| DonEduardo a întrebat:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Distributism
V-ar placea sa traiti intr-un astfel de sistem?

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Mosotti a răspuns:

Da, as vrea sa traiesc in astfel de sistem, e ce am zis eu, ca majoritatea sa munceasca pentru ei, nu pentru stat si nu pentru cineva privat, sa faca cooperative, sa produce, sa vanda, sa ia tot profitul si sa si-l imparta intre ei, la stat platesti doar taxe si impozite.

| Alverto a răspuns:

Daca e vorba și de troc în locul banilor, da.

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

De ce ai vrea troc? Nu te critic sau ceva, doar intreb.

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

In zonele mici mă refer. Pentru că sunt mulți săteni care își cresc animale și plante pe suprafețe întinse și știu că ar dori sa nu cumpere sau sa vândă pe bani, ci pe schimb-uri

| Mirel4412 a răspuns (pentru Alverto):

Daca ai stat intr-un sat mic sau chiar mare de multe ori asa se intample. Se ofera servicii gen de electrician pe legume, sau pe alte servicii etc.

| Mopmop a răspuns:

Este si asta doar o utopie. Asta pentru ca orice sistem social nu ia in calcul caracterul omului. In sensul in care nu toti suntem egali dpdv al inteligentei, aspiratii, vointa sau caracter.
Multi spun ce naspa este intr-o dictatura. Insa nimeni nu vrea sa recunoasca ca un cuplu sau un singur om nu pot conduce o natiune.
E nevoie de un grup ce sa acapareze puterea si asa ajungem tot la oameni...

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Nu ai inteles, e vb de un capitalism bun, care nu se bazeaza pe exploatarea omului de catre om, deci:

Nu are nici o leg caracteru omului, ca daca-s niste legi, te conformezi, deci suntem 10, contribuim toti, facem o firma, producem toti, vindem, luam profitul si il impartim in functie de pregatire sa zicem, deci nu e egalitate!
Muncitoru ia sa zicem 2000 lei, iar ingineri 3500, directorul 6000, dar ATAT! Nu sa ia unu milioane iar astia toti mai putin.

Deci dif intre sal maxim si minim sa nu fie prostesc, si e f okey si asa.
Ptr ca daca ala nu ia milioane, revine mai mult la fiecare pentru aceiasi munca.

Sau ai un magazin de familie, munciti pentru voi.
Deci NU sa munceasca cineva pentru altul.
Si la stat platesti taxe si impozite pentru partea sociala, strazi, invatamant, etc.

Sau si daca tu vi cu mai multi bani, facem blocu toti (ca oricum singur nu poti sa-l faci), dupa aia iti recuperezi investitia dar si plus ce revine din impartirea profitului, si aia e.
Si nu iti convine? Fa-ti singur blocu si gata, sa te vad.

Atata tot, e f bun sistemul.

| DonEduardo explică (pentru Mopmop):

De ce sa nu putem fi toti egali? In comuna primitivă asa era.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Tot utopie ramane. Si cand spun ca sistemul nu tine cont de oameni ma refer la un aspect anume.
Uite, imagineaza-ti un scenariu ( intamplat de multe ori in comunism si bolsevism)
Cineva, dam doar doua nume la intamplare din istorie...Stalin si/sau Ceausescu.
Dupa jocuri de culise au ajuns la Putere. Primul lucru facut?
Asa zisa lupta de clasa si peste noapte nu mai aveau dusmani...
Gulag, experimentul Pitesti, asta ca sa dau cateva exemple...

| Mopmop a răspuns (pentru DonEduardo):

Imi pare rau sa te contrazic. Nu erau toti egali. Care era mai inteligent prelua puterea grupului si automat avea o influenta mai mare asupra celorlalti.
Este o chestiune simpla de logica.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Aia e altceva ca unii vroiau sa scape de dusmani, dusmani care erau capitalisti si doreau cu ardoare sa aduca ei capitalismu SUA ala "bun", acolo, si e si normal ca si eu i-as elimina pe astia.
Ca oricine era contra socialismului erau de dreapta, si dreapta e contra omului de rand, si se cam stie ca dreptistii care vroiau sa rastoarne socialismu erau si oamenii SUA cumva.

Bine, nu ma refer la ceausescu care era un idiot cizmar si care si-a eliminat toti capabilii de langa el ca aia sa nu-l dea jos, eu ma refer la Stalin care a facut f multe pentru oamenii lui de aia l-au si plans.
Blocuri, gradinite, scoli fara sa platesti, concedii de odihna, locuri de munca, sistem sanatate, nu oprea curentu si nu erau magazinele goale, ca cu taru erau in evu mediu.

Dar la productie merge ce am zis eu, de ce n-ar merge? Sa muncim pentru noi, nu pentru altul.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Usor usor ajungi la aceeasi idee ca si mine. In teorie e ceva magnific insa pusa in practica deja nu merge deloc...

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

De ce nu ar merge ce am zis eu?! Explica putin.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Daca eu sau tu ajungem la putere poate aplicam totul intocmai. Insa altii poate nu. Cine nu va fi de acord. Ce se intampla cu ei?
Aici as vrea te rog un raspuns de la tine.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Pai ce e dupa ei? Lege, nu exista patronat, punct, patroni sunt toti, sunt coactionari toti, nu unu sa ia grosul din profit. Nu exista sa munceasca cineva pentru altcineva.

Cine macane, la parnaie, sau amenzi, etc, e f simplu, asta daca conducerea e de acord cu asta, o conducere socialista care e ca lumea, nu sa fure si aia.

Si asa toti traim mai bine de pe aceiasi munca, de la muncitor la director.
Insa nimeni nu asupreste pe nimeni, ca din cauza asta astia sa o duca mai rau pe aceiasi munca.
Toti muncim in felu nostru, de ce unu sa nu faca mai nimic si sa ia exagerat de mult? Si chiar daca munceste in felu lui, face contracte, etc, e munca ca si la celalalt, nu se justifica sa ia exagerat nici asa.
Ca nu e munca lui mai importanta ca a inginerului care-ti proiecteaza blocu sa nu cad la cutremur si altele.
Munca lui e la fel de importanta, si munca la toti e la fel de importanta.

Si asa nu mai ai oameni extrem de bogati care sa cumpere politicul si altele dupa aia si sa faca alte magarii.

| gritt a răspuns:

Ce nickname-uri ai mai avut?

| DonEduardo explică (pentru gritt):

TigrulAlb27, xanax2001, Riverstar.