| Mosotti a întrebat:

La ora 1, 23 de minute adica azi 26 aprilie se fac 34 ani de la explozia de la cernobal.

Ce parere aveti de ce s-a intamplat dupa?! Sa va treziti pe 27 aprilie ora 12 ca auziti pe strada ca veti fi avacuati din apartamente, si pana la ora 15 sa fie totul gol in oras! Cum v-ati fi simtit? Au zis 3 zile insa orice tampiti stia ca va fi definitiv mai ales ca toti poate capii de familie lucrau la centrala si stiau.

Plus ca am ceva nelamuriri:

1- Oamenii au inchis geamurile si apartamentele, vad ca sunt praf, nu mai au usi, inauntru nu mai e nimic sau o canapea rasturnata, geamurile majoritatea sunt sparte, eu am geamuri la balcon de 29 ani si sunt intregi, cu tot vantul, ploaia, lifturile in blocul ala de 16 etaje cu stema sus, sunt praf, indoite inauntru, eu stiam ca nu a fost razboi acolo! Chiar si daca vrei sa iei ceva, nu avea legatura sa arate liftu ca dupa razboi, luai si ramanea intact, usile sunt acolo dar praf si alea, nu luate. Tablourile electrica praf, efectiv peisaj de razboi, bucati de zid pe jos, geamuri, mizerie.
Eu daca inchid geamurile bine si usa, dupa 20 ani cand vin, bag cheile si gasesc totul intact cu covoare si hartia igienica ramasa la baie cu tot. Bine, poate cu ceva praf in casa mai mult.
Sa iei ceva iradiat de acolo iar nu avea sens.
Or mai fi cateva sau macar un ap intact?!

2 - Desi se zice ca niv de radiatii e foarte mic acum, nu reamenajeaza orasul, pot face fabrica de productie si tot ar da de munca la 50000 oameni cat ar incapea, e pacat de zona ca e frumoasa, blocurile sunt acolo, pot fi repede renovate, au si piscina!

Inca o intrebare, bine o parere, ca nu aveti cum sa stiti sigur. Daca cineva nu pleca, cam in cat timp picau utilitatile, deci curent, apa, telefon si tot, ma intreb cat timp dupa evacuare au mai functionat. Ca banui ca la un moment dat au fost oprite. Sa zicem tampiti inconstienti batrani care nu coborau si ramaneau in apartament intr-un bloc. Ca des auzi "nu maica, nu plec nici moarta", la batranei. Asa cum unii au ramas in zona restrictionata.

36 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că radiațiile niciodată nu vor dispărea. S-a vorbit în Biblie de Sodoma și Gomora, distruse, se pare prin explozie nucleară. Recent, am citit des faptul, că, dacă rețin bine, undeva în deșertul din Asia Mică, există un loc tabu, o moștenire orală, milenară, în care este interzis a crea o așezare umană. Cercetătorii mergând acolo, au descoperit un nivel ridicat al radiațiilor, deși era documentat faptul că niciodată acolo nu a fost activitate umană. Degradarea locuințelor are loc în momentul în care natura își urmează cursul, în momentul în care vântul reușește să pătrundă în locuințe. Oricum, Cernobîl este un loc contaminat milenar!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Nu stiu ce sa mai cred, pe deoparte niveul de radiatii e mic acolo, ca de aia se face si turism, pe de alta nu se poate locui, dracu mai stie.
Locul ala unde nu a fost lume dar sunt radiatii, cine stie ce minereuri radioactive or fi pe acolo.

Daca geamurile erau foarte bine inchise, nu prea mai patrundea asa repede vantul, le-au spart oamenii. Am zis, eu am geamurile de la balcon de 29 ani si toate-s intacte, 1-2 sunt mai murdare de ceva ce seamana cu rugina, dar tot intregi sunt.
Interesant e cand vor dispare de tot cladirile de sa nu mai sti ca a fost ceva acolo facut de om.

