| Lion56 a întrebat:

In ce lume bolnava traim? In cadrul discutiei actuale cu educatia sexuala in scoli s-a pus intrebarea"Ce te faci daca, din cauza ca nu se face educatie sexuala, atatia copii de 12 ani, saracii, raman cu boli transmise sexual, pe toata viata? Iti place sa ramana fetite de 14 ani gravide?"
Intrebarea care ar trebui pusa, de fapt, este: ce cauta niste copii de 13, 14, 16 ani sa faca sex, cand unii din ei ar trebui inca sa se joace in nisip la varsta asta? Doar ca, atunci cand inveti copiii ca provin din maimute si sunt animale care, bineinteles nu se pot controla, normal ca n-o sa le zici sa se controleze nici in asta, desi e o tema mult prea importanta. Deci, in loc sa le spui sa astepte pana la momentul potrivit, pe care eu il consider ca fiind in cadrul familiei, mai bine sa-i invatam cum sa faca sex la 12 ani! Si macar de ar fi doar asta si n-ar avea la pachet in majoritate doar indoctrinare lgbtqygebwc+...
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Ai mare dreptate.
Prea multe minore gravide? Ok, clar ca trebuie facut ceva. Sa le educam? Nu. Daca nu faci sex nu ramai gravida.
Dar, cum zici si tu, influentele sunt foarte mari, multi oameni incompetenti ii sustin. Parintii ar trebui sa-i controleze, ca Doamne-ti multam tehnologia ne permite. Orice antivirus are functia de control parental, ca sa nu mai vada asa multe. In plus, trebuie educati de mici spre calea moralitatii si invatati valorile vietii si cum s-o traiasca frumos.
De multe ori parintii habar n-au ce fac copiii lor, iar pentru asta sunt mai mult sau mai putin vinovati. Inteleg ca serviciul le poate ocupa mult timp, dar copilul tau e mai presus, trebuie sa ai in primul rand grija de el.

| Steregoi a răspuns (pentru Plato):

Cu teoria evolutionista nu se face educatie buna. Relatiile se_xuale sunt pentru oameni educati si responsabili si maturi si nu pentru niste copii care abia incep sa cunoasca lumea.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi de o bomba atomica si aruncane in aer ca nu meritam sa traim ca asa ai hotarat tu

| RAY a răspuns:

Steregoi te-ai trezit din cosciug si mai citit, ce onoare pe mine

| LoveSleep a răspuns:

Nu ai nicio jena cand scrii aberatii de genul? Adica, fac pariu ca la descrierea ta tu folosesti "inteligent". Sper ca nu il pui si in CV.

Ceea ce tu nu pricepi, e ca vremurile s-au schimbat. Iti convine sau nu, varsta medie la care adolescentii isi incep viata sexuala a scazut extrem de mult. Deja nu se mai pune problema "hai sa-i invatam pe copii sa nu faca sex", ci "hai sa-i invatam ce inseamna sexul si ce presupune asta". Copiii trebuie sa invete ce inseamna sa faci sex si ce repercursiuni ar putea aduce asta, nu sa li se spuna ca sexul se face dupa casatorie si ca ei nici macar nu trebuie sa se gandeasca la asta, cand daca scrii pe google "jocuri cu barbie", la un moment dat o sa-ti apara in față un penis cât ecranul. Pricepi? Si daca fiica ta nu stie ce e aia sex, stai linistit, ca prietena ei o sa-i spuna si-o s-o faca curioasa. Iar tipul cu care o sa iasa la 16 ani o s-o preseze sa faca sex, iar ea o sa accepte, ca doar n-o semana pe mine, desteapta. Si cum habar nu are ce inseamna asta, se alege cu un copil si cu 3 bts-uri pentru ca tati lion aici de fata i-a spus ca pe copii îi aduce barza.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În familie nu se discută despre sex, românii sunt prea pudici. Dacă era așa ușor, asta era un non-subiect acum. Cu pu-ța în nisip la 13-16 ani? Dacă ești întârziat, da. Ia citește tu puțin despre adolescență, hormoni și despre ce ar trebui să însemne o oră de educație sexuală.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Intarziat? Daca sa fii "la timp" inseamna sa fii de acord cu copiii care-si nenorocesc inocenta si copilaria, atunci da-le, Doamne, viata lunga intarziatilor.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Unde am zis că sunt de acord cu asta? laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Cum ar fi o ora de educatie sexuala? Niste pusti care rad si se cotesc de fiecare data cand aud termeni de natura biologica/sexuala.
"Hahaha, a zis angiosperme, hahaha, veniti colegii mei de 12 ani, sa radem impreuna ca a zis angiosperme, hahaha."
Copiii sunt imaturi, doar ar rade. In plus, incerc sa-mi imaginez un profesor vorbind despre sex cu niste copii, si nici cum nu-mi da o imagine placuta. Chiar nu e cazul, nu e potrivit.
"Cu pu-ța în nisip la 13-16 ani? Dacă ești întârziat, da." - Nu crezi ca mai sunt copii la varsta aia, dar sunt.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Copiii sunt mai maturi decât crezi. Am un frate adolescent, am mulți copii de 13-16 ani în jurul meu și nu-s așa căzuți în cap cum par. Nu compara TPU cu viața reală =))
Aici nu râd, râd mai mult adulții:
https://www.youtube.com/watch?v=1uOPYphRMXA&t=2s

