| MeinSieg a întrebat:

M-am gandit odata... "mananca sau esti mancat" - legea junglei. "Ucide sau esti ucis" - legea omenirii. E cam exagerat dar nu stiu de la ce lucruri/discutii am ajuns aici. Dar, ca sa nu ocolesc, am o itnrebare. Ati ucide pe cineva?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! cred ca e valabil doar pentru jungla, menirea noastra pe acest Pamant e sa ne inmultim, nu sa ne curmam vietile, bine mai sunt si cazuri si cazuri, daca as ucide pe cineva? nici pomeneala, nu imi sta in fire, si chiar daca as avea dusmani, nu as gandi o clipa ca acel"inamic" trebuie indepartat, suntem oameni, nu criminali si nici nu trebuie sa ucidem pentru a trai.
Un an nou fericit, multa sanatate si
La multi ani in 2012happy

| anss23 a răspuns:

Depinde in ce circumstante.Doar din placere in niciun caz.
Dar daca ar fi legitima aparare, daca un om mi-ar pune viata mea sau viata unei alte persoane in pericol, atunci da.

| deceeu a răspuns:

Acest lucru sta in natura noastra! crezi sau nu orice om e capabil sa ucida(bineinteles in conditiile date de anss23)

| rexiomaria a răspuns:

Da,desigur.

| adyta123 a răspuns:

Hei,societate noastra are tehnologie avansata dar oameni traiesc tot ca in jungla.Ori cat te-ai zbate tot ai omara un om, ai omor pentru a supravietui pentru viata ta si a celor dragi tie.Lumea e intro balanrta intre iubire si razboi, iubirea pentru a ne reproduce si razboiul pentru. a supravietui. Daca as-i omara un om DA pentru a trai.