Daca pui geamuri termpoan, fi sigur ca nu mai intra vantul 100 ani, ca alea nu se sparg oricum de la vant si ploaie, se duce totul cand pica cladirea cu totul.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

E o problemă, care nu ai luat-o în considerare cu geamurile! Oamenii au fost luați pe sus efectiv, nu au mai fost lăsați să mai închidă absolut nimic. Iar, zona, devenind deșertică, nisipul a continuat eroziunea. Referitor la turism, se face pentru bani și undeva la marginea acestei regiuni părăsite și pentru puțin timp. Oricum sunt incendii în zona respectivă, care deja au distrus o mare parte din ruinele respective.
Oricum e o zonă moartă în care natura este încremenită în timp, deoarece datorită radiațiilor nu mai putrezește materia vegetală și din cauza asta sunt incendiile puternice!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

In 2019 am vazut filmulet, nu era nici un incendiu! Nu au fost luati pe sus! La ora 12 s-a anuntat sa coboare la ora 14, si s-a zis sa inchida totul bine chiar. Au iesit singuri, nu aveau de ce sa fie luati pe sus. Poate cativa sa zicem ca nu au iesit, dar neglijabil. De aia i-a si pacalit ca vor sta 3 zile plecati, ca sa vina de buna voie jos sa plece.
Turism se face nu undeva la margine, te duce in oras efectiv!

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci, au fost 3 saptamani in care norii radioactivi au fost batuti de vant deasupra estului europei, imprastiind radiatiile pe pamant, plante, animale si oameni.
Am fost sfatuiti sa stam in casa timp de 3-4 saptamani, dar nevoia de a merge la munca si cumparaturi, tot ne-a scos afara.
Au fost si persoane care nu au dat doi bani pe aceste informatii si au iesit afara tot timpul, iar acum, dupa 30 de ani de la Cernobil s-a dovedit ca radiatiile au produs mii de cazuri de cancere si leucemii.
Uitati-va in jur, de 10 ani mai precis, mor oameni care nu-s batrani, dar au avut cancer si leucemii.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Exact, vad si eu ca nr de cancere s-a marit la tineri, poate copii ai celor iradiati, daca anul nasterii coincide cu 86-1990 e clar! Acum nu stiu daca chiar toti au suferit, poate or fi si mai rezistenti, nu stiu. in 86 abia pe 2 mai s-a anuntat la noi faza cu cernobalul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asa ne am trezit și cu pandemia asta, inchisi in casa peste noapte. Măcar de radiațiile alea puteau fugi.

Acolo nu prea au avut de ales, armata a întrat peste ei si i-a luat cu forta. Sigur au exista hoti dupa asta, sigur armata a umblat dupa oameni prin case iar timpul distruge multe. Dupa 30 ani nu cred ca blocurile alea mai pot fi reparate iar radiatiile sunt în foarte multe locuri mult peste medie

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Nu a intrat peste ei, i-au pacalit ca e doar pentru 3 zile si au iesit ei in strada la autobuze. Si daca mai ramasese cativa, au venit soldati, aia au iesit, dar tot au inuiat usa si au lasat ap cum erau.
Blocurile alea pot fi reparate desi sunt cam vechi, au 50 ani. Pot fi brici refacute mai ales alea mai mici ca nr de etaje.
Depinde cum a fost afectata structura de rezistenta si altele.
Dar asa si al meu are 43 ani si tot 100 de mii euro costa unu cu 3 camere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o carte despre. Hoții au furat tot ce au putut și le-au folosit eu sau le-au vândut, așa iradiate. Apoi au murit de cancere pe capete. Sau au născut copii monștri.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Mda, trist ca pentru un doi lei sa risti sanatatea dar si a copiilor, vai de capul nostru, de aia si intrebasem, ca nu imi inchipuiam ca toate apartamentele alea au fost jefuite, hai sa zic 50-100 de ap sa fie asa, dar nu toate! Rar mai vezi si geamurile intacte, e jale.
Eu nu riscam nici pentru 500 mii de euro sincer! Nu ca mor, dar nu in chinuri.

