| AlexanderKing a întrebat:

Salut, daca Dumnezeu exista, de ce lasa sa se nasca copii cu sindromul down? Chiar daca parintii nu au si sunt sanatosi unii se nasc cu diferite boli si sindromuri. Unde e dreptatea?

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

Nu mai mintiti copilul, ca genetica umana nu are treaba cu pacatele a doi oameni imaginari. Daca ar fi asa, nu ati mai face copii deoarece Biserica interzice incestul pana la gradul 7 de rudenie(daca nu ma insel), iar voi sunteti toti frati de sange, deci ati merge toti in Iad(trist, nu?!).P.S.:Eu am spus maladie, daca va incomodeaza cu ceva puteti spune sindrom.

12 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu are absolut nicio legătură cu păcatul! Totul are legătură cu genetica. Sindromul Down este o boală genetică zis și Trisomia 21, adică ai un cromozom în plus. Este o aberație genetică deci un cromozom se adaugă perechii de cromozomi 21 și copilul are 47 în loc de 46. Pur și simplu n-are legătură cu religia, pacatele și mai știu eu ce.

| miradoniz a răspuns:

hee hee de fapt, noi toti strigam dupa dreptate...si ne multumim cu o farama de Dragostehee hee

| Rapplex a răspuns:

Parintii nu sunt sanatosi, cel putin unul din ei.E o maladie care tine de biologie. Daca copilul se naste cu sindromul Down, inseamna ca un cromozom X al mamei contine maladia, astfel exista sanse ca si copilul, daca este baiat, sa aiba maladia, deoarece femeile sunt purtatoare, iar barbatii se imbolnavesc, deoarece au doar un cromozom X, nu 2winking.P.S.:Nu exista D-zeu!

| Rapplex a răspuns (pentru Rapplex):

Scuze, sindromul Down la baieti este provocat de un cromozom care este in plus, adica la setul de 23 de cromozomi se mai adauga unul, astfel rezultand 24 de cromozomi.Asta este cel mai intalnit caz(cam 94-95%), dar inca nu s-a descoperit ce anume provoaca asta.Se numeste nondisjunctia, dar mai sunt si alte doua cazuri, care sunt mai rare(translocatie robertsoniana si mozaicism).P.S.:Sunt obosit si am greist prima oara, aia fiind la maladii, de exemplu „cri du chat",„daltonism" etc.

| Rapplex a răspuns (pentru Rapplex):

Nu mai mintiti copilul, ca genetica umana nu are treaba cu pacatele a doi oameni imaginari. Daca ar fi asa, nu ati mai face copii deoarece Biserica interzice incestul pana la gradul 7 de rudenie(daca nu ma insel), iar voi sunteti toti frati de sange, deci ati merge toti in Iad(trist, nu?!).P.S.:Eu am spus maladie, daca va incomodeaza cu ceva puteti spune sindrom.

| Zenithf a răspuns:

Datorita pacatului lui Adam, suferinta, boala si moartea au patruns in lume. Faptul ca cineva se naste bolnav nu este datorita lui Dumnezeu, cum pretinzi tu aici, ci datorita pacatului de la inceput.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu doreste ca cineva sa se nasca cu o boala si sa sufere. Se intampla asta pentru ca, din nefericire am mostenit de la Adam si Eva boala, batranetea si moartea.Romani5:12. Dar foarte curand, Dumnezeu va face dreptate si va interveni.

| Ager a răspuns:

Este adevărat că multe persoane s-au născut bolnave. Și da, este din cauza imperfecțiunii omului. Dar, uite ce ne promite Dumnezeu că va realiza în curând prin Regatul său, care deja este instaurat în cer : (Isaia 33:24). . .Niciun locuitor nu va spune: „Sunt bolnav". Poporul care locuieşte în ţară va fi iertat de nelegiuirea lui.
Și chiar despre moarte spune sadRevelaţia 21:3–4). . .Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei şi ei vor fi popoarele sale. Şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. 4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar dumnezeu asta nu exista. happy Tu nu intelegi ca nu dumnezeu asta a creat lumea? Tu nu vezi cum se construiesc zgarie-nori de oameni simpli?

| XatomisX a răspuns:

Frate nu are nicio legatura las-o asalaughing pe bune din pacate se nasc multi asta este

| Nippon a răspuns:

TU nu ai dreptul sa il judeci, nici macar sa il intrebi pe Dumnezeu."de ce faci asta? " Dumnezeu nu se bazeaza pe gandirea noastra de oameni, este la un cu totul alt nivel, si te-ai gandit ca poate...prin cei bolnavi tu vei fi judecat pentru ca nu l-ai slujit cum trebuie? pentru ca tu erai prea ocupat cu judecata? tu care ai primit de la El viata si tot ce ai avut nevoie? te-ai gandit ca exista incercari? prin care trebuie un om sa treaca?

| Miculverde a răspuns:

Nu exista dreptate pentru ca nu exista nimeni care sa te "judece" la nastere.
Si nici vreun "blestem" (pacat). Totul este aleatoriu, este vorba de genetica.
Oamenii cred in Dumnezeu, Allah, Buddha, etc. pentru a-si explica anumite lucruri/ intamplari pe care nu le pot intelege.