichezi o depresie ai nevoie de lucruri mult mai dificile si mai serioase decat sa stii ce gandeste un om si informatii aflate in 10 ore de cstudiu pe internet. Atitudinea ta este cea a unui om acre intelege lumea la nivel prescolar, poate de aceea esti si deprimat, ca refuzi sa te maturizezi. Este o problema a copiilor tinuti prea in puf de parinti, faptul ca atunci cand ajung mai marisori si ar trebui sa inteleaga si as isi asume niste responsabilitati, refuza sa o faca preferand confortul de copil mic. Iar viata nu le permite sa fie protejati toata viata, iar aceste frustrari duc la depresie. O sa fii bine, daca incerci sa te maturizezi si daca dai cu adevarat de greu. daca o sa te comnplaci in chestiile astea (eu stiu cel mai bine, lumea este simpla si eu o inteleg fara efort, nu trebuie sa dau nimic de la mine, doar sa primesc), o sa fii nefericit toata viata (tu confunzi nefericirea cu depresia)

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu le confund, nefericirea te face sa fi trist, depresia te poate duce pana in pasul sinuciderii. Nu stii de cate ori m-am urcat in podul casei si stateam si plangeam si ma gandeam cu mi-ar sta cu o sfoara legata de gat.
La partea cu rasfatul ai dreptate, am cam fost rasfatat cand eram mic, dar asta nu inseamna ca ma intristez cand nu primesc ce vreau. Sunt constient ca nu o sa primesc mereu ceea ce vreau, si accept asta. Nici nu vreau sa primesc ceva pe gratis, imi place sa muncesc pentru acel lucru, ca asa satisfactia e mai mare la final.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Multi oameni se sinucid din nefericire, nu din depresie. In nici un caz tentativele de suicid nu sunt o conditie a depresiei, te poti sinucide din nefericire. De unde ai gasit tu definitia asta? Este gresita.
Faptul ca ai aceste comportamente suicidare este foarte ingrijorator si poate duce la pierderea vietii. Ar trebui sa te ajute macar psihologul scoii (daca esti elev) ca sa depasesti aceste momente, fiindca este pacat sa te complaci in ele, tu neavand de fapt decat o problema psihica indusa de ipohondria ta si de personalitatea ta mai pesimista.
Faptul ca gasesti vreo satisfactie in viata iti arata clar ca nu ai depresie, un depresiv nu are absolut nici o satisfactie, ar fi exact la fel de deprimat indiferent ce i-ar oferi viata, totul este pentru el egal.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu sunt elev, si am depasit de ceva timp faza cu depresia, dar poate reveni oricand. La mine depresia nu apare dintr-un anumit motiv, apare asa dintr-o data si pote dura de la cateva minute, sau ore pana la cateva zile, si tot asa ca prin minune dispare, la fel cu a aparut. Mi s-a intamplat asta de foarte multe ori, si destul de des. Cum spuneam, nu era din nefericire, pentru ca nu era trist, a aparut asa pur si simplu din nimic, si tot la fel a si disparut dupa un timp, ca si cum nu ar fi existat.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

In primul rand, ca pentru diagnosticul de nevroza depresiva (cea mai usoara dintre problemele depresive), ai nevoie de minim doua saptamani de stare depresiva continua (fara nici o pauza de 5 minute). Ce descrii tu este asa numitul spleen, adica plictisul de prea bine, nu are treaba cu depresia. NU zic ca e mai putin grav, fiindca poate duce la probleme serioase si nici macar nu poate fi ajutat de medic (nu e o boala, ci tine doar de lipsa individului de dorinta de a avea o viata normala).

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar poti sa iti explici ca atunci cand aveam vreo 6-7 ani, consultam o doctorita (parea mai mult psiholog decat doctorita, ca imi punea tot felul de intrebari) in fiecare saptamana sau in fiecare luna, si luam si ceva pastile pentru creier, nu mai stiu cum se numesc. Asta ce inseamna?
Mama nu mi-a spus niciodata daca am vreo problema.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu pot sa imi explic de vreme ce nu imi spui diagnosticul si tratamentulluate. Dar poate si atunci aveai o intarziere de dezvoltare emotionala, de exemplu, sau poate alta problema. Copiii au adesea intarzieri de dezvoltare fie cognitiva, fie motorie, fie emotionala, care se rezolva in copilarie. Depresia infantila este extrem de rara, daca ai fi avut asa ceva ai fi stiut fiindca ai fi fost incadrat in gradul sever de handicap si ai fi stat mult internat in spital.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Probabil ai/aveti dreptate, nu stiu cum sa ma adresez, ca nu iti/va cunosc varsta, ar trebui sa nu mai ma gandesc la astfel de chestii, si ar trebui sa ma concentrez pe prezent.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Sunt batrana, dar evident ca mi te poti adresa cu tu, aici toti suntem egali.
da, ar trebui sa te axezi pe prezent si sa iti alungi gandurile negre facand ceva util. Ai zis ca iti place sa muncesti, din experienta, munca intensa si obositoare alunga gandurile negre.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ma refeream la munca fizica, ca aia nu imi place, dar hai sa o lasam asa cum a picat.

| Brigaela a răspuns (pentru Mayhem666):

Nici eu nu ma refeream neaparat la munca fizica. Si eu gasesc ca munca intelectuala are mai multe satisfactii si mi se potriveste mai mult (mie imi plac si unele munci fizice). Dar eu, de exemplu azi, am muncit intens vreo 14 ore, dintre care 9 aproape fara pauza (cred ca am avut in 9 ore maxim 15 minute de pauza), dar nu am ridicat nici un ac de jos. Am scris un articol la calculator.

