| JetBlueJet a întrebat:

Insotit de un major, minorul al carei custodii ii este incredintata doar mamei (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva), poate parasii tara fara acordul tatalui? (Pentru procura)

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Actul de identitate al părintelui sau, după caz, părinţilor1 care îşi dau acordul în sensul plecării copilului lor minor în altă ţară, însoţit de celălalt părinte sau, respectiv, de o terţă persoană majoră;
datele de identificare ale persoanei însoţitoare (părinte, bunic sau terţ);
certificatul de naştere al copilului minor;
copia pașaportului2) sau a cărții de identitate a copilului minor.
Declarația pentru ieșirea minorului din țară, cunoscută și sub numele de "procură pentru copil minor", este un act necesar la frontieră pe care părintele ce nu îl însoțește pe minor în călătoria în afara țării trebuie să-l facă la notariat sau, dacă se află în străinătate, la Consulatul/Ambasada României.
Această declarație va fi necesară pentru copiii minori cu cetățenie română doar la ieșirea din România, nu și la intrarea în țară.
Declarația poate fi dată și în fața unui notar străin, caz în care trebuie supralegalizată sau apostilată conform Convenţiei de la Haga cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine*).
https://notariat-tineretului.net/......trainatate

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Deci da, trebuie o declaratie a tataului de exemplu

| Drimmero a răspuns:

Eu stiam ca un minor poate parasi tara cu acordul ambilor parinti la cererea si formularea procurii,, acum nu sunt sigur daca s-au mai schimbat lucrurile.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ii trebuie acordul ambilor.Doar daca tatal e decazut din drepturi atunci nu trebuie procura sau sa i se ceara acordul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, atata timp cat tatal nu e decazut din drepturi chiar daca nu si-a onorat obligatiile fata de copil, trebuie sa i se solicite si sa-si dea acordul scris, procura pentru parasirea tarii a minorului.
In cazul de fata ai nevoie de procura de la ambii parinti.