| anonim_4396 a întrebat:

Jucat regulat, jocul de Remi dezvoltă, într-un anumit fel, inteligența?

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Intr-o mica masura dezvolta unele calitati.

| DeyCj a răspuns:

Comparativ cu șahul care este real sportul minții, remi-ul este doar parțial un stimulet mental; deci în concluzie cam...nu prea.Succes

| GabrielaIoana a răspuns:

Daca vrei sa iti dezvolti inteligenta joaca sah sau fa integrame, rebusuri etc. Remi nu ajuta pentru ca e ceva mai mult de noroc.

| stlucian a răspuns:

Jocul de Remy e cumva aleator pentru ca nu stii ce piese i-ti vin pentru a face o formatie sau e inchide pe tabla; dar regulile sunt diferite daca joci cu etalare/etc.

Oricum pentru mine jocul de sah e cel mai bun pentru a dezvolta abilitati/inteligenta pentru ca nu se rezuma la noroc ci doar la strategii si implicit la castigarea partidei!
Remy lasa loc de sansa pe cand sahul nu(ai gresit ai pierdut)

Pentu mine e cel mai tare joc de strategie/conflict/disputa!

| Cosmin86 a răspuns (pentru stlucian):

"Pentu mine e cel mai tare joc de strategie/conflict/disputa! "

Ce rating ai la federatie? big grin

| LenoreVoldaren a răspuns:

Un pic. Dar te ajută totuși.winking

| Grasshoper a răspuns:

Nu prea cred e mai mult noroc la cum iti vin piesele