| Rodia7D a întrebat:

La ce este importanta Delta Dunarii?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
„Importanta Dunarii este deosebita. Din cele mai vechi timpuri a fost o cale navala de transport legand statele riverane. Azi importanta navala a crescut prin darea in folosinta a Canalului Dunare-Main-Rhin si Dunare-M. Neagra. Apele Dunarii folosesc si pentru obtinerea energiei electrice (hidrocentralele mentionate), folosesc la sistemele de irigatie din C. Romana, Dobrogea, pentru. aprovizionarea cu apa potabila si industriala a oraselor-porturi, asigura un pescuit bogat, precum si un potential turistic."
Sursa : http://www.e-scoala.ro/referate/geografie_dunarea.html
Baftă!

1 răspuns:
| JH a răspuns:

Delta Dunarii este in patrimoniul UNESCO. Este unica prin flora si fauna pe care le putem gasi aici.