| Joker3134 a întrebat:

La biletul de trimitere îți dă doar o foaie sau 2?

52 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E un bilețel mic, ca un aviz medical.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Este de marimea unei foi de caiet.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu scrie rezultatul pe biletul de trimitere, deoarece trimiterea este document de decontare a consultatiei de catre medicul specialist unde mergi. iti da o scrisoare medicala catre medicul care ti-a dat trimiterea.

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Atunci, depinde de oraș...
La noi sunt doar 1/2 din marimea unei foi de caiet.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu depinde nici un oras. Ele sunt stas si sunt de aceiasi marie ca si retetele compensate.
Tu confuzi trimiterile simple - imprimat cu scriere neagra pe foaie alba, care nu se deconteaza medicului specialist de CNAS si unde trebuie sa platesti taxa de consultatie, cu cele care se deconteaza si care au imprimate sigla CNAS pe ele cu culoare roz.
Am verificat si marimea este cea care am spus-o: o foaie de caiet normal, nu studentesc.

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu confund absolut NIMIC!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Esti tu confuza. Biletele de trimitere care constituie document de decontare, sunt documente cu regim special, aprobate prin ordinele Ordinele ministrului sănătății și ale președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate nr. 457/843/2018 și 456/842/2018. Deci nu poate orice medic sa le emita pe ce hartie vrea. Acestea se emit in programul special al CNAS.
Mai documenteaza-te.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Cine ti-a zis?

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Chiar nu ma intereseaza ce gândești Ocupă-te de lucruri mai importante.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Daca ti-a zis medicul, respecta. Poti adormi la volan, chiar daca mergi pe o distanta de 20-30 km.

| Mosotti a răspuns:

Una.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu, la psihiatru te duci, da tratament si te mai duci cand zice el, la psiholog tot psihologu zice cat te duci.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Pai ma duceam lunar la control, sau din 3 in 3 luni, depinde cum zicea medicul. De multe ori am fost.
Acuma depinde ce ai, ce considera medicul, e relativ, o sa afli tu personal de cate ori te vei duce, nu e standard.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Cand te duci la un medic trebuie sa colaborezi cu el cat zice.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

In scrisoarea medicala pe care ti-o da catre medicul de familie sau catre alt medic (cel care ti-a dat trimiterea) scrie daca trebuie sa mai revii la control si iti spune si verbal.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

La medic specialist sau cu alta treaba vrei sa pleci din judet?

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, spune mai ales verbal, pe mine ma punea sa ma duc lunar ca sa-i zic cum ma simt si daca trebuia ajustat tratamentul sau nu, dupa aia cand se stabiliza treaba se duce omul mai rar, si se da scrisoare medicala pentru sa dea medicul de fam reteta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Cum adica halucinatie auditiva? Ai zis ca ai simtit un impuls, nu ca ai auzit o voce!
RIspenu se mai da si in doza de 2 mg parca, cu un antidepresiv pentru depresie, insa mai putin se practica asta.
Nu doar pentru psihotic in doza de 3-4 mg.

Vezi ca poate sa te sedeze si sa urce pofta de mancare si sa te ingrasi, sa nu te mire.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stii nici tu sa vorbesti! Trebuia sa zici ca ai simtit doar un impuls sa faci asta, nu ce ai zis! Deci a inteles aiurea, ti-a dat tratament pe ce a inteles. Du-te si zi ca lumea sau schimba medicul si zi ca lumea, nu are sens sa iei ceva pentru ceva ce n-ai.
Ca e posibil sa te ingrasi si sa fi sedat fara nici un motiv.

Ajuta pe dracu la gandire, ajuta la depresii poate in doze mai mici combinat cu un AD, sau in doza mai mari la episoade psihotice si schizofrenie.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu ce sa zic, eu ma duc la privat, nu stau dupa inregistrarile lor.
Si pot schimba medicul oricand.
Daca nu poti sa schimbi, du-te iar si zi ca nu ai auzit o voce! Ci ca ai simtit doar un impuls si atat, si ai zis asa doar "de parca ar fi zis cineva", dar te-ai exprimat gresit.
Si vezi ce zice.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, m-am programat la privat si m-am dus pe banu meu, fara nici o trimitere, ma duceam la ce medic voiam oricand.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Pai cam trebuie sa stii sa te exprimi ca ala nu stie ce gandesti tu, se ia dupa ce zici. Mai ales la psihiatrie unde diagnosticul se pune dupa ce zice pacientul ca simte si ca are.
Nu are de unde sa stie daca chiar e cum ai zis, sau te-ai exprimat gresit si de fapt nu e asa cum zici.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu trebuie sa ai asa exp de viata ca sa spui corect ce ai. Ia acum sa cum ti-a dat, si te duci iar cand te duci si ii zici. Ia asa, ca mai stii? Poate chiar ia impulsurile alea.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Il intrebasem deja de asta, s-a abtinut sa zica probabil sa nu contrazica pe doctorul tau. Tu toate astea trebuie sa le discuti cu un psiholog sau cu medicul.
Si faci ce zice unul din astia.

Acuma ia rispen cum ti-a dat, fa asa si vedem cum te simti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Aaa, daca te simti mai bine e f okey, e bine, i-al mai departe si va fi bine, i-al asa cum a zis medicul. Daca intrebi psihologu o sa zica altceva, tu ia tratamentul.

Medicu prietenu meu nu a zis si nu zice indif ca-l intreb eu, ca nu vrea sa contrazica un coleg de al lui asa pur si simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu ce treaba are, aici cu condusul nu stiu exact. Fa cum a zis medicul.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu, puti atatea intrebari la care eu nu pot raspunde, discuta cu doctorul.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu am carnet.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Una.