| 1Mihai1 a întrebat:

La vechii ochelari AX-ul era de 90, la noii ochelari Ax-ul este de 80. Ce inseamna asta?

1 răspuns:
| AloneMan2427 a răspuns:

Axis face parte din prescripția dumneavoastră și îi spune unui optometrist în ce direcție trebuie să poziționeze orice putere cilindrică în lentilele dumneavoastră (necesară pentru astigmatism). Numărul arată orientarea sau unghiul (în grade) de la 1 la 180. Numărul 90 înseamnă poziție verticală, iar 180 orizontală.