| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat de boschetara de maica-mea, efectiv de 2 ani jumate după beții spune "gata, de mâine ma fac frumoasa, de mâine ma las" de mâine rahat de mâine... ca deja îmi vine sa ii arunc cu ceva în cap când o aud ca zice asta. Se trezește, sta și deja se apuca de băut bere pe la 11-12 și pana seara continua sa bea, EFECTIV ÎN FIECARE ZI BEA BERE, ÎN FIECAREEEE ZIIII. Foarte rar sta fără sa bea și uneori nu bea mai mult de 3-4 dar tot bea. Deci mi-e scârbă de ea, o sa ajunga vai de frumusețea ei și când o sa ne piardă o să-i pară rău. Nu face nimic, doar sta la bârfe la telefon, bea, fumează și ma gonește în alta camera, efectiv ma obliga. Acum câteva luni ma trezise din somn (dormeam în sufragerie) și mi-a zis de mai multe ori sa plec din sufragerie, iar eu refuzând și enervandu-mă îmi dăduse tare cu telecomanda în cap. Acum iar e beata, face nu stiu câte drumuri pana la magazin ca să își ia niște afurisite de sticle de bere(sticle de sticla) și pana și vânzătoarea a luat-o la mișto, când a ajuns la magazin nu a apucat să-i zică nimic și vânzătoarea "câte îți dau?" efectiv e obsedata de bere și tot ea se plânge ca uneori tata bea vodka sau tărie (destul de rar) spunându-i ca nu impresionează pe nimeni și el își strica sănătatea, îl judeca pe el dar nu se uita la ea cât de alcoolica e. Odată i se făcuse rău și avea o față de alcoolica de zici ca era moarta dar ea în continuarea consuma bere pentru ca cică era nervoasa. Mereu ma cearta și îmi spune ca stau toată ziua cu *** la bec și nu fac nimic dar v-am zis mai sus cam ce face toată ziua, sunt zile în care e harnica, face mâncare dar rar se întâmplă și oricum și atunci face pauze și bea. Again, azi vorbea cu bunica și i-a spus ca a băut 8 beri azi de la 11 pana acum băi și o zicea de parca se lăuda și voia un premiu, pana și bunica mea s-a mirat și era ceva de genu "du-te tu de aici ca ai exagerat prea mult". Doamne deci dacă nu se lasă o sa o ameninț ca nu o sa mai am nici o treaba cu ea pana nu o sa mai fie boschetara (o sa o fac boschetara pentru ca o enervează când aude asta) și da, au fost perioade când se lăsa dar maxim o săptămână jumate după iar se apuca de băut. M-am saturat de vibe-ul ala de casa de alcoolici, vreau o casa fresh, sa nu mai existe alcool, doar suc și sa fie vibe-ul ala de familie serioasa gen responsabila

63 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns (pentru Jus7t):

Nu exista cuvantul "alcoolist".
Da, ignor multe lucruri. Oricum, noi auzim aici doar o varianta, unde ar trebui sa ii dam dreptate 100%. Dar la cum scrie si cum vorbeste, imi e frica sa aud varianta maica-si (bine pe gramatica, robot TPU).

Nici eu nu am avut o copilarie cu vacante in Abu Dhabi, dar n-am vorbit așa de ai mei. Sau in general. La cum vorbeste ea, din partea mea, nu merita ajutor. Ajut-o tu, nu te opreste nimeni.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa-i raspund unuia care are numele "Cornel si Maria".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Cornel si Maria are dreptate, d'aia nu raspunzi.