| PsychoDLight a întrebat:

Istoria mai vrea un pas - noi suntem urmatorul!


http://www.urmatorulpas.com/2011/10/13/urmatorul-pas/

1 răspuns:
| Bunicul62 a răspuns:

Baiatul mosului mult adevar este dar conteaza cine il priveste. Daca ma uit inapoi la ce pas am facut ma inchin.Eu sunt mai batrin si o sa dau un exemplu din satul meu Acum 22 de ani prin sat duduiau tractoarele si ridicau colbul camioanele. Acum suntem cu pasul inainte ca pe vremea lui tata mosul, prin 38 cind prin sat sareau scintei din copitele cailor pe ulita. Deci daca noi in 22 de ani am facut un pas si am ajuns in urma cu 60 de ani, urmatorul pas va fi ca in 1877, Nici macar tunuri nu mai avem poate sa ne facem prastii din coaja de salcie si sa dam cu pietre ca primitivii.Sa taiem pomii din ograda sa facem catapulte sa dam in tancuri. Uite baiatul mosului din 4 in 4 ani vin niste draci la noi in sat si ne promit toate alea ba acum 4 ani au venit si cu 2 serpi adusi special pentru noi din Insula Serpilor si ne explica noua ca noi am ramas cu serpii ca ei au dat petrolul de pomana.Noi mai indaratnici am pus bicele pe ei, Serpii au ramas de capul lor inca nu gasesc drumul spre casa. Greu baiatul mosului sa faci pasul cu tara in curul gol si cu aurul din munti dat altora iar noi milogi la portile lor.