| anonim_4396 a întrebat:

Lucrez la aeroport, mă ocup cu dirijarea traficului să nu se blocheze si vin fel si fel de oameni din anumite parti...îi văd pe unii ce masini au! Eu nu am asa ceva si muncesc de nu stiu ce e cu mine.
Mai au si figurile alea pe ei! De multe ori am fost si umilit de ăștia din cauza ca nu vor sa inteleaga ca nu au voie să stationeze în anumite locuri si cauta ceartă, m-am săturat pur si simplu de tupeul nesimțit la astfel de oameni, bogătași.
Bine mă ai bani si masina scumpa asta nu inseamna ca trebuie sa te porti ca un porc
De unde au si cum au reusit?
Toti au fel si fel de masini si fiecare are o imagine unul mai cu nasul pe sus decât altul.
Eu ma chinui de atâta timp sa imi cumpăr o mașină și nu mai reusesc. Vreau sa imi fac un împrumut în banca pentru asta...dar nu imi accepta ca zice ca sunt prea mic si cică abia am facut 21 de ani ..pe bune?
Si ii vezi pe unii ca au masini de zeci de mii de euro si eu ma chinui sa fac rost de 4 mii de euro de la banca fir-ar, pe toți îi văd cu prietena lânga ei care mai de care în masinile lor de fițe.
Stiu că ar trebui să mă mulțumesc cu ceea ce am dar daca înțelegeți voi si poate ati trait sentimentul.
Sunt trist pe bune si am si starea asta de-mi vine să plâng de ciuda ...de ce nu avem toți aceleași posibilitati? De ce suntem umiliți de astfel de oameni? De ce? De ce?
De ce in țara asta trebuie sa trăiești numai umilința și sărăcie? Ce ar trebuie sa fac? Sa ma duc si eu sa muncesc la sparaghel numai ca să fiu in rând cu lumea? Lucrez in tara dar cu un salariu de 20 de milioane se duc numai pe facturi si mancare si mai ajuți părinții acolo ..rămâi cu o pl ma scuzati...
As vrea sa schimbe tara asta cu totul si să avem toți tinerii aceleași posibilități la o mașină bună, la o casa noua... să nu mai plătim atâtea taxe...

10 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Fiecare e cu norocul lui. Daca se naste intr-o familie bogata, atunci e bogat. La 21 de ani, cine lucreza in domenii cu castig redus nu are de unde sa aiba bani.
Dumnezeu nu exista. E doar un personaj de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, deci religia si povestile nu ajuta omul cu nimic.

| anonimg a răspuns:

Psalmii 73

" 1. (Un psalm al lui Asaf.) Da, bun este Dumnezeu cu Israel, cu cei cu inima curata.
2. Totusi, era sa mi se indoaie piciorul si era sa-mi alunece pasii!
3. Caci ma uitam cu jind la cei nesocotiti, cand vedeam fericirea celor rai.
4. Intr-adevar, nimic nu-i tulbura pana la moarte, si trupul le este incarcat de grasime.
5. N-au parte de suferintele omenesti si nu sunt loviti ca ceilalti oameni.
6. De aceea mandria le slujeste ca salba, si asuprirea este haina care-i inveleste.
7. Li se bulbuca ochii de grasime, si au mai mult decat le-ar dori inima.
8. Rad si vorbesc cu rautate de asuprire: vorbesc de sus,
9. isi inalta gura pana la ceruri, si limba le cutreiera pamantul.
10. De aceea alearga lumea la ei, inghite apa din plin
11. si zice: "Ce ar putea sa stie Dumnezeu si ce ar putea sa cunoasca Cel Preainalt?"
12. Asa sunt cei rai: totdeauna fericiti, si isi maresc bogatiile.
13. Degeaba, dar, mi-am curatat eu inima si mi-am spalat mainile in nevinovatie:
14. caci in fiecare zi sunt lovit si in toate diminetile sunt pedepsit.
15. Daca as zice: "Vreau sa vorbesc ca ei", iata ca n-as fi credincios neamului copiilor Tai.
16. M-am gandit la aceste lucruri ca sa le pricep, dar zadarnica mi-a fost truda,
17. pana ce am intrat in Sfantul Locas al lui Dumnezeu si am luat seama la soarta de la urma a celor rai.
18. Da, Tu-i pui in locuri alunecoase si-i arunci in prapad.
19. Cum sunt nimiciti intr-o clipa! Sunt pierduti, prapaditi printr-un sfarsit naprasnic.
20. Ca un vis la desteptare, asa le lepezi chipul, Doamne, la desteptarea Ta!
21. Cand mi se amara inima si ma simteam strapuns in maruntaie,
22. eram prost si fara judecata, eram ca un dobitoc inaintea Ta.
23. Insa eu sunt totdeauna cu Tine, Tu m-ai apucat de mana dreapta;
24. ma vei calauzi cu sfatul Tau, apoi ma vei primi in slava.
25. Pe cine altul am eu in cer in afara de Tine? Si pe pamant nu-mi gasesc placerea in nimeni decat in Tine.
26. Carnea si inima pot sa mi se prapadeasca: fiindca Dumnezeu va fi pururi stanca inimii mele si partea mea de mostenire.
27. Caci iata ca cei ce se departeaza de Tine pier; Tu nimicesti pe toti cei ce-Ti sunt necredinciosi.
28. Cat pentru mine, fericirea mea este sa ma apropii de Dumnezeu: pe Domnul Dumnezeu Il fac locul meu de adapost, ca sa povestesc toate lucrarile Tale. "

