| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Voi ce parere aveti despre medicii, asistentele si infirmierele care si-au dat demisia zilele astea? Mie nu mi se pare normal, adica asta e meseria lor pana la urma. Acum nu vor sa si-o mai faca. sad

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că asta le arată adevăratul caracter și pentru ce au făcut o facultate de medicină!
Pentru un post sigur, călduț, de unde dacă nu pică, cade, fără responsabilitate, fără să îi tragă nimeni la răspundere pentru malpraxis, culpă medicală.
Pur și simplu nu sunt dedicați meseriei, cei care fug, acum!
Gândiți-vă doar la medicii, asistentele, infirmierele de acum 100 de ani, de la ultima mare pandemie mondială, cum au luptat cu mâinile goale ca să salveze oamenii!

90 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci hai sa isi dea demisia toti medicii din tara sa vedem ce se intampla. Si masoara-ti cuvintele anonimule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiecare are dreptul de a alege. Trăim în democrație, fie că vă place, fie că nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi ideal să-și dea demisia toți medicii care lucrează în medii inadecvate, sunt un pericol și pentru familile lor, și pentru noi. Numai așa le-ar fi luate în considerare reclamațiile pe care le fac lunar în legătură cu echipamentele și condițiile de lucru. Nu vă convine, studiați medicina și fiți voi niște exemple. Dacă puteți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi ideal sa se reprofileze definitiv acesti lasi care fug de greu. Sa nu se intoarca la spital cu coada intre picioare dupa ce trece virusul! Ori isi fac meseria ori nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu i-a obligat nimeni sa se faca medici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt oameni și se pot reprofila oricând. La cum gândești și cât de activ ești pe site-ul ăsta nu cred că o să ai vreodată o meserie care să implice atât de multă responsabilitate, așa că îți înțeleg punctul de vedere. Așa dobitoc cum e el.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ai o gramada de raspunsuri, insa scriu si eu pentru ca sunt deranjat de cel castigator. Nu cred ca este adevarul ce spune domnul romeo si cu siguranta nu e singura fata a monedei. Ei sunt prima frontiera care lupta cu virusul. Daca au indurat atata timp sistemul medical defectuos din Romania, ai putea spune ca ar trebui sa indure si acum. Cu toate astea, in situatia in care ei stau tot timpul cu pacienti infectati si statul nu le ofera minimul necesar protectiei lor importiva virusului, mi se pare total normal sa se retraga din functii pentru binele lor si al famililor lor. Daca ei nu sunt aparati impotriva virusului si il iau, este chiar responsabil sa se retraga inainte sa se expuna neprotejati si sa expuna alti pacienti.
Exercitiu de imaginatie, daca tu ai lucra sa zicem cu niste substante periculoase dar total necesare functionarii industriei farmaceutice sa zicem si seful tau iti spune "azi nu stiu sigur daca va dam manusi si masca, dar nu are nimic, sunteti atenti sa nu va pice pe mana ca va arde mana si sa nu inspirati ca va intoxicati, dar nu-i problema, va descurcati voi", nu ti-ai da demisia?

| romeo78 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Cumva faci parte din sistemul medical?
Numai lașii se retrag din luptă!
Nu este primul caz de medici lași! Nu sunt protejați din vina lor! Sau au descoperit apa caldă acum?
Ce se întâmplă acum este rezultatul lașității cadrelor medicale din urmă cu 10 ani când s-a distrus sistemul sanitar!
Ne văităm că nu avem spitale! S-a uitat cine le-a închis acum 10 ani?
Cei care sunt acum la guvernare le-au închis acum 10 ani. Mai exact PDL, care a fuzionat cu PNL și medicii, asistentele, infirmierele care în loc să lupte pentru locurile de muncă, au fugit ca lașii în străinătate!
Nu le mai luați apărarea! Echipamente de protecție trebuiau să aibă de mult timp, nu de acum! Întrebați care au fost prin spitale dacă de la pacient la pacient, doctor, asistentele schimbau mănușile când făceau control, tratament la pat!
Întrebați care au fost prin spitale dacă nu se spăla cu apă chioară pe jos!
Întrebați cât lua o infirmieră dacă aveai nevoie să ți se schimbe cearceaful!
Acum când au dat de greu și trebuie să muncească doar pe salariu au luat-o la fugă!
Am înțeles, că în Franța, cred, cine pleacă din sistemul medical acum, pleacă definitiv, li se retrage dreptul de practică!
Asta ar trebui să se facă și la noi în țară!

