| Mirela0876 a întrebat:

In perioada postului,daca întâlnesc anumite produse pe care scrie=poate conține urme de ou,poate conține urme de lactate.Ce înseamnă mai exact,este acel produs se post, sau nu?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ou cred ca e de fapt praf de ou laughing
Ca mai toate lucrează cu prafuri, lapte praf, praf de ou etc
Dacă scrie ca poate conține acele urme e din cauza ca s-a lucrat intr-un mediu in care au fost folosite acele produse, pentru fabricarea altor produse, deci e posibil sa fi prins ceva de pe acolo dar probabilitatea și cantitatea e foarte mică.
Eu cred ca postul înseamnă altceva, nu sa te simți vinovat ca mănânci 0, 1 miligrame de praf de ou.

| Freya1 a răspuns:

Daca produsul contine ou si lactate e clar ca nu e de post.

| Mrfear a răspuns:

Daca pe un produs scrie asta din cate stiu inseamna ca este posibil repet posibil, sansele nu sunt prea mari, depinde de pachet/punga sau in ce se vinde produsul, sa fie urme mici de lactate sau urme de ou, dar produsul in sine nu le contine.