Și în altă parte este scris:
Marcu. Capitolul 10.
"17. Tocmai cand era gata sa porneasca la drum, a alergat la El un om, care a ingenuncheat inaintea Lui si L-a intrebat: "Bunule Invatator, ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica?"
18. "Pentru ce Ma numesti bun?", i-a zis Isus. "Nimeni nu este bun decat Unul singur: Dumnezeu.
19. Cunosti poruncile: "Sa nu preacurvesti; sa nu ucizi; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa nu inseli; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta."
20. El I-a raspuns: "Invatatorule, toate aceste lucruri le-am pazit cu grija din tineretea mea."
21. Isus S-a uitat tinta la el, l-a iubit si i-a zis: "Iti lipseste un lucru; du-te de vinde tot ce ai, da la saraci, si vei avea o comoara in cer. Apoi vino, ia-ti crucea si urmeaza-Ma."
22. Mahnit de aceste cuvinte, omul acesta a plecat intristat de tot; caci avea multe avutii.
23. Isus S-a uitat imprejurul Lui si a zis ucenicilor Sai: "Cat de anevoie vor intra in Imparatia lui Dumnezeu cei ce au avutii!"
24. Ucenicii au ramas uimiti de cuvintele Lui. Isus a luat din nou cuvantul si le-a zis: "Fiilor, cat de anevoie este pentru cei ce se incred in bogatii sa intre in Imparatia lui Dumnezeu!
25. Mai lesne este sa treaca o camila prin urechea unui ac, decat sa intre un om bogat in Imparatia lui Dumnezeu!"
26. Ucenicii au ramas si mai uimiti si au zis unii catre altii: "Cine poate atunci sa fie mantuit?"
27. Isus S-a uitat tinta la ei si le-a zis: "Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mântuitorul nu a exagerat, deoarece exagerarea este păcat.
Trebuie deci să cauți pe Dumnezeu și vei înțelege rostul tău și al oamenilor pe pământ.
Rostul bogaților este să îi ajute pe cei săraci. Dumnezeu le-a dat bogății în mod special pentru schimbarea caracterului lor; un caracter lacom nu va intra în Împărăția lui Dumnezeu. Trebuie să privim la Dumnezeu: niciodată la oameni, și niciodată la noi, niciodată la lipsurile noastre oricare ar fi acestea.
Păcatul nu va dăinui veșnic în univers. Și când sfârșitul pământului va veni, toți oamenii care vor fi în viață atunci vor spune că nu credeau că acest lucru va fi atât de repede.
Caracterul nu se schimbă peste noapte, și nici după ce murim.
Trebuie să stăm aproape de Dumnezeu ca să nu ne pierdem în nebunia acestei lumi, și a vieții acesteia.

| Holiday a răspuns:

Deci...tu pui intrebarea asta la categoria religie, desi n-are nici o legatura, iar apoi te miri de ce se intampla asta?!? Nu e clar de ce?

| CostinAlamariu a răspuns:

Invidia e păcat si invidia te face nefericit, nu saracia.
Nu avem aceleasi posibilitati fiindca unii sunt mai proști ca altii. Asta e. Important e sa nu fii invidios si sa-ti gasesti fericirea in lucruri nemateriale.

| raMLesS a răspuns:

Schimba-ti job-ul omule, munca fizica nu e la fel de apreciata ca cea psihica pentru ca oricine poate sa o facă.
Daca ai un salariu de nimic, de ce stai singur cu chirie? Stai cu parintii pana te pui pe picioare.
N-ai educatie financiara de loc.
Tu chiar ai nevoie de o maşină? Fara nu poti sa te deplasezi?
Tu te auzi ce spui, abia te descurci acum cu banii si vrei sa faci imprumut la banca pentru masina? laughing
Atat banca cat si maşina consuma bani, nu te gandesti ce se intampla daca o lovesti? Cu ce bani o repari?
Schimb-ti job-ul, nu te obliga nimeni sa stai toata viata acolo.
Daca tot vrei masina si spui ca iti place sa conduci, de ce nu dai pentru permis de tir dr exemplu? Sau sa te faci sofer de duba.
Invata sa investeşti si sa economiseşti.