| BlackMillFan a răspuns (pentru romeo78):

Sa inteleg ca daca tara e atacata si tu esti trimis la lupta, pe front, cu mainile goale, te duci pentru ca lasii nu se retrag din lupta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu au sange in instalatie. Nu au fost nascuti pentru a fi medici, s-au facut doctori doar pentru bani si prestigiu. Doar pentru ca parintii au avut bani la se bage in fund in timpul studentiei, sa iasa copilul tatalui doctor, o da. Nu toata lumea isi face meseria la fel, indiferent care ar fi ea. Ce ai zice de un pompier care vede ca arde casa dar isi este frica sa intre si lasa oamenii inauntru in voia sortii? Asa fac si medicii astia. Vad pericolul si fug. Sa nu cumva sa se imbolnaveasca si ei. Dar tu ai lucrat mereu cu oameni si puteai sa iei tot felul de boli in fiecare zi. Acum o iei la fuga? Bine atunci, mergi si sapa in agricultura. Sa te apuci de altceva pentru ca ajutarea semenilor nu e de tine. Esti doctor numai cu numele. Nu va meritati banii. Alti doctori merg prin Africa si in tari in zone de razboi doar pentru a-si face meseria. Si aia pot sa moara oricand. Da nu-i vezi sa o ia la sanatoasa. Rusine ca ati depus un juramant. Precum soldatii care jura sa apere patria si semenii, impartial si pana la moarte. Voi v-ati umplut buzunarele si gata, va luati jucariile si mergeti inapoi la mama si la tata.

| romeo78 a răspuns (pentru BlackMillFan):

Da, procedez ca străbunii mei! Plec la luptă cu mâinile goale dacă e nevoie să apăr țara, cetățenii, viitorul copiilor noștri!
Da, LAȘII fug din fața primejdiei!
Așa cum au procedat cadrele medicale cu 10 ani în urmă, când PDL, acum absorbit de PNL, a închis spitale pe bandă rulantă, cadre medicale care au fugit în străinătate în loc să lupte pentru locul de muncă, pentru sistemul sanitar!
Bine că toți înjură PSD, de parcă putea singur să redeschidă toate spitalele închise, unele renovate, cu aparatură nouă achiziționată!
DA, numai LAȘII fug din fața PRIMEJDIEI!

| gemeni6226 a răspuns:

E alegerea lor daca si-au dat seama ca nu rezista psihic sau fizic eu respect dreptul omului de a alege ce poate duce si ce nu.Si eu am demisionat din multe locuri unde stresul era sa ma distruga.Nu inteleg sa-mi fac bine nici mie nici societatii distrugindu-ma.

| Drimmero a răspuns (pentru BlackMillFan):

Realizezi ce comparatie cretina ai facut? Nimeni in lume nu te trimite la lupta cu mana goala la razboi in 2020, mai toate tarile au armament sau fac rost. Acum revenind pe subiectul de aici, in toata lumea sunt probleme cu echipamentul si conditiile,, sunt medici romani in tari precum Spania si Italia care sunt cele mai afectate din Europa si fac fata, iar in Romania s-au trezit cativa sa renunte pentru ca au realizat ca sunt prea incompetenti sa faca fata, Romania a avut noroc pana acum ca n-a luat amploarea Italiei/Spaniei, ca daca s-ar intampla asta se pune cruce pe tara, sa mai dai si de un numar mare de medici ca cei care au fugit, ca nici dracu nu te mai scapa de asta. Stima medicilor puternici mental care duc batalia pana la capat, adevaratii eroi!

| romeo78 a răspuns:

