| petria a întrebat:

Imi poate da si mie cateva retete de dulciuri care nu necesita mai mult de 30 minute, ceva care se face foarte rapid. Dau fundita pentru cea mai delicioasa reteta.big grin

Răspuns Câştigător
| JeRo a răspuns:

Am eu o sugestie. Ai putea sa faci paine in ou este foarte buna si se prepara in mai putin de 3 minute bunica mea imi facea tot timpul cand mergeam la tara e un desert excelent.

Reteta:
Iei doua oua le pui intr-un vas si le amesteci bine (din 2 oua ies cam 4 feli de paine) apoi treci painea prin ouale acelea amestecate bine si pui putin ulei intr-o tigaie apoi pui painea in tigaie o lasi in tigaie pana se face aproape portucaliu inchis cam vreoun minut si apoi o intorci pe partea cealalta.
Pui zahar pe paine preferabil pudra si asta e tot este foarte, foarte buna si rapid de preparat.

1 răspuns:
| Barajag a răspuns:

Poti face tiramisu, dar sa-mi dai si miebig grin
Se face intr-un timp scurthappy
400 g piscoturi Savoiardi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat
Mod de preparare:
Intr-un bol amesteci bine galbenusurile de ou cu zaharul pana se deschid la culoare;
Adaugi apoi crema Mascarpone si se omogenizeaza amestecul;
Intr-un bol separat bati albusurile de ou pana se umfla;
Torni albusurile peste amestecul cu mascarpone si le intorci usor cu lingura pana la incorporare;
Nu folosi mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;
Piscoturile le inmoi putin pe ambele parti in cafea
(in care poti turna si putin coniac sau rom pentru un gust mai bun)
dupa care le asezi intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele;
Dupa ce ai pus primul strat de piscoturi torni peste ele o jumatate din crema;
Apoi, pui alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema;
Pudrezi din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform,
si lasi la frigider peste noapte, eventual poti infuleca o portiehee heeHmmm, deja salivezbig grinSa ai pofta!