| eusebiu27 a întrebat:

La rubrica amenzii de circulație suma este de 990 lei și 6 puncte penalizare.
Lângă aceasta rubrica scrie jumate din minimul prevazut de lege, 495 lei.
Cat o sa plătesc in termen de 15 zile?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In termen de 15 zile o sa platesti "doar" 495 de lei amenda, daca trec mai mult de 15 zile atunci vei fi nevoit sa platesti amenda intreaga si anume 990 lei!

Acest termen de 15 zile este daca iti aduci aminte "jumatatea din amenda", care in trecut era de 48 de ore, adica 2 zile, dupa schimbarea legii termenul a devenit 15 zile

| eusebiu27 explică (pentru Simpatic):

Deci 495 este nu?

| Simpatic a răspuns (pentru eusebiu27):

Da, pe care-i poti plati in cele maxim 15 zile

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este greu de inteles? Uite băbește.
Platesi 495 de lei in cel mult 15 zile si atat. Daca depasesti 15 zile platesti toata amenda, 990 de lei.

suntserios
| suntserios a răspuns: