| i86e2 a întrebat:

Ți-ai trăi viața într-un vis frumos?
Presupunem că poți să-ți trăiești restul vieții într-un vis realist în care poți avea tot ce-ți dorești, poți să-ți îndeplinești toate plăcerile posibile, nu te-ai îmbolnăvi vreodată, ai rămâne tânăr până mori la frumoasa vârstă de 100 de ani. Ai prefera visul sau realitatea? happy

Răspuns Câştigător
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Stii care este problema cu aceste "visuri realiste"? Uneori, pot sufoca realitatea si ne pot inchide intr-un cerc vicios. Ideea este ca realitatea este cea mai buna solutie si singura noastra datorie in acesta viata este, din punctul meu de vedere, gasire tuturor mijloacelor prin care sa o facem mai frumoasa. Nu are rost sa traim si sa murim cu regrete, cu ganduri ca "ce ar fi fost daca..." pentru ca astia suntem noi, cu bune si cu rele si viata noastra devine urmarea faptelor noastre si, uneori, ale celor care ne inconjoara. Eu prefer realitatea, mie imi place sa ating lucrurile pe care le vad, sa am certitudinea ca exista, nu imi place sa traiesc regretand ceea ce am facut pana acum, chiar daca au fost numai prostii... Sunt tanara, suntem tineri, avem o viata intrega in fata, o lume care este si minunata daca vedem lucrurile care se afla dincolo de aparente. Este usor sa spunem ca traim o drama atunci cand ni se intampla ceva rau insa cei inteligenti scot ce e mai bun din aceasta drama, lucruri care le vor fi de ajutor in viitor. Sper doar ca, in curand, sa devin si eu o astfel de persoana. Daca traiesc intr-o lume construita din cele mai mari dorinte ale mele, risc sa o vad prabusindu-se la cea mai mica adiere de vant, pentru ca ar exista la un moment dat. Realitatea si visurile noastre reflecta personalitatea pe care o avem. Unii lupta ca sa si le ideplineasca, altii se imagineaza intr-o lume perfecta. Eu prefer realitatea pentru ca in ea imi pot indeplini visurile, construind, in acelasi timp, o baza solida a intregii mele existente.

| i86e2 explică (pentru FeliciaCorinaA):

Deși nu sunt de acord cu tine, ai fundă. happy
Sincer, nu știu ce aș alege. Când mi-am pus prima dată întrebarea mi-am zis că aș alege realitatea, nu știu exact de ce, probabil fiindcă consider adevărul important. Totuși, vorba lui Einstein, "realitatea e doar o iluzie, deși una foarte persistentă". Există destule motive pentru a considera realitatea o iluzie. Am o bănuială că oamenii nu vor să trăiască într-o lume mai bună și nu mă refer la vis ci la îmbunătățirea acestei lumi. Dacă ar vrea o lume mai bună, e ușor de îndeplinit.

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru i86e2):

Usor de spus, greu de facut. Stii vorba asta. Nici eu nu sunt de acord cu ultima ta afirmatie. Noi ne judecam uneori gresit si aplicam acelasi tratament si celor din jurul nostru. Eu consider ca lumea este asa cum o privim noi si daca purtam un val peste ochi riscam sa vedem doar franturi dintr-o imagine clara. Einstein privea lumea ca pe o iluzie fiind de parere ca exista ceva ascuns si net superior lumii in care traia. Noi nu suntem el si, pana la urma, in ciuda faptului ca este bine sa ne punem intrebari filozofice cu privire la existenta noastra, trebuie sa ne si bucuram de ea. happy

| i86e2 explică (pentru FeliciaCorinaA):

Lumea nu e cum o privim noi, lumea e cum e, fie că-ți place sau nu. Toți oamenii văd lumea în felul lor, asta e subiectivitatea umană, dar poți să încerci să vezi adevărul. Tu nu ai de unde să știi cum vedea Einstein lumea, deși există o carte pe tema asta "Cum văd eu lumea" - Einstein. Din ce zicea el acolo, greșești. happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata nu are sens, atunci cind totul este perfect.Nu ar fi motivanta aceasta situatie.Prefer realitatea, chiar daca uneori este extrem de grea.Numai bine.