| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Voi ce parere aveti despre medicii, asistentele si infirmierele care si-au dat demisia zilele astea? Mie nu mi se pare normal, adica asta e meseria lor pana la urma. Acum nu vor sa si-o mai faca. sad

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că asta le arată adevăratul caracter și pentru ce au făcut o facultate de medicină!
Pentru un post sigur, călduț, de unde dacă nu pică, cade, fără responsabilitate, fără să îi tragă nimeni la răspundere pentru malpraxis, culpă medicală.
Pur și simplu nu sunt dedicați meseriei, cei care fug, acum!
Gândiți-vă doar la medicii, asistentele, infirmierele de acum 100 de ani, de la ultima mare pandemie mondială, cum au luptat cu mâinile goale ca să salveze oamenii!

90 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

300 de milioane le convine sa ia pe luna, e convenabil, dar acum ca e vorba sa isi faca meseria calumea gata nu mai e confortabil

| Wr3nch a răspuns:

Mie mi se pare ca e corectlaughing Orice om poate sa renunte la jovb oricand daca crede ca ii ajung baniilaughing

| Apokales a răspuns:

Buna intrebare. Cred ca asta-i efectul unui sistem defect si al votantilor prost educati, nu ne-am dat seama la timp cat de important este un sistem de sanatate bine pus la punct. Sunt de vina votantii, medicii spagari care au atras ura asupra lor, guvernantii care au pus politic managerii de spitale, cu totii suntem de vina. Iar cei ce ies din casa fara un motiv intemeiat zilele acestea sunt cei care nu le pasa catusi de putin de sistemul medical, nu dau doi bani pe el.

| Trustmotorcy a răspuns:

Nu sunt tratați cum trebuie, măsurile care se promit nu sunt respectate, nu pleacă de prea mult bine. Până acum ne durea undeva de medici și acum nu mai putem de dorul lor, cam târziu.

| BlackMillFan a răspuns (pentru PsyhoChild):

De acord. Pe deoparte ii inteleg, cu 300 milioane pe luna cam greu sa traiesti, mai ales in tara noastra, insa nu mi se pare ok nici sa isi dea demisia, ca pana la urma e un loc de munca la pe care daca l-ai ales il faci toata viata, adica nu mi se pare ok ca un medic sa se reprofileze. Multumesc!

| BlackMillFan a răspuns (pentru BlackMillFan):

Eram ironic

| Drimmero a răspuns:

Incompetenti si lasi!

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Nici cu conditiile din tara asta si din lume nu mi-e rusine, tinta principala sunt medicii, am o cunostinta de familie si mi-a spus cu maxima sinceritate ca perioada asta medicii sunt vizati,, nu e medic in Romanika, nici acolo conditiile nu sunt foarte bune, nu sunt protejati mai deloc medicii dar tot nu renunta in batalia asta. Tot respectul pentru medicii care se lupta pana la final si duc tot greul, trebuie rasplatiti, cat despre cei care isi dau demisia, cred ca nu mai trebuie sa spunem alte cuvinte, se vede caracterul lor/

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Voi sunteți ca ăia care zic că nu e normal să nu intervii într-o ceartă pe stradă, dar se prefac că nu văd când se întâmplă să fie de față laughing Ușor de vorbit din afară.

| StrongHeart a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ce asistent medical ia 300 de milioane pe luna? aa, ai dreptate pe Lună poate.

| PsyhoChild a răspuns (pentru StrongHeart):

Asistent medical nu, dar doctor da

| L1m80 a răspuns (pentru StrongHeart):

Unul incepator.
Stiu asistenta cu ceva vechime care ia 50.000 lei (500.000 milioane vechi) fara garzi si fara sporuri. Daca le mai adaugi si pe astea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu îi judec. Poate dacă aveau echipamente de protecţie şi tot ce le trebuie, nu cred că mai plecau sau poate plecau doar câţiva.E uşor să stai în casă, liniştit, în pat la căldurică cu laptopul în braţe, cu suculeţul şi cu punga de chipsuri lângă tine, eventual să te mai şi plângi că eşti plictisit şi stresat ( laughing ) din cauză că stai în casă şi să judeci.
Văd că se fac comparaţii între ce era acum 100 de ani şi ce e în prezent.Da,pe vremuri medicii,asistentele şi infirmierele erau nevoiţi să trateze bolnavii fără echipamente pentru că ghici ce? NU erau echipamente pe atunci,nu existau.Dar acum există,doar că nu sunt puse la dispoziţia celor care ar avea nevoie. Oare cum te-ai simţi dacă ai fi în locul lor şi ai ştii că există astfel de echipamente, doar că nu te poţi folosi de ele, iar tu ai fi nevoit să te descurci cu ce ai, să-ţi faci treaba că na, asta e meseria ta, să salvezi oameni şi dacă te îmbolnăveşti, aia e.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru romeo78):

''Gândiți-vă doar la medicii, asistentele, infirmierele de acum 100 de ani, de la ultima mare pandemie mondială, cum au luptat cu mâinile goale ca să salveze oamenii!''

