| anonim_4396 a întrebat:

"Iată un paradox: cu cât bărbatul este mai prost şi mai ratat, cu atât pretenţiile lui faţă de femeie sunt mai mari!"
Acest citat mi-a venit in cap in urma unor videoclipuri văzute în ultima vreme, plus câteva comentarii aprobatoare.

Am câteva întrebări pentru voi.De ce majoritatea nulitatilor (momentan ma refer la bărbați ca asta era tema,asta era ceia ce am văzut recent),adică,alcoolisti,boschetari,puturosi,câțiva din etnia roma (nu toti,dar suficienti)etc au pretentii exagerate la femei? Adică ei nu se vad un pic pe ei înainte de a avea o cerere sau o pretentie?
Ca eu una am văzut suficienți bărbați bine din toate punctele de vedere, cu capul pe umeri ce chiar ar putea sa pretindă lucruri si nu o fac spre deosebire de scursurile societății cu arfe de vedete.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pun pariu ca aia care ii stii ca sant oameni cumsecade nu au parte de femei decente. Omul bun in viata pierde sau un tip cuminte si sufletist prinde panarame. Altfel nu s-ar plange multi barbati de singuratate, restul accepta mgtow si se descurca dupa acel model in viata. Noi cu mgtow si femeile cu feminismul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Generalizezi pe baza unor cazuei punctuale.

| Drimmero a răspuns:

Nu stiu ce intalniti voi dar de obicei astia de care zici isi gasesc d-alea de teapa lor, adica tot puturoase, boschetare si alcooliste. Fie ca vorbim de barbati sau femei sa fim seriosi, cam toti prefera ceva mai sus de ei, ca nu isi gasesc decat pe cineva de nasul lor e partea a 2-a dar toti tintesc mai sus, e firea umana. Sunt destui realisti care zic "ba, eu nu sunt de nasul lui x, ma uit la ceva mai jos atunci" ori nu au suficienta incredere in ei si divinizeaza persoana aia prea mult, ori sunt naspa si au realizat ca au destul de mult de lucrat la ei ceea ce e foarte bine ca stiu unde sa repare. Nu stiu ce pretentii exagerate crezi ca au barbatii ca ei de obicei nu cer studii superioare, sa fie putred de bogate, sa aiba joburi sofisticate, din ce am auzit la conationalii mei ei cer doar sa arate bine sau macar decent, sa o duca capul si cam atat, astea-s pretentiile alea 'exagerate' care mi se par destul de ok mai ales daca si invers sunt bifate astea. Dar da, nu neg ca mai sunt si scursuri care vor printese si sunt cersetorii din povesti.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am spus că am intalnit eu ci ca am vazut.
Si chiar daca ti se pare greu de crezut putorile vor femei harnice, alcoolisti vor femei ce sa nu bea...Si hai sa spunem ca poate e normal sa dorească să completeze ce ii lipseste lui, dar nu se gandesc niciodata ca o femeie ok nu s-ar uita la un om de genul? Sau, daca tot le iau si fac cat de cat ce trebuie, de ce nu apreciaza?

(Eu nu ma refer la oamenii normali, ci la cei menționați mai sus)

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Depinde foarte mult din ce sursa iei, daca iei de pe surse propagandiste ale feministelor nu ai rezolvat nimic pentru ca acolo nu e nimic realist, cunosc si ele 2 cazuri si gata, majoritatea... daca nu toti barbatii sunt la fel. Pai o femeie normala nu s-ar uita la ei, eu ce zic, ei gasesc in majoritatea cazurilor tot d-astea de teapa lor, adica cine se aseamana se aduna. De ce nu apreciaza cand dau de tipe ok? Ala e caracterul lor infect si nu merita sa fie nimeni alaturi de ei.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ca le iau apararea sau ceva, ca nici mie nu imi plac genul ala de oameni, insa... presupun ca nu toti sau chiar nici cea mai mare parte nu fac asta, din acea categorie.
Cate persoane cu caracteristicile descrise de tine au asemenea pretentii? Ca eu unul nu am prea vazut.

Majoritatea de acolo probabil vor doar... sa arate bine sau sa fie disponibile pentru o relatie intima. Nu imi pare ca sunt chiar asa de multe pretentii. Chiar exagerate? De unde?
Iar daca doresti sa imi dai exemple, vreo 3-4 persoane nu ajung :/

Iar cei care chiar fac asta, pai nu prea folosesc eu cuvantul "prosti", insa asta ii descrie cel mai bine, nu? Si asta este si raspunsul la intrebarea ta. Au pretetii pentru ca atat ii duce pe ei capul si asa au fost crescuti din pacate.

Numai bine! ^_^

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca orice om vrea ce e mai bun, nu conteaza ca e vai de mama lui sau e barbat bine si au de toate, din contra, aia bine si cu de toate au mai mari pretentii, vor una de rangul lor.

Daca un muncitor accepta o muncitoare, un profesor universitar rar accepta.

Nu conteaza cum suntem noi, creieru nostru e programat sa vrem ce e mai bun pentru noi, indiferent cum esti, dorinta e aceiasi, creieru tau nu-si adapteaza pretentiile in functie de cum esti tu, ca el se considera ca esti la fel ca ceilalti, nu-l intereseaza ca esti alcoolic sau ai fizic de cacao.

Si unu urat si unu frumos vrea femeie frumoasa, atractia e aceiasi pentru amandoi, nici unul nu va place pe una nasoala.

| relian a răspuns:

Si care ar fi problema ta? Oorice om are dreptul sa gandeasca si sa se exprime liber,nu te lua pe tine nimeni cu forta,sa vii sa spui uite ce scursuri,ce betivi,pana una alta na baut nimeni banii tai,nu sia scurs nimeni pe tine nimic.

Nu inteleg cum ai tuperul asta porcesc laughing pentru ca asa este, ai un tupeu porcesc sa vii sa jignesti oameni ce nu-i cunosti, ce nu tiau facut tie personal nimic rau.

Deci care este de fapt problema ta? Este fic problema lui ce vrea, atat timp cat ala nu deranjeaza pe nimeni, cat nu raneste pe nimeni, tu ce problema spui ca ai?
Eu mai degraba cred ca tu esti cea cu problema nu aia laughing

| Freya1 a răspuns (pentru relian):

De unde sti tu ca nu mi-a facut nimeni mie nimic?
Deci si eu am dreptul sa gandesc si sa ma exprim liber.
De unde sti ca nu am in jur oameni de genul ce mi-au facut ceva?
Problema mea este ca tu, comentezi la ceva ce nu iti convine in loc sa treci mai departe.Problema mea este ca vad lucuri de genul in jurul meu, pe net si la televizor continuu si mai sunt si promovați si voiam să stiu de ce forma de retard suferă pentru ca da, sunt retardati.Te oftica?laughing

| 19flo79 a răspuns:

Stai asa, ce nu iti este clar?

Pai daca in Biblia zice ca barbatul e deasupra femeii, daca in Coran zice tot asa, daca in cultura rromilor e la fel, deci cam in toate culturile astea femeia e supusa barbatului, pai atunci ce e greu de inteles ca asa e din mosi stramosi...
Si atunci, daca esti nascut de gen masculin deja toate femeile iti sunt supuse!

De aia sunt tari civilizate si de aia e lumea a 3-a, si atunci spun, cercetati, invatati si evoluati!

| Endita4689 a răspuns:

Acei bărbați nu se văd pe ei înșiși în ce hal sunt. Li se pare că sunt grozavi. De aici și pretențiile.