| Robert160 a întrebat:

Ți se pare că societatea a devenit cam robotizată, mecanică, rece?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prea multa tehnologie, dar ce sa faci, nu poti opri progresul

| StruțulSuprem a răspuns:

Nu

| ibaal a răspuns:

Societatea romaneasca este inca in perioada de tranzitie,si totusi,mai bine zis abia la inceputlaughing
intre traditionalism si modernism...
Sa mergi in Japonia,sa ii vezi pe aia, acolo chiar zici ca ai pasit intr-o lume robotizata, mecanica si recelaughing
Foarte putina interactiune umana, sarcini preluate de roboti...
In Romania suntem "safe", abia iesim din pestera...si la cum merg aici lucrurile,pare c-o luam inapoi,nu neaparat inaintelaughing
Cu o floare nu faci primavara,degeaba ai cativa mai straluciti,acces la net, telefoane de ultima generatie si altele...
Daca atunci cand ai nevoie de o adeverinta stai la coada zilelaughing
la magazin, la fel, la noi cad spitalele, la altii robotii opereaza pe creierrolling on the floor
la noi scolile ****...la altii ...si tot asalaughing

| mgtow a răspuns:

Da, cand vor exista roboti printre noi va fi mai bine. Va exista mai multa comunicare, socializare si relatii sentimentale. Omu e prost nu mai stie valoriile necesare pentru a convietui cu altcineva

| weloveit a răspuns:

Da. Am devenit foarte distanti unul de celalalt, nu mai acordam atentie persoanelor dragi din jurul nostru, suntem mereu bagati cu nassul in telefon, calculator, laptop. La munca lucram doar cu tehnologie, nimeni nu si mai foloseste creierul nici măcar pentru o impartire, ca deh. Avem calculatoare. Ne am plafonat, trece viata pe langa noi. Mergem la un suc, la o cina daca nu facem poza sa postam. Parca nu intra mâncarea domne. Copii nu mai stau pe strazi sa se joace sotron, alunelu, de-a vatea ascunsele. Nimic. Toti cu nasu in tablete, telefoane..iesirile in oras sau cu prietenii au devenit live uri pe Facebook. Mai noi doare mai tare sa ti pierzi telefonul, decat fiinta iubita. Am devenit reci si inchisi in noi.

| Lauv a răspuns:

Da! Chiar ieri stăteam cu mama la o cafea, dimineță, înainte să plece la muncă și încercam să-i spun ce aș vrea să fac astăzi, să mai comunic cu ea dar nu îmi dădea atenție pentru că se juca „Candy Crush" și e cam ciudat. Când ies cu amici la o bere, un suc, la o plimbare, toți sunt pe telefon și eu stau și mă uit ca prostul încercând să găsesc un subiect mai interesant ca „Instagram" dar e aproape imposibil.
Astea sunt doar câteva subiecte din ce a devenit societatea, conversația și sociabilitatea au dispărut odată cu tehnologia modernă dar e foarte folositoare totuși pentru informații, familia plecată în străinătate și deschiderea afacerilor deci sunt plusuri și minusuri ca la orice altceva

| Emma30555 a răspuns:

Da, nimeni nu mai are timp, toți vor sa para mai grozavi decât sunt, în plus oamenii sunt mai temători și neîncrezători, destul de comozi și nu în ultimul rand tehnologia.

| GoldenZenith a răspuns:

Da + rigida, fara sentimente, spirit de turma "on", haotică etc etc
Și nu e de mirare. Dar e la alegerea oricui felul în care vrea sa fie, pentru că fiecare individ participa la formarea societății. Poți fi ca șleahta sau nu. It s as simple as it is.