| Jean_2915 a întrebat:

L-a creat Dumnezeu pe Diavol?

Răspuns Câştigător
| deea_4470 a răspuns:

4. Din moment ce Dumnezeu este cel care l-a creat pe Lucifer, nu este şi responsabil de păcatul lui? (Iosua 24:15 )
Nu, de loc. Dumnezeu l-a creat pe Lucifer perfect, un înger fără păcat. Lucifer a fost cel care s-a făcut un diavol. Libertatea de a alege este o piatră unghiulară în principiul de guvernare a lui Dumnezeu. Atunci când l-a creat, Dumnezeu ştia că Lucifer va păcătui. Dacă în acel moment Dumnezeu ar fi refuzat să îl creeze ar fi respins acel prim principiu al libertăţii alegerii.

"Libertatea de alegere" este calea lui Dumnezeu
Deci, cunoscând ceea ce Lucifer avea să facă, Dumnezeu totuşi l-a creat. Aceleaşi principii se aplică la crearea lui Adam şi Evei. Şi, mai aproape, aceleaşi principii ţi se aplică ţie şi mie. Dumnezeu cunoaşte chiar înainte de a ne naşte cum vom trăi, dar chiar şi aşa, El ne permite să trăim şi să alegem fie că ne supunem guvernării lui Dumnezeu, fie guvernării lui Satana. Dumnezeu a acceptat să fie greşit înţeles şi pe nedrept acuzat şi blasfemiat timp de veacuri, în timp ce îi lasă timp fiecărei persoane să aleagă liber pe cine vrea să urmeze.

Doar un Dumnezeu iubitor ar risca să le acorde tuturor libertate deplină
Acest dar glorios şi cucial al libertăţii depline vine doar din partea unui Dumnezeu drept, deschis şi iubitor. Este o onoare şi o bucurie să-I slujeşti unui asemenea Domn şi Prieten.

Alege să Îi slujeşti lui Dumnezeu
Problema păcatului va înceta curând. La început, totul era "foarte bun". Geneza 1:31. Acum "toată lumea zace în cel rău." 1 Ioan 5:19. Oamenii de pretutindeni aleg să îi servească fie lui Dumnezeu fie lui Satana. Foloseşte-ţi libertatea fantastică pe care ţi-a dat-o Dumnezeu.

1 răspuns: