| anonim_4396 a întrebat:

Imi dati va rog exemple de fenomene psihice?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Senzaţiile sunt procese psihice senzoriale şi în acelaşi timp imagini primare care semnalizează asupra însuşirilor concrete şi separate ale obiectelor şi fenomenelor în condiţiile acţiunii directe a acestora asupra analizatorilor sau organelor de simţ. Procesele senzoriale şi în special senzaţiile sunt cele mai simple legături, corelări, stabilite cu mediul intern sau extern. De aceea senzaţiile sunt fenomene psihice elementare şi primare.
Senzaţiile sunt procese psihice senzoriale şi în acelaşi timp imagini primare care semnalizează asupra însuşirilor concrete şi separate ale obiectelor şi fenomenelor în condiţiile acţiunii directe a acestora asupra analizatorilor sau organelor de simţ.
Procesele senzoriale şi în special senzaţiile sunt cele mai simple legături, corelări, stabilite cu mediul intern sau extern. De aceea senzaţiile sunt fenomene psihice elementare şi primare. Ele semnalizează asupra însuşirilor separate şi concrete ale obiectelor şi fenomenelor (culoare, gust, miros, duritate, temperatura). Senzaţiile iau naştere numai prin acţiunea integrală a organelor de simţ.
Ele dispun de mai multe caracteristici:
Intensitatea senzaţiei – puterea cu care se manifestă şi depinde de sensibilitatea
subiectului şi de puterea stimulării.
Durata senzaţiei ea se formează numai în urma stimulării realizate de obiect dar poate să persiste şi după încetarea stimulării (post-efect).
Pa, pa.

1 răspuns:
| lora_9285 a răspuns:

De exemplu: daca auzi zgomote ciudate sau voci inexistente, sau apar iluzi optice adica vedenii se numesc fenomene psihice. Fenomenele psihice de care vorbesc eu sunt produsul unor dereglari ale creierului.