Desi auzisem ca era pazita toata zona de militie, cum dracu au intrat hotii? Cum au scos televizoarele? Mobila?! Masinile de spalat, cred ca fara mituiala politie nu puteau. Aveai nevoie de masini papuc, camion dracu, duba, nu e cum ai intra asa subtil sa vizitezi dat fiind ca sti ca nu te-ar lasa, si alta e sa vi sa iei mobila, covoare, aragaze, televizoare, e de tot rasul.

Se stie cum a murit Slotin ala de se juca cu semsifera aia si cu surubelnita, in ce hal a murit. Pai in pana mea, nu exista sa cada ceasca de cafea pe jos si sa tresar! La asa problema trebuia sa nu se auda nici musca, sa nu miste nici unu nimic, nu asa. Niste tampiti.
Ca sa nu mai zic si ala cu capu, cum tii tu semisfera aia cu surubelnita?! Si o mai si dai in stanga-dreapta. Ca eu si cand ma uit ma ia frisonul, nu stiu ce avea in cap ala, pacat de el ca era foarte inteligent la fizica si mate.
Sincer eu nu am inteles de ce tinea cu surubelnita chestia aia, exista 3-4 minute pe Youtube filmulet dar nu spune exact ce facea ala acolo, plus ca nu spune nici de ca cand a cazut semisfera, emisia de radiatii a fost uriasa. Ca de ce aparuse lumina albastra dupa ce a cazut semisfera jos, este foarte clar.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Aceea era în vremuri vechi cu Slotin. Acum se asamblează cu roboții.
Iar la jaful de la Cernobâl acolo, kto ne rubaet, ne jâviot, cine nu fură nu trăiește.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Cu futrul ai dreptate. Si aia-s hoti de nu se poate.
Ai putea sa-mi zici de ce facea Slotin ce facea?! Ce rost avea sa tina semisfera aia cu surubelnita si sa se joace cu ea sus-jos. Am cautat dar nu am gasit ceva despre, poate mi-a scapat si nu am cautat cum trebuie.
Ei au pus accent pe accident in ce am vazut, nu pe scopul a ce facea acolo, nu au zis nici de ce cand a cazut semisfera jos, s-a intamplat ce s-a intamplat.

Nu parea sa asambleze ceva, doar se tot juca cu alea. Cat de prost sa fi sa faci asa ceva stiind ca intr-o factiune de secunda pica semsifera si te distrugi, chiar daca nu cadea cana aia de cafea sa te distraga, tot era 90 % posibil sa scape surubelnita si bum.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Asambla o bombă atomică pentru armata USA.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Te-ai uitat la serial pe hbo?

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Asta stiu, intrebasem mai exact ce facea cu surubelnita de tinea semisfera aia asa, izolat doar chestia asta ce rost avea adica de ce facea chestia aia.

| Mosotti explică (pentru Andrei200202):

Da, am vazut serialul tot cu cernobalul. O sa deschid intrebare despre antonescu, ca aici e offtopic, vi acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In Zona au mai ramas/s-au intors prin satele adiacente, nu fix in Pripyat! Legat de apa si alte alea... se sisteaza de la sursa, nu sunt lasate sa functioneze de capul lor. Apartamentele au fost facute varza ca s-au infiltrat in zona tot felul de babuini. Nu ai jucat STALKER? Merita! happy

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am jucat, o sa ma uit pe Youtube sa vad despre ce e vb cu jocul ala. Lasa ma cu infiltratul, zona era pazita. Cum scoti sifoniere fara sa fi vazut?! Eu cre ca in legatura cu paza s-a furat tot peste tot.
Cu utilitatile da, dar nu stiu daca chiar imediat dupa evacuare au fost sistate.

Nu uita ceva! Piscina a mers pana in 1998, deci utilitati avea, curent avea, canalizare avea! Nu cred ca, curentul avea linie separata pe care sa vina, automat si alte blocuri erau alimentate secundar. Cand pica curentu in oras, se oprea si la piscina.
Si apa la fel, mi-e greu sa cred ca, canalizarea si apa aveau tot asa circuit dedicat pentru piscina, deci si apa exista secundar si la niste blocuri, doar ca probabil era oprit totul de la subsol.

