| Riri a întrebat:

Ieri m-au prins in autobuz fara bilet, si am primit amenda 100 de lei. Am fost azi sa platesc, da eu am stiut ca daca in 48 de ore platesc, atunci suma se reduce la jumatate.Si mai stiam ca amenda e de 50 de lei, nu 100, mai ales pentru ca sunt eleva.In procesc scrie asa: contravenitul poate\nu poate sa achite in termen de 48 de ore jumatate din minimul amenzii, si la mine au tras peste cuvantul "poate". S-a modificat legea asta de au tras peste cuvant? Eu nu stiu pe nimeni care a platit 100 de lei.mai ales ca inca nu a trecut o zi.

1 răspuns:
| severus a răspuns:

Mergi la o judecatorie, dk e platita in 24 de ore, platesti jumate din minim toate amenzile