| raMLesS a răspuns (pentru anonimg):

"Dumnezeu le-a dat bogății în mod special pentru schimbarea caracterului lor"

Nu le-a dat Dumnezeu nimic, eu tot ce am facut spre exemplu, am facut de unul singur prin propria munca, banii sunt o consecinţă a alegerilor mele.

| CIaudiu a răspuns:

Ok, dar ce treaba are cu aceasta categorie? Posteaza intrebarea altundeva. Aici nu primesti solutii, ci doar cateva raspunsuri de la niste fanatici religiosi care iti vor spune tot pe a lor, ca Dumnezeu vede toate, ca te va ajuta. De-asta mor zeci de milioane de oameni anual de boli, in conflicte, in crime etc, de puternic ce e Dumnezeu si ca se implica. Insasi tara lui Dumnezeu, Israel/Palestina o duc rau, in saracie si in conflicte armate. Ce ii mai place zeului sa-i priveasca. Dar na, te va ajuta pe tine 100% ca asa zic 3 useri romani indoctrinati.

| Meme10Meme a răspuns:

Mergi la vanatoare de ronalzi, asa o sa ai bani.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Fara mancare esti RIP

| nicucostea855 a răspuns:

Psalmul 73:"1. Dumnezeu este într-adevăr bun cu Israelul, cu cei care au inima curată.+
2 Totuși, era cât pe ce să mi se abată piciorul,
era cât pe ce să-mi alunece pașii,+
3 fiindcă am început să-i invidiez pe cei aroganți*
când am văzut pacea celor răi.+
4 Căci ei n-au dureri când mor;
corpul le este sănătos*.+
5 N-au parte de necazuri ca alți oameni,+
nici nu suferă asemenea celorlalți.+
6 De aceea, trufia le este colier;+
violența îi învelește ca o haină.
7 Li s-au bulbucat ochii de bunăstare*;
au mai mult decât și-au imaginat în inima lor.
8 Vorbesc batjocoritor și spun răutăți.+
Plini de aroganță, amenință cu asuprirea.+
9 Vorbesc ca și cum ar fi în înaltul cerului
și limba lor cutreieră trufașă pământul.
10 Astfel, poporul lui Dumnezeu se întoarce spre ei
și bea din apele lor abundente.
11 Ei spun: „Cum poate să știe Dumnezeu?+
Cunoaște, într-adevăr, Cel Preaînalt toate acestea?".
12 Da, aceștia sunt cei răi, cei lipsiți mereu de griji.+
Ei își înmulțesc încontinuu bogățiile.+
13 Cu siguranță, în zadar mi-am păstrat inima curată
și mi-am spălat mâinile în nevinovăție.+
14 Am fost lovit de necazuri toată ziua;+
în fiecare dimineață am fost mustrat.+
15 Dar, dacă aș fi spus aceste lucruri,
aș fi trădat poporul tău*.
16 Când am încercat să înțeleg,
am fost tulburat,
17 până când am intrat în grandiosul sanctuar al lui Dumnezeu
și am înțeles care este viitorul lor.
18 Într-adevăr, tu îi pui pe un teren alunecos.+
Îi faci să cadă în ruină.+
19 Într-o clipă sunt distruși!+
Cât de brusc și de îngrozitor este sfârșitul lor!
20 Așa cum un vis dispare la trezire, o, Iehova,
așa vei face să dispară* imaginea lor când te vei ridica.
21 Dar inima îmi era plină de amărăciune+
și în adâncul ființei mele* am simțit o durere ascuțită.
22 Eram lipsit de judecată și de pricepere;
eram ca un animal fără rațiune înaintea ta.
23 Dar acum sunt mereu cu tine;
m-ai luat de mâna dreaptă.+
24 Tu mă călăuzești cu sfatul tău+
și apoi mă vei conduce la glorie.+
25 Pe cine am eu în ceruri?
În afară de tine nu doresc nimic pe pământ.+
26 Corpul și inima îmi pot slăbi,
dar Dumnezeu este stânca inimii mele și partea mea pentru totdeauna.+
27 În mod sigur, cei care se țin departe de tine vor pieri.
Îi vei distruge* pe toți cei care te trădează*.+
28 Dar, în ce mă privește, este spre binele meu să mă apropii de Dumnezeu.+
Pe Dumnezeu l-am făcut refugiul meu,
ca să vestesc toate lucrările lui."