| anonim_4396 a întrebat:

La o iesire la un suc/prajitura etc cum e normal? Sa plateasca baiatul sau sa plateasca amandoi?

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

In mod normal : baiatul, dar pentru a nu avea obligatii nedorite plateste nemteste!

| thegatekeeper a răspuns:

Fiecare isi plateste consumatia, in afara cazului in care e o ocazie speciala, cum ar fi ziua unuia dintre ei. Asa mi se pare normal.

| DayByDay a răspuns:

Normal ar fi ca fiecare sa-si plateasca consumatia.

| morningstar a răspuns:

De obicei, baiatul trebuie sa plateasca, mai ales daca el a facut invitatia. Acum depinde si ce statut are fiecare: poate plati fiecare daca sunt colegi, frati, etc, dar nici in astfel de cazuri nu este rau daca tot el plateste.

| Mădă0611 a răspuns:

Plateste cel care invita, dar daca "invitatul" vrea ceva in plus, plateste plusul. Cel putin asa mi se pare mie normal. Sunt fata, si sa zicem ca il invit pe Gigel la o prajitura si un suc, cum ar fi sa astept sa plateasca el? Dar daca el merge si ia si un tort de 2-3-4 milioane vechi, sa il plateasca.

| lpavel a răspuns:

De obicei plateste cel/cea care invita!
Dar intr-un cuplu eu cred ca e mai normal sa plateasca baiatul! happy

| greyhound a răspuns:

La prima intalnire, barbatul. La urmatoarele, teoretic cine face invitatia plateste, dar nu se tine cont de treaba asta

| Ƨirenia a răspuns:

Sa plateasca fiecare pe consumatia lui. Ce obligatie are baiatul? Si ma intreb de ce te-ai referit doar la el. Da' cu siguranta n-ai fi intrebat: " sa plateasca doar fata?". Mi se pare un **** chestia ca baiatul trebuie sa faca tot.

| s3byk91 a răspuns:

Ca prima intalnire va trebuii sa plateasca cine invita... apoi ramane de vazutwinking

| Ianos_Maria_Diana_1998 a răspuns:

Parerea mea e ca daca e prima intalnire ar trebui sa plateasca amandoi si pe parcurs sa inceapa sa plateasca doar baiatul. Asa cred ca e mai bine.