| さいゆき a întrebat:

In ce situatii sunteti de acord cu avortul?

Parerea mea este ca avortul ar trebui sa se faca doar in cazul in care in timpul sarcinii prin unele teste se vede ca, copilul care urmeaza sa se nasca are anumite probleme (Sindromul Down de exemplu sau altele). Aici sunt de acord deoarece nu este bine nici pentru mine ca mama sa cresc un copil bolnav si nici pentru copil. Acel copil nu va fi niciodata unul normal, nu va putea lucra ca un om normal, probabil ca nu se va casatori si nu va avea copii la randul lui (asta e cel mai probabil). Nu mi-as permite sa imi stric si mie viitorul si lui.
Sau avortul mai poate fi facut in cazul in care purtatoarea sarcinii este in pericol.

Nu sunt de acord cu avortul in cazul fetelor de 12-13 ani si mai mari, care sunt perfect sanatoase si copii vor putea iesi asa cum trebuie.
In primul rand acele fete ar trebui sa isi vada de scoala si sa nu se gandeasca la asa ceva, sau cel putin daca o fac sa foloseasca o metoda de contraceptie din sutele care se vand la tot coltul.

Voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si in cazul in care femeia ramane gravida in urma unui viol, ce zici? Si cand mama mai are 10 copii acasa si nu are cu ce sa-i creasca?
Cine stie cel mai bine in ce fel ii poate afecta viata o sarcina? Tu,eu,sau cea in cauza? Legea este buna asa cum este, femeia fiind stapana pe corpul ei si poate decide viitorul ei! Sti ca in situatia grava in care medicul are de ales intre a salva viata mamei sau a copilului, se alege mama? Tu de ce crezi?
Fetele de 12-13 ani nici nu au corpul definitivat in dezvoltarea lui ca sa poata sa duca o sarcina la termen si cu beneficii maxime pentru copil!
In alta ordine de idei,tu ce parere ai de suprapopularea Pamantului? Tu stii ca in China femeile nu au voie sa faca decat un singur copil,chiar daca acela le moare? Daca ne inmultim haotic, precum pisicile sau soarecii, vom ajunge sa nu mai avem spatiu pe acest taram!

| BRG a răspuns:

Nu sînt de acord cu avortul niciodată.Și în nici o situație.

| AdelinaC a răspuns:

Avorul e o crima, o aberatie pentru femei lase si fara morala.
Eu nu sunt de acord cu avortul indiferent de motiv.Ce daca s-a descoperit la nu stiu ce teste ca acel copil va avea nu stiu ce boala? E posibil si medicii sa greseasca diagnosticul si de fapt copilul sa fie sanatos.Si chiar daca ar fi bolnav, orice om are dreptul va viata iar datoria parintilor este sa lupte cu boala lui pentru ce se vindeca(mai ales ca medicina e intr-o continua evolutie).Tie ti-ar fi placut ca mama ta sa te omoare de cum te imbolnavesti doar ca tu sa nu te mai chinui?
Nici in cazul unui viol avortul nu e o solutie pentru femeile normale la cap.Ce vina are copilasul ala? Din moment ce s-a intamplat...asta e,de multe ori un copil vine ca o alinare pentru femeia respectiva.

In cazul in care femeia e in pericol din cauza sarcinii eu sunt de parere ca tot trebuie sa o duca ca termen pentru ca nu se stie niciodata cat e viata omului si poate ca ea sa supravietuiasca nasterii. Oricum mama si-a trait viata,copilul o are de abia la inceput si are si el dreptul sa-ti traiasca viata, chiar daca asta inseamna ca mama sa-si sacrifice viata ei.
Femeile sunt singurele care au darul nasterii si al daruirii de viata, nu are sens sa-si bata joc de el si sa devina criminale bagand diverse motive.

| DeeeaA a răspuns:

Persoanele de la care aud ca au facut avort pentru a "Scapa" de copilul nevinovat pe care il poarta in pantece le consider criminali.
Sunt,desigur, persoane care la nastere pot fi siguri ca sunt in pericol si ca e foarte probabil sa decedeze. Dar sunt familii care decid sa faca avort, asa cum ai zis si tu, pentru a nu avea de suferit odata cu nasterea copilului din cauza unor boli etc.
De minore pot spune ca viata merge inainte si au tot timpul inainte pentru a "o face". Este destul timp.Nu trebuie sa avorteze pentru ca si-a cautat-o! De ce nu a fost constienta cand a facut ce a facut. De ce nu s-a protejat?:s Copilul nu are nici o vina si daca il poate tine e binevenit.chiar de e inainte de vreme big grinbig grin Daca vor hotari si ele sa faca avort,mici,tinere cum sunt, vor avea mustrari de constiinta, vedenii si altele.
Sper ca tzia placut raspunsul meubig grin

FUNDA?

| さいゆき explică:

@ Elianna: da, intr-un fel ai si tu dreptate.
In Romania de exemplu sunt putine cupluri care au mai mult de un copil cea ce nu e prea bine. Populatia tanara este in scadere. La noi singuri care se inmultesc precum pisicile sau soarecii sunt rromi (altfel nu stiu cum sa le zic).
Desigur in anumite cazuri avortul este bine venit dar in cazul tari noastre spre exemplu populatia tanara a romanilor este in scadere.
Chestia cu violatul...ermh.aici trebuie sa ai mare grija. De cele mai multe ori (nu de fiecare data) ai sansa sa fi violata undeva noaptea. O fata normala de 12-13 ani sau chiar si mai mare nu are ce cauta afara pe la ora 10. Plus de asta multe din ele se imbraca sumar (adica mai mult dezbracate decat imbracate), umbla noaptea tarziu pe drum si apoi se mai plang ca au fost violate sau mai stiu eu ce. Fetele trebuie sa aib grija de ele, sa fie constiente si sa se pazeasca de pericole.
Multumesc pentru raspunsuri.

| FumezClipe a răspuns:

Sunt de acord cu avortul în cazul în care mama sa este prea mică pentru a avea un copil, sau nu este pregătită pentru un copil.

| alinutza_3646 a răspuns:

Nu as fi niciodata de acord cu un avort.

| Channel_8872 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu avortul indiferent de situatie. Eu cred ca orice copil are dreptul la viata indiferent ce boala are. Iar in legatura cu fele mai mari peste 12 ani ai dreptate.