| Me,myself & I a întrebat:

a ajuns sa-mi fie scarba de tara noastra, cateodata ma gandesc ca daca as avea posibilitatea sa plec in strainatate nu m-as gandi de 2 ori, bineinteles sa am un loc de munca asigurat, e din ce in ce mai greu, de munca nu-mi gasesc si m-a ajuns disperarea si din ce vad la tv nu cred ca voi avea norocul sa-mi gasesc prea devreme! de ce trebuie sa ai neaparat pile ca sa intri la un loc de munca...sau experienta, dar de unde naiba daca nu am mai lucrat? cred ca daca m-as stabili intr-o tara mai civilizata si as avea macar o parte din ce-mi doresc as renunta la tara asta mizerabila in care se da cu biciul fara neincetare in bietii oameni carora li se taie salariile dar idiotii aia umflati de parlamentari si bogatasi stau pe banii oamenilor care muncesc pentru 7-8 milioane vechi. Voi cum va simtiti in tara lui Papura Voda?

Răspuns Câştigător
| valygaby94 a răspuns:

Am gasit ceva de lucru la sigur ( o batrana) dar nu am bani de drum happy Poate ca as gasi sa imprumut, dar intr-un fel ma gandesc cu groaza ca imi las fetele doar cu sotul. Dar ce sa fac? Am salariu de jumatata ca si programul si nu crede seful ca l lungeste ca nu sunt vanzari, iar pensia sotului e de 350 rom.prn Daca mai ia si 15 % ramanem cu nimic aproape iar cheltuielile sunt mari la 5 persoane si avem fetele toate la scoala. Vrei sau nu, doar in afara reusesti sa castigi ceva ca sa traiesti aici decent. Dar sa ai acolo un loc sigur de munca. Altfel., mori de foame si aici si acolo

5 răspunsuri:
| elyssa20 a răspuns:

Sa stii ca si eu am fost plecata 2 ani de zile in Irlanda si sa stii ca nici in afara nu umbla cainii cu covrigi in coada, in afara de faptul ca te simti singur, muncesti nenica.intr-adevar castigu e pe masura, si viata e altfel:lume civilizata, frumusete cat vezi cu ochii, dar na esti in alta parte.si tin sa precizez ca nu am fost singura am fost cu sotu meu la sora lui care e stabilita acolo, oricum nu vreau sa te descurajez si iti urez bafta multa in viata si sa stii ca merita incercat. pupici.

| alexa007 a răspuns:

Daca te-ai muta in alta tara ti-ar fi dor de tara asta murdara deoarece aici ai prieteni, familie, comunici in limba ta nu in alta limba si cu toate mizeriile care le fac parlamentarii aceasta este tara noastra o sa vina soarele candva.

| Me,myself & I explică:

Nu spun ca nu mi-ar fi dor de tara mea, de parintii mei, insa ma doare sa vad ca nu se poate face nimic in tara noastra si cel mai tare ma apasa ca nu-mi pot gasi de munca, imi doresc si eu un copil ca trece timpul dar ce ii pot eu oferi pe vremurile astea grele? imi doresc o casa nu mare sa fie strictul necesar dar e fooooaaaarte greu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oriunde mergi este greu...cumplit de greu. Pe langa faptul ca in alta tara muncesti ca un sclav, ca un argat la stapan, sunt oameni foarte reci. Nimeni nu te apluda oricat de mult ai munci. Te folosesc precum un robot, esti bun la toate, trebuie sa le faci pe toate, sa respecti un contract care in spate are multe neajunsuri. Incearca sa faci cursuri de calificare in mai multe domenii si poate vei reusi sa-ti gasesti de lucru. Aceasta este parerea mea. Pot fi contrazisa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezastru