| madymj a întrebat:

Imi puteti spune versuri sau ...despre despartirea de profesori in clasa 8 mersi

Răspuns Câştigător
| MâţaD a răspuns:

Acesta este discursul unei prietene si foste colege din a8a:

Inchiderera care deschide…

Stimati profesori,dragi colegi,onorata audienta...

In fiecare an,la mijlocul lunii ciresar,bate "gongul" pentru acele spectacole unice in felul lor fata de rigorile si continutul celorlalte activitati didactice numite generic,parca de cand lumea,ore de dirigentie.Ele,acele momente care,de fapt,incheie anii de scoala,sunt si raman clipe de maxima emotie si de discreta intimitate,in care,ca la o nedorita despartire,diriginte si elev,deopotriva se confenseaza cu inima si sufletul deschis,marturisind ceea ce n-au putut in anii de scoala,spunand,cu ochii in lacrimi,de fericire,tristete si nostalgie deopotriva,tot ce au pe suflet.
Ca o repetabila si draga "povara" pentru unii,sau(din pacate)ca simplu fapt scolar cotidian pentru altii,valoarea acestor spectacole este unica si depind in mare masura de talentul,maiestria si priceperea "regizorul"care le pune in scena.
Clipele de sfarsit sunt unice neasemanandu-se cu niciun obiect de studiu,sunt irepetabile pentru ca irepetabili sunt de la clasa la clasa, de la an la an, actorii.
Azi, in aceasta comuniune spirituala in care ne-am luat ramas bun timpul de ieri nu va mai fi niciodata timpul de acum.Trecutul exista prin conditia noastra,prin dovezile materiale,prin viziunea de ansamblu a ceea ce am fost si suntem. Dincolo de trecut exista viitorul imprevizibil invesemantat in imagini anticipative.
Scoala mi-a asigurat o disciplina spirituala liber consimtita.A fost o modalitate de cunoastere si autocunoastere, mi-a implinit personalitatea, m-a invatat sa daruiesc si sa primesc.Am invatat sa indur esecul dar si sa ma autodepasesc.Trecerea prin scoala este un privilegiu si o sansa acordata pentru fiecare de a fi El, adica mereu Altul alergand prin timp si vrajit de tentatia absolutului.
Desi "partir c’est mourir un peu" cum spune poetul, cred ca de fapt plecarea din scoala inseamna mai degraba INCHIDEREA CARE DESCHIDE.
In final le urez tuturor colegilor mult succes la exmanele ce se aproprie.Imi doresc sa ne revedem peste un deceniu,aici in curtea scolii, la fel de frumosi si zambitori.

Va multumesc...
Va rog, mai acordati-mi cateva minute pentru a vă recita doua mici poezioare dedicate acestui eveniment:

Ultimul clopotel...

La mijloc de ciresar
Intr-o zi de vara
Clopotelul suna iar
Pentru adunare

Soarele stralucitor
Ne zambeste parca nou
Dandu-ne curaj maestrul
Pentru-o viata noua

Despartire

Ceasul bate cu putere
Clipele se duc pe rand
A sosit momentul cand,
Noi ne luam LA REVEDERE!

De la cine ma intreaba
Al meu suflet curios?
De la mut iubita scoala
Si ai invatatori
Profesori si profesoare
De la-ntreaga adunare.

Lor le multumin din suflet
Pentru ca ne-au descifrat
Tainele invataturii

Si mai cerem la plecare
De cumva i-am suparat
Domnilor s-avem iertare
Salutare si-am plecat!