| StrongHeart a întrebat:

Intrebare serioasa!
In urma unor experiente personale,am realizat ca majoritatea oamenilor sunt instabili psihic, credeti ca chiar si psihologii au nevoie de un psiholog?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt pentru ca sunt mai multe motive
lipsa dezvoltari individuale
slaba educatie
nematurizarea
stres, nervi, frustrari, complexe
cu toti avem nebuna noastra
ai asteptari prea mari din nou, voi care ajungeti la concluzi de astea sunteti idealisti, nu intelegi ca traim in ultima tara din europa si ca nu te poti astepta la ceva pozitiv
romani sunt plangaciosi de fel si fac pe victima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi place sa cred asta, dar de fapt sunt nebunul printre cei normali laughing

Poate, depinde ce numesti "psiholog", cred ca ar trebui ca psihologul sa treaca printre aceleasi chestii inainte sa poata fi numit unul/

| Celcestietot a răspuns:

Și psihologii tot oameni sunt. Psihologii sunt o iluzie.

| whatevernvm a răspuns:

"Psihologii sunt o iluzie" leșin
Psihologii înainte sa devina psihologi sunt și ei disecati mintal ca să poată practica și sa fie în regula sa ii ajute pe alții, mai ales în psihoterapie unde la formare ești tu ca viitor terapeut pacient vreo 2 ani
Plus ca facultatea în sine ne învață să ne cunoaștem mai bine și să ne înțelegem
Dar exista cazuri în care pana și psihologii au nevoie de cineva obiectiv care sa le deschidă mințile

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da

| Celcestietot a răspuns:

"Psihologii sunt o iluzie" -> nu ai înțeles la ce m-am referit și nici nu vei înțelege, but whatever... nvm.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce iluzie sunt Psihologii? laughing laughing ei nu sunt pilula magica, dar, te ajuta, iti ofera modalitati, unelte, plus ca insati psihologia este intr-o continua dezvoltare

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu mă ajută și nu mă vor ajuta cu nimic vreodată (asta dacă voi avea nevoie de ei). Nu am nevoie de psihologi. Psihologii nu sunt savanți sau fizicieni că să înțeleagă cum funcționează omul. Nici fizicienii sau savanții nu înțeleg omul, așa că, pentru mine psihologii sunt o dezamăgire. Mai spuneați voi de preoți, dar și psihologii tot stau și cu gura sunt, doar că ăștia nu te înțeleg.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Fizica nu se ocupa cu omul, psihologia este stiinta care se ocupa cu omul

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Tot nu intelegi unde bat.

| darrio2007 a răspuns:

Eu cred ca, prin intrebarea asta, vrei sa ne distragi atentia de la tine.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Poate pur si simplu toti suntem de fapt nebuni, doar ca unii sunt mai mult decat altii.

| StrongHeart explică (pentru Yee):

Exista o carte pe tema asta "abc-ul psihopatului de succes", are 3 volume, se analizeaza comportamentul unor oameni de succes de la actori la oameni de stiinta si chiar "sfinti".