| lolium a întrebat:

M-am gandit ca intrebarea mea sa fie un fel de conversatie intre fete, care sa ma faca sa inteleg unele lucruri. iata urmatoarele intrebari :

De ce va machiati?

Considerati ca daca faceti asta aratati mai bine?

Considerati ca daca NU va machiati sunteti mai urate?

Aveti mai multa incredere in voi decat daca ati aparea naturale in fata cuiva?

O faceti poate si pentru ca lumea pune prea mult accentul pe aceste lucruri, iar voi nu vreti sa ramaneti in urma, sau sa fiti considerate neatragatoare, neglijente, neingrijite, etc?

Credeti ca e atat de important ca o fata sa se machieze?

PS :va rog sa nu-mi mutati intrebarea.

6 răspunsuri:
| GuessWho a răspuns:

Buna.
Vorbesc in numele meu. Eu ma iubesc naturala,ma trezesc dimineata si-mi vad fata curata si fara pic de machiaj si capat incredere in mine.
Eu ma machiez doar la anumite "evenimente". Ma machiez pentru ca vreau sa atrag atentia si sa am in privire un plus de "vino-ncoa".
Nu e vorba neaparat ca daca sunt machiata arat mai bine dar fiecare femei doreste sa fie putin mai speciala si schimbata fata de cum este in fiecare zi. Plus ca dorim ca barbatul de langa noi, sa fie mandri si multumiti de ceea ce au langa noi.
Nicio femeie nu este urata iar machiajul poate fi de multe ori util in a acoperi imperfectiunile pe care dorim sa le ascundem.
In fata cunoscutilor este bine sa fii naturala, sa te cunoasca asa cum esti, insa in fata unor necunoscuti este bine sa ai un aer schimbat, ceva diferit in aspect.

| iubesc a răspuns:

Imi place sa fiu cat mai naturala insa ma mai machiez din cand in cand. ..in rest putin gloss si atat.

| Lina1993 a răspuns:

Buna.
1. Ma machiez din mai multe motive. hai sa-ti dau cateva exemple: imi place sa ma machiez intr-un anumit fel pentru a-mi scoate in evidenta calitatile fizice (de pilda,am ochii verzi si ma machiez in asa fel incat sa iasa in evidenta acest lucru) Sau imi dau cu rimel pe gene,ca sa creez acea senzatie de doll-eyes. Pe de alta parte, pot foarte usor sa-mi maschez imperfectiunile tenului cu fond de ten, pot sa acopar iarna faptul ca am buzele uscate cu un ruj moale,etc. Un alt motiv ar fi stilul pe care-l adopt. Ma imbrac my fantasy-fairy-goth' si atunci consider ca si machiajul mi-e de folos ca sa imi intregesc imaginea.
Pe de alta parte, am zile in care nu ma machiez deloc si nu am nici-o problema cu asta. Dar fiind la o facultate de arte, am in sange chestia asta cu "pictatul" pana la urma urmei, si machiajul este o arta, trebuie sa stii cum sa combini culorile si cum sa alegi nuantele potrivite in asa fel incat sa para totul de bun gust, asta este si motivul pentru care am tatuaje, imi tratez uneori corpul ca pe o panza gata de pictat. happy sper ca te-am ajutat, o zi buna!

| maychanges a răspuns:

Mie nu imi place sa ma machiez.

| Martinush a răspuns:

Uite sincer, eu nu ma machiez decat la evenimente, gen nunta, botez... Poi fetele se machiaza deoarece cred ca par sa fie altfel, cred ca sunt mai frumoase. Eu una sunt multumita de felul in care arat si cine ma place ma place si asa naturala cum sunt. POqte si de asta se machiaza unele asa strident ca sa fie in pas cu moda, dar gandeste-te si la posibilitatea de a fi batjocorite si de a-si ascunde unele cicatrici spre exemplu. happy sper ca ti-am fost de folos. happy

| DDH a răspuns:

Buna. In primul rand toate fetele se macheaza mai devreme sau mai tarziu. Important este sa stii cand sa-ti alegi momentul potrivit pentru a te machia. Eu una ma machiez natural...niciodata nici cand merg la petreceri nu ma maciez extravagant. Ma machiez pentru ca ma respect pe mine si pentru ca tin la aspectul meu fizic. Nu vad nimic rau in asta cum nicio fata nu ar trebui sa vada.