Hai să nu le mai predăm biologie că râd la angiosperme.
Râsul e sănătos, tho.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Rad profesorii la alti profesori.
Atat poate Romania in acest moment, din pacate. E dovada clara ca la noi sexul e un subiect tabu, iar eu nu consider ca asta e o problema foarte grava. Sunt alte lucruri ce lipsesc din educatia copiilor, mult mai importante.

| AC4S4 a răspuns:

Eu nu as fi de-acord, daca as fi parinte, sa ii invete pe copiii mei la scoala despre metode contraceptive, homosexualitate, pornografia ca mijloc de informare (am vazut intr-un video de la Recorder), in timp ce eu le spun acasa ca relatiile sexuale trebuie sa fie doar in cadrul casatoriei.

Am ajuns intr-o lume in care e normal de la 16 ani sa-ti incepi viata sexuala. In functie de anturaj, te poti simti rusinat daca ai ajuns pe la 20 de ani fara sa fi avut relatii sexuale. Ca si cum e ceva indispensabil... Stiu persoane de 30 ani sau mai mult care nu au avut niciodata relatii sexuale, si, ghici ce, nu au nicio boala, sunt sanatosi, sunt foarte bine.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Eh, eh, eh, maica-mea m-a indoctrinat jumatate de ora despre cat de important este sa mananci mereu mancarea fierbinte. Toate efectele indoctrinarii au trecut in mai putin de un sfert de ora, dupa ce s-a apucat sa manance inghetata.

| Steregoi a răspuns:

"Vezi de o bomba atomica si aruncane in aer ca nu meritam sa traim ca asa ai hotarat tu" - asa scrie un om care nu stie.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Sunt total de acord cu educatia sexuala. Deoarece,unii parinti nu vorbesc despre asta,le e rusine,sau pur si simplu nu le pasa. Si ce sa faci? Te informezi singur, nu? Cand se va face educatie sexuala, adolescentii vor sti de boli, de protectie, de sarcina. Asa vor fi evitate multe avorturi si multi copii nedoriti dati in orfelinate.

| Plato a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Trebuie evitat sexul in general intre COPII, nu doar copilul si bolile.

| Rd79 a răspuns:

Da, tu in mod sigur ca la 16 ani erai interesat de masinute si te jucai cu puta in nisip. Nu aaveai hormoni, nu voiai sa faci sex, erai super pur. Nici laba nu faceai, nu?

| Subutai a răspuns:

Inteleg punctul tau de vedere si il respect. Dar ceea ce-i si mai minunat este ca oamenii au opinii diferite. Din pacate nu toti pot purta o conversatie (civilizata) in ciuda diferentelor.

Totusi...
Nu numai adolescentii pot ajunge in situatii complicate, precum boli transmise sexual si sarcini surpriza. Tocmai de aceea prezervativul este una din cele mai bune inventii.
Din cate am reusit sa inteleg, cumva sustii abstinenta. Sa stii ca educatia sexuala oferita in scolile din unele state din SUA (mai ales statele conservatoare) este bazata pe abstinenta sexuala. Si chici ce? Asta nu ii opreste pe tineri din a face sex neprotejat.
Ba din contra, acele state au "a higher teenage pregnancy rate".
(https://www.iflscience.com/......e-states/)

O data ajunsi la varsta de 13, 14, 16 ani (ai uitat 15), majoritatea "copiilor" nu mai sunt considerati copii din punct de vedere biologic.
Si mai ales apar hormonii, apare prima dragoste etc.

Educatia sexuala in scoli nu te invata sa faci sex, asta este un instinct.
Educatia sexuala ar trebui sa te invete cum sa te protejezi de "belele" de care te lovesti si mai tarziu. Educatia sexuala ar trebui sa le explice adolescentilor despre pubertate si schimbarile prin care ei trec. Si in ultimul rand, educatia sexuala ar trebui sa-ti explice drepturile tale legate de corpul tau si de ceilalti.

Nu toti se vor conforma, dar cand majoritatea tinerilor intr-o tara sunt familiarizati cu anticonceptionalele, riscul de a gresi va scade. De fapt, singura problema care va ramane va fi prezervativul rupt sau pastila uitata.