| mmeee79 a întrebat:

Imi spuneti o unitate de relief din Romania(muntii Apuseni) va rog?

Răspuns Câştigător
| ChildishDevil a răspuns:

Nu prea am inteles intrebarea dar am sa incerc sa te ajut...deci daca te referi la muntii apuseni(ei sunt un lant muntos, formati din munti tineri, prin incretirea scoartei terestre, formati in orogeneza alpina)
si acum diviziuni(cred ca asta te interesa?)
a. m-tii crisului(dealurile crisene, depres.beius,depres.vad,m-tii padurea craiului, m-tii codru moma)
b.Munţii Şes-Meseşului(m-tii mesesului,
muntele plopis, depres.simleu,m-tii simleu)
c.Masivul Bihor(m-tii bihorului, m-tii vladeasa, muntele mare, m-tii gilaului, depres.brad,depres.huedin)
d.Munţii Mureşului(m-tii zarandului, m-tii metaliferi, m-tii trascaului)
cam atat(daca asta te interesa)
sau pote te intereseaza unitati de relief:
campii(c.romana,c.de vest)
dealuri(dealurile de v)
podisuri(pod.getic,pod.moldovei,pod.dobrogei)
subcarpatii(modovei, curburii, getici)
m-tii(carpatii occidentali, meridionali, orientali)
si depres.colinara a transilvaniei, d. dunariitongue