| anonim_4396 a întrebat:

„It’s better to burn out than to fade away"
De acord?

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
După cum văd eu lucrurile, diferenţa dintre "to burn out" şi "to fade away" ar fi următoarea: în timp ce în primul caz îţi trăieşti viaţa super din plin, profitând de toate lucrurile care îţi ies în cale, în al doilea duci un trai destul de simplu, stingându-te fără vreo satisfacţie sau efect.
În principiu sunt de acord, însă în acelaşi timp încerc să mă incadrez în anumite limite. Este în regulă să scoţi ce e mai bun din viaţă, dar nu neapărat în modul în care a făcut-o autorul citatului ăsta, respectiv Kurt Cobain.

| Rayyy a răspuns:

Găsisem că e vorba de Kurt, dar cred că tu ştii cel mai bine. happy
Oricum, ideea este aceeaşi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ray
De fapt, autorul citatului este Neil Young.

"Indiferent de împrejurările morţii, poate că viaţa şi cariera lui Kurt Cobain pot fi cel mai bine descrise de versul piesei lui Neil Young citat chiar de el in ultima scrisoare: „It’s better to burn out than to fade away" („E mai bine să te arzi decât să te pierzi încet în umbră")."