| stefyk97 a întrebat:

Importanta nu este culoarea pielii, ci ceea ce face omul?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Cu această afirmație sunt parțial de acord, precum sunt și cu cea care spune că deși între două persoane de rase diferite culoarea pielii nu e aceeași,sângele care le curge prin vene amândurora este roșu, așa că nu ar trebui să se facă discriminări.
De ce am spus parțial și nu total? Pentru că majoritatea oamenilor nu înțeleg că motivul pentru care rromii sunt criticați nu este culoarea pielii lor, ci comportamentul acestora în societate. Lenea de a face ceva constructiv, blazarea, limbajul infect, analfabetismul și mulți, mulți factori ne determină să avem această atitudine față de ei și să ne considerăm superiori din punct de vedere rasial. De altfel, eu nu am absolut nimic cu o persoană de etnie rromă care încearcă să-și depășească condiția, și care are ambiție să profeseze într-un anumit domeniu. Însă, oricât ar dori aceasta să se desprindă total de mediul familial viciat, factorii ereditari și "scenele" la care a luat parte în timpul copilăriei se repercutează asupra acesteia și la maturitate, când își va întemeia la rândul ei o familie. Așadar, fie că suntem sau nu rasiști, nu putem evita să spunem „Țiganul tot țigan rămâne și-n ziua de Paște!"