| Renolz a întrebat:

am luat o amenda pe ordonanta 3 de 20 de mil iar eu vream sa stiu DACA trebuie sa platesc minimul amenzii, adica 50 de lei in termen de 15 zile (mentionez ca au trecut zilele respective) sau 15 zile de la primirea amenzii(adica asta insemnand ca merg la posta iau amenda si dupa platesc, tin sa mentionez ca inca nu am fost la posta. Mi-a venit ceva de la recomandate si nu mai am nici hartiuta).

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor OM se poate plati jumatate din amenda stabilita in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie. Daca amenda stabilita este de 2.000 lei atunci poti plati 1.000 lei, daca o platesti in 15 zile.

Bula
| Bula a răspuns:

In 15 zile poti plati 50% (jumatate) din AMENDA PRIMITA, nu din minimul amenzii (cum era initial).

| Renolz explică (pentru Bula):

Da asta e pe Alta ordonanta am primiti amenda pe 25 martie

| Bula a răspuns (pentru Renolz):

Oricum, acum va trebui sa platesti cel putin 100 lei amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mininul amnezii e 2000 si poti plati jumatate adica 1000lei in 15 zile de cand ai primit procesul verbal

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Daca a luat-o acu vreo 3 saptamani si i-a venit acum, plateste 50 lei

| Renolz explică (pentru suntserios):

Pe procesul prietenului meu scrie ca minimul amenzii este de 50 de lei eu Inca nu l am ridicat de la posta si ma Mai repet ca am luat amenda pe ordonanta 3 deci atunci minmul amenzii era 50 de lei acum eu va intreb DACA Mai Aman sa ridic procesul verbal de la posta atunci o sa de aplice termenul de 15 zile in care trebuie sa platesc 50 de lei?

| Renolz explică (pentru anonim_4396):

A venit la posta dar Inca nu m-am dus sa o platesc asta vreau sa stii DACA eu nu semnez ca am primiti amenda o Mai pot amana pentru 1 Luna sau puna cand vine la usa, si vreau sa stiu DACA atunci pot plati 50 de lei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Renolz):

15 zile curg din ziua in care ai primit instiintarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai luat-o?

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Vezi ca s-ar putea sa se anuleze toate amenzile si cei care au platit sa si recupereze banii deoarece legea nu era in concordanta cu veniturile populatiei cauta pe net