| DonEduardo a întrebat:

Https://www.contributors.ro/......-nu-clase/
Ce parere aveti despre acest articol? MIe mi se pare super stupid.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce stupid?
Mi se pare chiar foarte ok.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Arunca un ochi la ce i-am zis lui Kysmaniai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce ți se pare stupid?
Poți să redai măcar o frază din el, care și se pare stupidă. și să explici de ce e așa?
Eu îț găsesc un singur cusur. Capital - ban care circulă investit și produce plusvaloare, nu ținut la saltea sau la ciorap.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Citeste ce i-am scris lui Kysmaniai.

| Wr3nch a răspuns:

Ni ca se poate si continut inteligent pe TPU. Ma duc sa fac semn pe grinda. Chiar e bine punctat, si din pacate cum e descris asa e si situatia la noi.

| minrest a răspuns:

Un articol foarte bun, care explica notiuni elementare, insa pentru multi oameni inca necunoscute. Spune punctual ce ti se pare gresit, este usor de explicat.

| Dismally a răspuns:

De ce ti se pare stupid?

| DonEduardo explică (pentru Dismally):

Uita-te la ce i-am scris lui Kysmaniai.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt curios de ce ti se pare stupid.

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Pai, in primul, in primul si in primul rand, articolul e scris de un afacerist. Adica, serios, e ca si cum as citi un articol despre cat de rea e democratia scris de un dictator. Zicea acolo ca acel capitalism de cumetrie e rau, insa omul traieste in Emirate. Daca acolo nu e capitalism de cumetrie, atunci eu sunt un peste. Si, de asemenea, se zicea acolo ca omul cu cat are un trai mai bun e mai bun si are mai multa compasiune si ca in saracie, omul nu are decat instinctul de supravietuire. Atunci explica-mi tu mie cum de triburile primitive isi impart orice bun si acum daca intri pe o proprietate privata esti mancat de caini?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu zic ca articolul lui e bun. Am citit prima parte si mi s-a parut dubioasa afirmatia lui cum ca, capitalismul ar fi asa de nepopular printre romani. Foarte rar aud de cate un comunist mai intarziat sa critice capitalismul. Nu stiu de unde a scos el toata nepopularitatea asta, dar în fine.

Iar critica ta fata de articol nu e prea convingatoare. Faptul ca e afacerist nu are nicio legatura. Asta se numeste "ad hominem" adica atac la persoana in loc de atac la argument.
Asa ca o paranteza Elon Musk s-a declarat socialist la un moment dat, deci orice e posibil.

Eu personal sunt impotriva si a capitalismului si a comunismului/socialismului deci sunt destul de impartial.

| Mopmop a răspuns:

Chiar ok. Bine scris si chiar bine documentat.