Mediafax: 231 medici din Romania şi Bulgaria au fost angajati de Austria luni, confirmă autorităţile.
https://www.mediafax.ro/......e-19038661
Pentru toți cârcotașii, priviți ce fac în realitate cadrele medicale din România și Bulgaria.
Dar, mai ales, cele din România!
Aruncă cu fumigene, dar pe furiș pleacă în străinătate! Deci, care le plâng de milă, de fapt au un motiv perfect pentru o demisie și plecare spre salarii mari!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Domnule Mihai sau Romeo, cum vă place, de ce insistați să ne arătați că nu știți să citiți?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Scrie chiar acolo ca nu sunt medici domnu care merge la biblioteca dc citesti doar titluri

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu e normal sa fuga de munca lor, ca eu nu i-as mai primi apoi inapoi, au bani garla si medicii si asistentii ca iau spagi mereu, deci sa stea acolo si sa isi faca datoria, ca daca se intinde enorm de mult, vor lua si ei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai gandeste-te ca daca fug doctorii si asistentele vor fi si ei si familiile lor in pericol pentru ca fara ei se vor infecta cam toti! Sa-i vad apoi. Cand luau spagi si doctorii si asistentele era bine! Sa se duca sa lucre vanzatori la mega image atunci sa vedem daca le convine cu 1500 lei salariu bani in mana.
Trebe sa se ia masuri sa nu se infecteze, nu sa fuga, sa ceara in masa asta, inteleg ca fara masuri e periculos, dar sa ceara, ca e in interesul lor, dupa ce trece, trec iar la spagi grase, plecand, pierd posturile! Si o sa vina altii smecheri care vor sta.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Si pana cand le ajung banii? Au renuntat la viata luxoasa din spagi care revenea dupa ce trece pandemia la care ar fi ajutat ei, si sa vezi cand si-o iau si ei sa ii vad atunci.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru L1m80):

Ce minciuni gogonateeee!
Cati ani ai, 11?
50.000 ia un senator, bai, copile.
Maxim 5000-6000 ia o asistenta in spital daca are toate gradele (6), garzile, sporurile, in functie de sectie...

| Mosotti a răspuns (pentru BlackMillFan):

300 milioane sunt 30000 lei adica 7000 euro, e enorm! Un programator bun are 2200 euro si traieste superbine, damite cu 7000. Nu e normal sa-si dea demisia ci sa lupte sa fie protejati si sa ramana, cel putin pentru a lua iar spagi dupa ce trece treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu chiar 30000 lei, dar un 10000 adica 2200 E tot ar lua si alea, tu nu sti ca la orice iau spagi si ele chiar daca mai mici, aduna-le lunar, plus salariu care a fost marit destul de PSD. Adica un slariu foarte mare iau pe spatele oamenilor.
Medicii au mult mai mult.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar cand ai fi luat spagi grase ani de zile si ai avut o viata de lux ti-a placut! La placinte inainte, la razboi inapoi, pai inapoi vor ramane! Sa vedem de unde lux apai toata viata, sa vezi cum regreta.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca sunt niste lasi, ei trebuiau sa tipe sa lupte sa fie protejati, sa nu lase managerul sa iasa fizic de acolo pana nu suna sa se rezolve, nu sa fuga ca lasii, cand au luat bani de la oameni spaga le-a placut, au stat acolo, si isi si bateau joc.

Am mai zis, si pe vapor capitanul sare ultimul, ramane acolo in caz de nenorocire, ca fara el, se pune si el in pericol pana la urma dar si pe altii.
Bun, pleaca lasii acasa, okey, pana acum isi salveaza viata pe care nu ar mai trebui sa o aiba dat fiind ca au tras pe oameni ca sa-i trateze cerandu-le bani.

Sa trecem la pas doi: Fara ei se va impanzi agresiv totul.
Economie nu porneste.
Lumea nu va mai avea bani.
Vor iesi in strada cu milioanele si ne va ataca la drumu mare, politia si armata va ceda.
Vor muri de foame si lasii, isi vor lua bataie de la derbedeii care abia asteapta sa isi puna in fapta agresivitatea chiar si daca nu fura, intra in casele lor si le rupe gura, mai ales daca afla ca au fost medici si asistenti care au tras pe oameni! Vor lua omor si de la hotii care vin la usa, vor sparge usa sa le fure luxul in care stau pe banii oamenilor bolnavi de ani de zile.
Asistentele vor fi violate in masa fortat probabil, si mai ales daca se afla cine sunt, ca in oras se stie de multe ori de medicu ala, doctorita aia, va dati seama ce vor pati.
Poate chiar de niste oameni pe care ei au tras ca ii cunosc.
Violati, batuti, furati, fara alimente, foarte bine tati.
Utilitatile vor pica toate, vom fi ca in jungla.

