| StrongHeart a întrebat:

In ce tara ati lucra daca ati avea de ales, dintre Germania si Olanda si de ce?

32 răspunsuri:
| Strwberrs a răspuns:

Am ales : In Germania
De ce? : Fiindca in Olanda mi se pare mai greu si nu stiu cat se plateste pe job. In Germania mai stiu asa, un pic. In Olanda sunt necunoscatoarewinking

| Lukasssz a răspuns:

Olanda pentru ca sunt salarii mai mari.

| wildthing a răspuns:

Vesticii in general nu prea ne au la inima pe noi romanii, dar am auzit ca olandezii sunt printre cei mai inversunati impotriva noastra, deci nu mi-ar placea sa ma duc acolo.

greece12
| greece12 a răspuns:

Olanda.
Pentru ca sunt mai umani, si ei si limba lor.
In plus, iubesc lalelele de mor!happy

| CIaudiu a răspuns:

Germania.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Germana e o limbă frumoasa, plăcută. Olandeza mi se pare oribilă, o corcitură între engleză și germană.
Deci aleg Germania.

| StrongHeart explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

E destul de ciudata olandeza. Germana mai aduce putin a engleza.

| StrongHeart explică (pentru greece12):

Spui asta din cauza istoriei recente a tarii?
Si eu iubesc iarba verde de mor happy

| StrongHeart explică (pentru wildthing):

Sunt doar stereotipuri, am fost in Olanda si am intalnit oameni de nota 10.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă chiar trebuie... Uhhh, Olanda

| Adrobre a răspuns:

Germania.Olanda e tara păcatelor

| Lukasssz a răspuns (pentru Adrobre):

Aberatii;-;

| Adrobre a răspuns (pentru Lukasssz):

Tu ești doar un elev de liceu. Părerea ta nu contează

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Olanda, ca acolo se poate vorbi engleza la job, peste tot!

| StrongHeart explică (pentru Lukasssz):

S-o crezi tu ca sunt aberatii happy

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Mda, nu prea...mai degraba poloneza laughing

greece12
| greece12 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai vezi?happy

| Lukasssz a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu exista pacat men -_-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Cu engleza te descurci peste tot Men, eu merg des pe acolo, nu știu ce "poloneza" visezi tu, în Olanda sunt foarte mulți turci, nu polonezi, dar e posibil sa fi dat tu în anumite locuri de polonezi, dar crede-mă ca, cu engleza te descurci binișor in Olandawinking Unii nemți nu accepta sa vb în alte limbi sunt ai dracu, nici nu te baga în seama dacă nu vorbești germana cu ei.Nu cred ca ai fost tu in Olanda dacă ți-e ți se pare ca se vb poloneza laughing

| StrongHeart explică (pentru Lukasssz):

Bine men laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea conteaza, oricum ramai intr-un anturaj restrans, cu alti romani. Munca in UE cu contract romanesc nu te integreaza acolo, te duce in zone in care dai doar de romani si alte natii de emigranti.
Am inteles ca in Olanda ar fi mai ok dpdv al muncii, dar pe mine m-ar tenta mai mult Germania, ca am bazele limbii si e mai aproape.

| relian a răspuns (pentru Strwberrs):

Si in Germania ce lucrezi? Ploua mai mereu,vreme mohorata,oameni tristi laughing
In Olanda merge sa tragi si papadie, asta legal, pentru cei care folosesc bineinteles.
Ai fetite la vitrina, pentru aia singuri laughing in Germania daca le vorbesti in engleza, se uita, se intoarce si pleaca.

| Pnin a răspuns:

Olanda. Nemții sunt roboti.

| StrongHeart explică (pentru relian):

Viata inseamna putin mai mult decat instinctele animalice, daca intelegi ce zic.

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

Sincer nu inteleg ce spui laughing tu stii,Nu am raspuns tie,am intrebat pe aici un user,iar ce am spus a fost asa mai in gluma,desi este adevarat.
Daca te deranjeaza ce am spus,asta e,o sa sterg comentariu,iar pe viitor o sa caut sa te ocolesc, daca intelegi ce zic laughing
Viata inseamna si relaxare, mai glumesti, mai te destinzi, mai stai la barfe cand ai timp bla bla, nu doara chestii serioase si strict la subiect.
Dar daca zici tu e bun si asa rau happy

| 1997onur a răspuns:

România.

| Strwberrs a răspuns (pentru relian):

Eeehhappy aia ehee hee

| StrongHeart explică (pentru relian):

Dar nu am zis nici o secunda ca nu ar fi adevarat, mi s-a parut ca ai generalizat Germania, ca-s oameni reci, asta o tot aud, cred ca e semi-adevarata, iti dai seama ca nu-s toti asa si vremea nu e in toata Germania la fel, mai ales vara.
Olanda e renumita pentru ce ai zis, zic doar ca mai sunt si alte chestii de vorbit cand ne referim la o tara, de exemplu Germania e a treia tara din lume pe exporturi, Olanda e o tara "scoasa de sub ape" cu porturi fenomenale si sunt tari pe agricultura.
Am subliniat doar pentru ca e primul lucru la care se gandesc toti cand aud de Olanda, dar mai sunt si alte chestii la o tara laughing

| Theo94 a răspuns:

Olanda, e mai liber cu limba engleza.

| chuckmanson a răspuns:

Probabil Olanda.