Ai fost acolo? laughing Ai văzut cu ochii tăi?

| Jus7t a răspuns:

Să fie bătaia de joc a corupților? De ce nu au echipamente? Că s-au dus banii în vile, piscine, mașini scumpe și în proiecte nefinalizate oare?
Mă întreb doar.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, ce ușor e să stai în pat și să ai păreri despre niște oameni care oricum și-au sacrificat jumătate de viață pentru alții. Și eu aș face exact la fel, nu mi-aș risca viața pentru o nație de păreriști și pupători de moaște laughing

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Stii, se depun niste juramanturi cand iti iei in piept aceasta meserie, cand dai de greu sa dai inapoi inseamna incompetenta si lasitate indiferent de situatie, esti demn de aplauze intotdeauna cand induri atunci cand asta iti e meseria sa faci totul ca la carte. Trebuie aruncat cu noroi in autoritati pentru ca nu pun la indemana conditii facile pentru medici, problema nu este doar in RO ci si in alte tari, maxima stima pentru medicii care se lupta constant cu oprirea pandemiei, trebuie sustinuti si de noi (populatia) sa le ascultam sfaturile stand in case, altfel le ingreunam munca, cat despre cei care au dat inapoi inseamna ca meseria asta nu e de ei, sa predea diplomele. Nu au scuza cei care renunta atata vreme cat sunt medici care nu au de gand s-o faca, tot respectul pentru acei medici pentru care sper sa se revanseze guvernele.

| Drimmero a răspuns (pentru L1m80):

Isi justifica banii daca e medic foarte bun, gandeste-te ca niste petarde de fotbalisti castiga milioane de euro/lire pe an si sute de mii de lire saptamanal, un medic sau o asistenta care in permanenta sunt acolo pentru a salva vieti din situatii dificile isi merita banii, au cea mai importanta meserie din viata, de a salva vieti/

| romeo78 a răspuns (pentru supadeceapa):

Iartă-mă, ți se potrivește porecla pe care ți-ai pus-o: supa de ceapă!
Nu am ce să comentez la o întrebare stupidă!
Faci parte din categoria numită "analfabet funcțional"!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru romeo78):

Și tu faci parte dintr-o categorie numită comunist cu băț în fund.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Dar du-te nene tu si salveaza planeta

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

El e erou de canapea.

| romeo78 a răspuns (pentru supadeceapa):

Fac parte din generația crescută în comunism, cu cartea în mână, citind, documentându-mă, fac parte din generația fără internet, Facebook, Twitter, Wikipedia.
Fac parte din generația care trebuia să învețe ca să ia note, să ia un examen!
Fac parte din generația în care școala era școală și unde purtam uniforma școlară cu mândrie, respectam profesorii și oamenii în vârstă!
Fac parte din generația care nu jignea, fac parte din generația care dacă nu știa ceva mergea la biblioteca orașului, fac parte din generația celor 7 ani de acasă, care le lipsesc multor persoane actuale!
Iar, a spune că sunt "comunist cu băț în fund", dovedește analfabetismul din tine, căci acum 2 ani de zile s-a sărbătorit pe plan mondial un anume eveniment, iar toate televiziunile au difuzat documentare, inclusiv filme inedite din acea perioadă!
Gândește-te de 2 ori înainte de a scrie și a vorbi analfabetule!

| romeo78 a răspuns (pentru supadeceapa):

Erou de canapea ești tu tinerele!
Ai văzut un AK47, doar în filme!
Se vede din întrebările stupide pe care le pui erou de mucava!

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nene spui tatălui tău. Iar, eu deșteptule, sunt pompier în rezervă!
Măsoară de 2 ori cuvintele ce le scrii și spui erou de mucava. Și, să îl iei pe supa de ceapă, iar împreună mergeți la o bibliotecă și învățați Istoria omenirii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Asta inseamna sa lucrezin in medicina, sa iti risti viata pentru altii. Ai auzit de "Juramantul lui Hipocrate"?
Cine nu si-ar risca viata pentru natie, nu e obligat si nu are de ce sa se faca medic/asistenta. happy

| VictoRslsdsnvpied0sdjv a răspuns:

Eu cred ca e alegerea fiecaruia ce face cu viata lui. Ii inteleg deoarece si tata e medic si venea la 16:00 si acum vine la 23:00. Pana la urma este treaba statului cum gestioneaza situatia si a omului cum isi traieste viata.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru romeo78):

Ai scris atât de mult ca să-mi spui că am dreptate? laughing Mulțumesc, aprekiez.

| Simpatic a răspuns:

Medicii care pleaca acum sunt la fel ca soldatii care dezerteaza pe timp de razboi, in ambele cazuri cand era bine si frumos banii veneau nu era stres!
Dar fiecare e liber sa faca ce vrea, nici vina lor nu o vad. Nu-s obligati sa se infecteze din vina unor chinezi nenorociti care cine stie ce experimentau, arme biologice sau mai stiu eu ce!
Pentru situatia asta eu nu vad decat un vinovat Guvernul nostru ca nu a luat niste masuri fiabile ca toti sclavii (si ma repet) care s-au intors din tarile atinse de infectie sa nu fi fost bagati direct in carantina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În nicio meserie civilă nu există vreo obligație să-ți pui la bătaie dreptul la sănătate sau viața pentru profesia respectivă. Nici cadrele medicale nu au o obligație legală, morală sau deontologică de acest fel. Argumentul cu Hipocrate e imbecil.