Ai dracu lichidatori se lafaiau la piscina aia, in 1996 era intacta! Nu mi-a venit sa cred, cladire, lampi, becuri, bazin, apa, absolut tot, toalete, deci dupa 10 ani. De ea au avut grija, in 1998 a fost lasata la voia intamplarii.
Si mai aveau si ei 1-2-3-5-10 apartamente bune, ca unde draci stateau? Nu poti sta 12 ani in cort cu haremu de blocuri langa tine nu?! Asa ca la un bloc de langa piscina cateva ap bune, intacte, utilitati si tot.
In 1996 mergeau doua reactoare! In nov 96 s-a inchis reactorul 1, si 3 in dec 2000, deci aveau curent cacalau.

Pe 20 aprilie 1996 dimineata s-a facut o vizita acolo pe la ora 10, 30. NU s-a vizitat si piscina, s-a vizitat totul ce era parasit si atat, aia nici nu stiau ca piscina e intacta, dar aia care stiau nu au zis. Ciudat ca aia 12 ani trai pe vatrai acolo si nu le era frica ca se iradiaza, iar ailalti au plecat ca prostii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ceva sursa legat de piscina? M-ai facut foarte curios. Jocurile sunt geniale, merita jucate si in 2020, mai ales ca acum nu mai au cerinte ridicate ca in momentul lansarii. https://en.wikipedia.org/wiki/S.T.A.L.K.E.R.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Azure_Swimming_Pool
Ai poza in dreapta si cum arata in 1996.

Adica prostii au plecat, si altii s-au lafait pe banii statului 12 ani.
Daca jocul ala are orasul pripyat ar fi super, o sa vedem.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hahaha, foarte tare. Imi aduc aminte de ea din joc, dar cred ca era cam paradita. Din poze mi-o aduceam aminte fara apa. Super tare, insa trebuie sa fim de acord ca per total nu prea era de trait acolo. Plus ca lichidatorii au cam dat coltul in masa... Legat de joc o gramada din actiune se petrece in oras si in jurul lui. Atmosfera e extraordinara. Merita sa il cumperi, il gasesti cu citiva dolari in 2020. Vreo 3 euro toate jocurile, cheie pentru GOG - https://www.kinguin.net/category/27515/s-t-a-l-k-e-r-bundle-gog-cd-key

| aumih16 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dalaughing stalker the shadow of chernobyl si stalker clear sky!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aumih16):

Ai omis Call of Pripyat!

| aumih16 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da asa!

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E in joc si piscina?! Poti intra in incinta? Macar vreau sa-l vad pe Youtube daca nu-l iau.
Mda, nu stiu daca au dat coltu`, poate. Dar ce pana mea cautau lichidatorii acolo inca 12 ani?! Hai ca cine mai lucra la cele doua reactoare 1 si 3 parca, sa zic ca erau acolo, ca 2 s-a inchis in 1991, dar ailaltii?

Azi a aparut in ziar despre asta "34 ani de la cernobal...".
Frate eu cred ca faceam soc sa ma scoti din casa in 2 ore. Iti dai seama, sa iei aparatura buna si mai scumpa cu 2-3-5 luni inainte, sa mai fi si renovat ap, si apoi sa plec. Poate-s cu capu, dar eu nu ii evacuam, ii lasam mai departe. Ca in prima faza au zis ca nu e cazul sa se ia asa masuri, a doua zi au luat masura.

| aumih16 a răspuns:

Rusii nu au invatat nimic! tot comunisti au ramas! si noi suntem tot ca ei ce crezi ca! tot habotnici asa!

| aumih16 a răspuns:

Am zis spus rusi! de fapt la ucraineni s-a intamplat de fapt! am vazut documentarul acela de la hbo si eu anul trecut!

| aumih16 a răspuns:

Oricum chiar daca au pus ei sarcofag acolo! ca e ca un pansament!
dar rana inca e deschisa acolo! cati oameni au murit acolo!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Dar ce ai draga cu rusii?! Te iei dupa capitalistii care blameaza pe rusi? Si ukraina a fost tot rusia de fapt. Au invatat multe, nu uita ca fac arme super de i-a zapacit si pe americani. Fac masini bune, noi ce facem?
Noi si merele le importam din polonia. Rusii fara occident si sua traiesc foarte bine.

