| OfataOricare a întrebat:

In filmul Divergent care era diferenta dintre divergenti si ceilalti? Adica Patru si Tris care erau divergenti.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Filmul este expresia clasica a luptei contra sistemului. In viitor, pentru ordinea si armonia sociala, indivizii sunt impartiti in 5 factiuni conform virtutilor pe care le au.

Divergentii poseda virtuti caracteristice tuturor factiunilor, fiind imposibila incadrarea lor stricta intr-una din factiuni.

Fiecare individ poate opta la ceremonia alegerii, intre factiunea din care provine si o alta factiune dorita, alegerea fiind una pe viata.

Toti sunt supusi unor teste mentale, introducandu-li-se in transa diverse scenarii conforme cu cele mai mari frici ale lor. Modul in care reactioneaza la diversii stimuli ai testului le spun celor care verifica rezultatele care factiune li se potriveste cel mai bine.

Divergentii insa reactioneaza extrem de ciudat, ei isi dau seama foarte rapid ca tot testul e o simpla inchipuire si aleg solutii de a iesi din situatiile in care sunt pusi care in mod normal nu ar putea fi alese de un individ "obisnuit". Modurile ciudate de a-si invinge cele mai mari temeri induse prin acest test arata daca cineva e divergent si din fericire pentru Tris, Four e cel care o testeaza, la randul lui fiind divergent si mai ales o ajuta sa inteleaga modul "normal" in care trebuie sa reactioneze pentru a nu fi detectata.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se implicau mai mult decât trebuia.
Pa, pa.