| Doarunaltutilizator a întrebat:

Https://www.replicahd.ro/......-e-normal/

Ce ziceti? Considerati ca motivul pentru care statisticile arata asta este ca generatiile tinere(gen cei nascuti in 90-2000)sunt neinformate sau chiar capitalismul a ajuns in punctul in care nu mai poate sa faca fata problemelor din ziua de azi? O schimbare atat de drastica credeti voi ca ar fi prielnica? Chiar si voi astia care ati trait acele vremuri foarte bine considerati ca intoarcerea asta in trecut sa spunem ar fi benefica?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Generația mai tânără ar vrea sa se întoarcă comunismul pentru niște motive foarte bine intemeiate.In ziua de azi este tot mai greu sa iti iei o locuinta, se pune foarte mult pret pe bani doar ca de facut ii faci greu si tinerilor nu le convine.Cred ca stiu si ei ca si pe vremea lui ceausescu era greu, dar gândul de a aveau o casă, un loc de munca si faptul ca nu vor fi mereu mai prejos decât toti bombardieri cu arfe ce vin de la furat din franța (pentru ca nu o sa mai fie asa ceva) bate greu de pe vremuri.Plus ca uite, o dată cu venirea pandemiei cei de etnie romă sau bătrâni nu asculta de sfatul medicilor si al autorităților ceia ce le ingreuneaza viata lor, dar daca ar fi pe vremea lui ceausescu Nu s-ar intampla asa ceva (ca sa nu mai zicem ca nici nu ajungea boala asta la noi).Si atunci nu crezi cumva ca sunt îndreptățiți să își dorească să revina
perioada aia?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În trecut nu te poți întoarce nici măcar teoretic. Iar așa zisul comunism era doar pe hârtie. Dar așa zisul globalism, s-ar putea să fie noul comunism, nu în sensul că nu ai voie să deții o fabrică, ci prin faptul că vom acea multe în comun, vom forma o comunitate de interese convergente, și de resurse pe care le vom administra în comun.

Răspuns utilizator avertizat