Sa sti ca nu au murit multi oameni acolo! S-a zis ca e chiar curios, din 1000 de oameni de la centrala si 200 de mii de muncitori, doar 50 au murit de cancer dupa 15 ani parca. Am vazut un mic documentar pe Youtube chiar acum 2 zile parca.
In alta parte se zicea ca au murit doi chiar imediat dupa explozie, dracu stie.
Dyatlov sefu a murit in 95 la 64 ani tot de la radiatii.
Normal ca e ca un pansament sarcofagul ala, radiatiile alea iti fac fieru sa devina orice altceva dar doar fier nu, la o adica.

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa nu uit ca rusii ne-au ajutat sa scapam de nemti! in al doilea razboi mondial! altfel astazi eram sub dominatie germana! daca nu erau ei!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Rusii au invatat spre deosebire de noi, sa nu se dea cu nenorociti ca SUA si occident care vor doar sa-i fure si sa le ia tot, noi nu am invatat, si se vede, ca in loc sa dai valuta pe calculatoare, o dai sa iei mere din polonia, de parca noi nu putem avea merele noastre, si sa iei chifle coca congelate din Germania, alea de se fac la Mega Image proaspete! Cu nemtii e altceva, noi ne dadusem cu ei de buna voie ca prostii desi rusii ne-au propus in martie 39 sa scapam de Hitler, iar noi am refuzat, am vrut cu criminalii care nu au dat bani pe noi nici asa.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Cred că Antonescu a fost atunci de acord cu trecerea de partea nemților. Am și o întrebare pe subiectul ăsta: unii îl consideră pe Antonescu mare patriot dar nu știu de ce. După a fost înlăturat de regele Mihai daca nu mă înșel și ne-am dat de partea rușilor.

| Dorotheea21 a răspuns:

Mi'am pus si eu intrebarile tale dupa ce am vazut serialul de pe hbo, si am gasit raspunsul:
https://www.youtube.com/watch?v=Kibpn9UTGzA
Lipsa oamenilor si clipul de la minutul 6 iti arata de ce orasul este in ruine.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Am urmarit, deja in 1996 era cam praf totul, nu e vorba de acum neaparat adica dupa 33-34 ani, adica deja dupa 10 ani era prea aiurea.
Pe afara e asa cum arata in clip, se corodeaza una, alta, dar in apartamente e suspect cum este.

Insa oricum, la un apartament, inchide tu geamurile bine, apa, curentul si tot, incuie usa ca lumea si vino dupa 20 de ani, sa vezi, bagi cheia si intri in apartament, daca broasca functioneaza! Si el va arata 80 % cum l-ai lasat, cu covor, TV, chiuvete, si hartia igienica de la baie lasata, si mai e si buna de folosit! Poate o sa fie si ceva chestii nasoale, poate miros urat, ceva igrasie, insa in asamblu e cum a fost.
Acolo deja dupa 10 ani parca era ca in jungla.

| Andrei200202 a răspuns:

Probabil că și-au făcut hoții treaba și au curățat apartamentele, însă nu știu dacă s-ar fi riscat cineva să facă asta punându și viața in pericol.
Zona arată de parcă ar fi fost bombardată

| Mosotti explică (pentru Andrei200202):

Exact asta zic si eu, de asta ma si intrebam, nu stiu daca cineva sanatos la cap ar risca sa se imbolnaveasca grav si sa moara in chinuri dar nu imediat! Hotii daca-s nesimtiti nu inseamna ca-s si prosti. Plus ca era pazita zona toata.
Dar oricum, toate apartamentele, absolut toate sunt praf! Nu o parte. Suna mai mult decat hotie.

Cand vi si furi tot, nu arata nimic ca dupa bombardament! Nu da ceva. Fura tu tot dintr-un bloc fost locuit, sa vedem cum arata dupa?! Deci nu santier, ca acolo clar arata ca dracu si dupa ce furi ce e acolo. Nu o sa arate deloc ca dincolo in nici un caz.
Razboi n-a fost clar, ca blocurile pe afara sunt cam intacte.