Asta vor? Okey! Deci asa prosti sunt ca nici nu se gandesc la pas 2. De plecat nu mai pleci afara, ca daca vor fi infectati enorm de multi, nu te va mai primi nimeni. In timp ce la ei medicii luptau chiar daca s-au infectat unii, la noi va fi izolare internationala.
De fapt si eu abia astept sa pun mana pe un medic din asta sau asistenta, vor avea o surpriza "placuta". 10 pumni ca trag pe oameni, si 20 ca au fugit si am ajuns in jungla.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

Du-te tu la muncă în chiloți laughing

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai daca imi place ce fac si s-ar accepta, m-as duce, care e treaba? Nu mi-e rusine de corpul meu. Mai ales daca ar fi sa ma protejez si pe mine de o nenorocire, vezi sa ai grija si nu fac misto, ca daca iese haos si statul nu mai are puterea, mai bine pleci undeva unde sa nu poti fi vulnerabil la cei ce mor de foame si la infractori.
Si eu imi pun problema ce va fi, dar macar am spray, electrizor si pistol cu gloante de cauciuc.
Insa mai rau e cu utilitatile! Sa nu pice, ca atunci e jale.

Nu glumesc, s-ar putea sa se ajunga aici doamne fereste. Tu realizezi ce inseamna sa iasa milioane de oameni si sa jefuiasca, sparge, intra in case?!
Eu unu nu am unde ma duce, sa vad cum m-oi descurca.

Chiar acum s-a zis ca daca in SUA nu se luau masuri de izolare, mureau 2, 2 milioane! Dar in timpul asta medicii lucra la greu, ca altfel degeaba stateai la izolare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sopranaCadaverica):

Un senator ia 9.000, un doctor 12.000+, nu mai bubui

| Mosotti a răspuns:

Maaama ce ma bucur, e posibil ca la medicii ce au renuntat sa li se retraga dreptul de practica ca in Italia. Asa le trebuie.
Am auzit la TV ca unii se duc, ca stiu ca au o datorie de facut si stiu ca e nevoie de ei acolo, bravo lor, dupa pandemie enjoy spagi mai departe, dar macar isi fac treaba acum, ca poate de asta vin pentru ce va fi dupa, e altceva, dar acum pare ca i-a apucat devotamentul. Si aia nu s-au dus asa aiurea, se protejeaza sigur, ceilalti nu au mai vrut pur si simplu sa stea, ca nu le mai pica zecile de mii lunar, si nu se mai merita.

Ca daca nu mai ai voie sa profesezi ai pus-o, mai ales sa cazi din lux in rahat financiar, ca trebuie sa iei alt job de rand, si cum nu stie mai nimic altceva, na, o sa ia si ei salarii mai mici pe unde s-or duce, de se roaga sa fi disparut mai bine, nu e asa usor sa cazi din puf jos dupa 10-20-25 ani sa zicem, e o mare trauma, ei nu s-au gandit, au gandit ca prostii pe moment, unii vor face soc.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Au facut fac de medicina ca sa ia banu gros dupa, de aia s-au sacrificat atatia ani de scoala, unii si iubesc meseria dar cati? Arata mie in Romania cati nu iau spaga la o operatie! Sa vad si eu, si asa aflam cati au facut fac de medicina de drag.
Si care nu accepta daca ii dai. Ca nu cere, simti ca nu isi face treaba daca nu dai.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

Trebuie să facă toți o facultate de drag, că așa zici tu? Daca tu crezi că cineva învață 10 ani ca sa ia șpagă... laughing))))

Cu ce te ocupi? Văd că toți ăștia de la munca de jos vorbiți de parcă medicii n-ar fi oameni.