| Ornato a întrebat:

Heyy! imi explica si mie careva care e faza cu "controversele" legate de anime-ul death note?

Controverse
Belgia
Pe 28 septembrie 2007, un bilet pe care scria "Watashi wa Kira dess" (forma fonetică a 私はキラです sau "Watashi wa Kira desu", însemnând "Eu sunt Kira" în japoneză) a fost găsit în apropierea cadavrului unui bărbat caucasian (Yori Han) cu vârsta cuprinsă între 20 și 30 de ani. Ucigașul, numit și Manga Killer, nu a fost găsit nici până în momentul de față. Polițiștii atestă ca acest cadavru nu a prezentat nici un fel de problema funcționala, fiind perfect intact, iar nici în ziua de azi nu se cunoaste cauza morții. Însă, în apropriere a fost găsit un caiet negru intitulat: "Death Note", care se afla in sediul poliției până pe data de 24 septembrie 2017, când a disparut.

Statele Unite ale Americii
Un student al Academiei Militare Franklin din Richmond, Virginia a fost suspendat după ce asupra lui a fost gasită o replică a Death Note-ului cu numele unor alți studenți scrise în el.
În Carolina de Sud, în 2008, oficialii unei școli au confiscat un Death Note de la un elev al Hartsville Middle School. Aceștia au declarat că are legătură cu anime-ul/manga.Mai mult de atât, în caiet erau trecute 7 nume ale unor elevi.
În Gadsden, Alabama, 2 elevi de clasa a 6-a au fost arestați pentru că aveau în posesie Death Note-uri în care erau scrise numele unor oameni care constituiau personalul școlii și ale unor alți elevi. Elevii au fost suspendați de la școala unde învățau.
În Gig Harbor, Washington, un elev a fost exmatriculat, iar alți trei suspendați pe 14 mai 2008, pe motiv că aveau Death Note-uri. Tatăl unuia dintre elevi susține că acest caiet a fost ca un "strigăt de frustrare" după ce a fost persecutat aproape 2 ani.

-sursa: wikipedia Romania

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Ar fi bun un death note în situația actuală.