| MihaelaDart a răspuns:

O persoana se naste cu dezabilitati psihice fie mostenite, fie dupa un tratament gresit, altele nici nu exista cauza lor de aparitie sau altele sunt dobandite in timp din anumiti factori de stres, de mediul in care traiesti, dupa un accident, o problema psihologica din familie, cercul gresit in care te-ai aventurat, "n" si "n" cauze.

| Mayhem666 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Poate sa innebuneasca si din cauza stresului, grijilor si a depresiei?

| Violleta2022 a răspuns:

O perasoana se naste in general normala, inebuneste pe parcus din cauza unor traume sau accidente.

| Drimmero a răspuns:

O persoana dezaxata se naste asa,, dar poate sa innebuneasca din diferite traume la care a fost supus. De exemplu... psihopatii din zilele noastre din traume ajung sa fie asa distrusi.
Nebunii din nastere se nasc cu un anumit handicapat, ele sunt celebrele persoane cu dunga rosie pe buletin.
Diferenta dintre un nebun din nastere si un psihopat este de la cer la pamant.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Dar se poate ca o persoana sa se nasca nebuna, si sa nu arate semne de nebunie decat dupa o anumita varsta, sa zicem dupa varsta adolescentei?

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Cam greu,, cazuri de genul gasesti rar. Un nebun este recunoscut din nastere pana-n momentul in care crapa/
Posibil sa existe si cazuri de genul, nu zic nu...

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Inainte sa spui ceva prosteste, citeste mai inainte. Cum la astia tineri le este lene in general sa citeasca, uite aici un video micut. Poate iti intra la cap. Sociopatii sunt "facuti", pshiopatii sunt nascuti asa.
https://www.youtube.com/watch?v=ZvuFEUogevA

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Brokene,, tu esti? Iar traiesti dupa multiplele conturi?

| ALGator a răspuns:

Manuale de psihiatrie cuprind zeci de afecțiuni diferite. Tot de acolo, aflând cauzele, rezultă dacă afecțiunile sunt moștenite, moștenite și activate de factori externi în cursul vieții la diferite vîrste sau dobândite la diferite vîrste.
Gravitatea lor, cît și faptul că pot fi tratate sau nu, variază de asemenea.

Din cate am înțeles, fără să fiu medic, părți din simptomele multor afecțiuni există în proporții diferite la toată lumea. De exemplu autism. Dar abia cînd se depășește un anumit punctaj, lucru care face să se și cunoasca în exterior, atunci ai privilegiul de a fi oficial posesor.
Asa că să nu ne facem griji. Este si ajunge pentru toată lumea :-)

| KiszMy a răspuns:

Tu de obicei iei de bune toate câte ți se pun, că deh, cică te ajută. Vezi că aici ți-a mai pus un diagnostic, dacă citești printre rânduri o să-l afli. Ar fi mai bine să te bazezi pe lucruri care sunt mai puțin relative, nu pe diagnostice puse de nu știi cine.
Lasă-i pe ăia cu "cosa nostra" lor și leapădă-te de toată credința în "boli psihice".

| Cliar a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine nebuna. O persoana nebuna este considerata nebuna fiindca nu indeplineste standardul de normalitate stabilit de oameni. Exista oameni "nebuni" dar perfect sanatosi mental. In cazul tau cred ca te-ai referit la boala, si ca sa iti dau un raspuns : O persoana poate sa se nasca nebuna doar daca mama in timpul sarcini sufera de vreo boala la nivel mental, in rest poate doar sa devina pe parcursul vietii in urma unor traume, stres, oboseala ( exemplu de boala : epilepsie )

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cliar):

Daca stau bine sa ma gandesc, cand eram mic, am auzit-o pe mama vorbind ceva cu o dectorita de acest lucru, si cand am fost mic, vreo 6-7 ani, am luat ceva pastile pentru creier si o consultam pe acea doctorita in fiecare saptamana, sau oare era in fiecare luna? Nu mai stiu, ca eram foarte mic si nu imi mai amintesc multe lucruri de atunci. Sper sa nu am epilepsie. Eu cred ca am tulburare bipolara, si am avut si depresie, si sunt foarte sigur ca am anxietate sociala.

| Cliar a răspuns (pentru Mayhem666):

Chestile de genul se trateaza oricum, eu am avut pe cineva in familie care a suferit de epilepsie, si intr-o luna de tratamente si-a revenit si dupa nu a mai avut probleme. Totul depinde si de mentalitatea pe care o ai, cand eram mai mic doar fiindca aveam o viziune diferita asupra lucrurilor parintii m-au dus de vreo 3-4 ori la spital si mi s-au facut tot felul de teste si analize si surpriza, nici o boala la nivel mental, doar gandeam diferit de restul.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cliar):

Si cum gandeai? La ce te referi prin diferit?

| Cliar a răspuns (pentru Mayhem666):

Viziune diferita legata de viata, moarte, mod de trai etc. Pe atunci aveam 15 ani si tocmai ce murisera intr-un accident de masina 2 rude apropiate si in familia mea era tristete, jale, doar eu eram nepasator si indiferent. Daca vrei sa iti povestesc mai mult si sa intru in detalii da-mi mesaj pe privat

| MariaDN2002 a răspuns:

Nu se poate naste nebuna, poate fi determinata de anumite conditii, precum drogurile, stresul, singuratetea, anturajul, lipsurile etc.